tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

POUČME SE Z BUDOUCNOSTI

Přehřátý, či až příliš studený? Vlhký, nebo příliš suchý? A stále velké sumy za energie. Bohužel, běžná realita mnoha českých bytů a domů. Pohodlí v interiérech – něco podobného jako moderní pasivní nebo úsporné bydlení – řešili už naši prapředci. Umíte si představit, co nás čeká?
Šikovní starověcí Římané včlenili dovnitř staveb dvůr lemovaný zastřešeným sloupořadím, takzvaný peristyl. Byl plný zeleně, kterou podobně jako vzduch zvlhčovaly fontány. Dnes znovu objevujeme dávno známé principy a pravidla. Nebo opravdu je to tak, jak to cítím? Že lidstvo stoletími spíš couvá, než postupuje vpřed?
Fontány uprostřed římských dvorů ochlazovaly vzduch i v interiéru. Směřovala k nim okna a prostředí v místnostech domu bylo mnohem příjemnější než to, které známe z dnešních paneláků. I když na ně z druhé strany pálilo silné slunce.
Starověcí Egypťané se zase před horky a suchem doma chránili mokrým rákosím nebo tkaninami, které rozvěsili do oken.
Proudění vody využívali na chlazení i Peršané. Přinesli světu vynález, o kterém dnes ví jen málokdo. Našli způsob, jak v poušti uchovávat led po celý rok. Vybudovali yakhchal, jámu s ledem, do které v zimě nanosili led z hor nebo přivedli vodu jiným způsobem. Ta zamrzla a vznikla čistě přírodní lednička rovnou i s mrazákem, navíc se zásobárnou ledu.
Vraťme se do reality. I vy lamentujete, že se za poslední roky nikde nic nezlepšilo? Dokonce právě naopak? Jednoznačně. Jinak vnímáme výdaje za potraviny, bydlení i vlastní příjmy. To, co kdysi stačilo, je dnes na hranici nebo až pod ní. Pojem šetření v domácnosti nabyl nového, rozšířeného významu.
Asi nikdo nečekal, že ceny energií budou někdy tak vysoké, jako jsou dnes. A nemluvíme jen o platbách za bydlení. Vždyť mnozí Češi s podobným rozpočtem jako před pěti či deseti roky řeší každý měsíc krkolomný rébus: jak zvládnout chod domácnosti při vysokých cenách potravin?
Na druhé straně je pozitivní, že začínáme ve větším měřítku uvažovat nad způsobem, jak snížit výdaje, a odpověď nacházíme v ekologičtějších řešeních. Neznamená to, že si máte dům postavit z hlíny (mimochodem, hlína má skvělou schopnost udržovat teplo) nebo ze slámy. Avšak mnoho „nových“ metod, které jsou šetrné k přírodě i k naší peněžence, zahrnuje staré postupy či dávno používané přírodní materiály.
Víte například, že město Ait Ben Haddou v Maroku je celé postavené z hlíny, slámy a místy i ze štěrku? Tato směs, důkladně promíchaná kopyty dobytka, musela rok až dva schnout a až potom ji osekali do finální podoby 😊.
Pokud hledáte způsob, jak ušetřit, obraťte list a čtěte dále.

Sabína Zavarská

 

 

BYDLENÍ
■ ÚSPORNÁ DOMÁCNOST: V každé domácnosti se najde prostor ke zlepšení, co se týká šetření. Chcete si pohlídat finance či dělat věci zodpovědněji? Poradíme, jak na to.
■ ÚSPORNÉ SPOTŘEBIČE: Výběr a nákup energeticky efektivních a úsporných spotřebičů nejen chrání životní prostředí, ale pomůže vám ušetřit nemalé sumy za elektřinu.

NÁVŠTĚVY
■ MALÝ BYT, VELKÁ REKONSTRUKCE: V případě tohoto bytu musely být nápady architektů extra důmyslné a vynalézavé. Z plochy, která obyčejně odpovídá ložnici, museli totiž vytěžit opravdu maximum.
■ ČERNÁ KOSTKA NA HLADINĚ: Tak jako jsou u nás v oblibě malé úsporné domy, tzv. tiny housy, Holanďané fandí plovoucím domům na vodě. Představíme vám jeden z nich: minimalistický, ekologický, dokonce i soběstačný.
■ DOMEK ZE DŘEVA, KTERÝ SE DÁ PŘENÉST: Tento minidomek je téměř celý ze dřeva, protože přírodní materiály a začlenění do okolní přírody byly pro majitele prioritou. Navíc je i ohleduplný k životnímu prostředí.
■ PASIVNÍ „ÚČKO“ S PERFEKTNÍM VÝHLEDEM: Zdravé a ekonomicky výhodné bydlení nedaleko Bratislavy díky půdorysu ve tvaru písmene U chrání soukromí obyvatel i venku. Mezi rameny ukrývá atrium chráněné ze tří stran.
■ TAK MALÝ DŮM, JAK JEN BYLO MOŽNÉ: U většiny projektů rodinných domů je důležitá obytná plocha. V případě dřevostavby u Pardubic bylo na prvním místě soužití s ovocným sadem.
■ ZIMNÍ ZAHRADA JAKO PASIVNÍ ZDROJ ENERGIE: Horské prostředí, krásné výhledy, vynikající lyžovačka i letní rekreace. Tato zrekonstruovaná chatka nabízí vše v jednom. A je „zelená“!

ZAHRADA
■ MALÁ MĚSTSKÁ ZAHRADA: I malý městský dvůr dokáže nabídnout plnohodnotné celoroční proměnlivé zahradní útočiště.
■ ŠETŘETE VODOU V ZAHRADĚ: S našimi tipy ušetříte nejen litry vody, ale i hromadu času a peněz. Stačí pár úprav v zajetých způsobech péče o zahrádku.

STAVBA
■ DĚLENÍ MALÉHO PROSTORU: Otevřené prostory jsou zejména v malých interiérech velmi oblíbené. Někdy však potřebujeme trochu soukromí. Jak tento problém vyřešit?
■ 5 DŮVODŮ, PROČ INVESTOVAT DO NOVÝCH OKEN: Nezateplenými okny může z domácnosti unikat až 50 % tepla. Není to však jediný důvod, proč se oplatí investovat do jejich výměny.
■ ÚSPORA VODY: Některá úsporná opatření vyžadují jistou investici. Jsou však i taková, která vás nebudou stát ani korunu. Stačí změnit zvyky a můžete ročně ušetřit tisíce litrů vody.
■ SOLÁRNÍ OHŘEV VODY: Slunce je téměř nevyčerpatelným zdrojem energie, která je dostupná prakticky neomezeně a zadarmo. Byl by hřích tuto možnost nevyužít! Jedním ze způsobů je solární ohřev vody.
■ 7 TIPŮ, JAK UŠETŘIT NA VYTÁPĚNÍ: Náklady na vytápění a ohřev vody představují v domácnosti druhý nejvyšší výdaj po potravinách. Přinášíme vám několik tipů, jak ušetřit v dlouhodobém horizontu na energiích za vytápění.