tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

GENERAČNÍ ROZDÍLY

Znáte ten vtip? Na nábřeží stojí socha muže, který láme berli. Okolo procházejí tři výletníci – děda, otec a syn. Sochu nikdy neviděli ani o ní neslyšeli. Každý si pomyslí něco jiného. Děda si myslí, že muž láme berli, protože ho vyléčili. Podle otce muž láme berli proto, že je nekvalitní. Syn si pomyslí, že muž láme berli, protože se mu konečně podařilo přesvědčit komisi, aby mu uznali plnou invaliditu.
Faktem je, že každá generace se na tu samou skutečnost, názor nebo myšlenku dívá z jiného úhlu pohledu. Nedá se říct, že by některý byl špatný, nebo naopak jediný správný. Mluví z nás zkušenosti, nadšení, ale i mizející energie a poznáním ztrácející se chuť riskovat. Není to tak dávno, kdy i kvůli těmto generačním rozdílům mladí lidé odcházeli z domu hned v osmnácti. Dnes se situace jemně otáčí. Neznamená to však, že by generační rozdíly naráz zmizely.
Není vůbec neobvyklé najít rodinu, která stále žije spolu, i když z dítěte je už dávno dospělý muž či dospělá žena. Určitě ve svém okolí najdete příklad, že třicátník, či dokonce ještě starší nadále žije s rodiči, i když by nemusel. Na tomto faktu se nejčastěji podepisují ekonomické možnosti, či spíš nemožnosti. A, samozřejmě, pandemie, která ovlivnila naše hodnoty a nepřímo nás přinutila je přehodnotit.
Ceny bytů, nízké důchody a celkově vysoké výdaje se přece lépe snášejí v trojici či čtveřici. A nejen ty. Pracovně vytížení mladí rodiče s otevřenou náručí přivítají pomoc babičky a dědy při péči o potomky – ať už jde o vyzvedávání dětí ze školky, obědy, nebo přípravu do školy. Prarodiče mají přece jen víc času. Častý kontakt dítěte s babičkou a dědou se odráží i ve výchově vnoučat. Více se dozvědí o způsobu života bez výdobytků techniky, pochopí, že i starší lidé potřebují lásku a péči, naučí se vážit si zdraví. Na druhou stranu může být problémem rozdíl ve výchově rodičů a prarodičů, který je třeba si dopředu ujasnit.
Propast mezi životním stylem generací sice nesetřeme, ale můžeme ji akceptovat tak, aby nám negativně nezasahovala do života. Příkladem v praktické podobě jsou domy či byty rozdělené na dvě části se samostatným vchodem nebo stavby, které zahrnují na jednom pozemku dva domy, aby se snížily případné třecí plochy generačních rozdílů. Starší mají vždy pocit, že mladší generace jsou podstatně horší než ta jejich. Každý z nás však potřebuje vlastní soukromí, osobní prostor. Když se toho podaří dosáhnout, dokážou vedle sebe žít i tři či čtyři generace v úctě a s respektem. Nakonec, co je důležitější než úcta a respekt, jichž je v uspěchaném světě čím dál tím méně?
Proč vlastně mluvím o generačních rozdílech? Protože v tomto čísle přinášíme zajímavá řešení bydlení pro více generací. Věřím, že vás inspirují.

Sabina Zavarská

 

Bydlení
■ HŘEJIVÝ MINIMALISMUS: Vyměňte strohost tradičního minimalismu za útulnost.
■ PROJEKT NA VÍKEND: Vyrobte si ze starých nádob voňavé svícny.
■ TIPY PRO BYDLENÍ: Praktické, šikovné a trendy vychytávky do domácnosti.
■ ROZHOVOR MĚSÍCE: Co je důležité, když spolu bydlí více generací? Hovořili jsme s psycholožkou Lenkou Pavukovou Rušarovou.
■ STROMY DO BYTU: Mezi pokojovými rostlinami udělají největší dojem interiérové stromy. Který z nich si vybrat a proč?
■ BRONZ JE NOVÁ MOSAZ: Bronzová barva je vynikající náhradou chromu, mosazi či mědi.
■ 7 ČASTÝCH CHYB PŘI VÝBĚRU OSVĚTLENÍ: Chcete mít doma skutečně efektní osvětlení?
■ SPRÁVNÉ SVĚTLO DO KAŽDÉ MÍSTNOSTI: Znáte klíč k tomu, jak správně zvolit osvětlení do jednotlivých pokojů?
■ JAK VYBRAT UMYVADLO NEBO VANU?: Samozřejmě tak, aby vám vyhovovaly po estetické i praktické stránce. Poradíme.
■ ROBOTICKÉ VYSAVAČE: Žijete rychle a nemáte času nazbyt? V tom případě by ve vaší domácnosti neměl chybět šikovný robotický vysavač.

Návštěvy
■ REKONSTRUKCE SPOJILA DVA SVĚTY: Přestavba usedlosti v severních Čechách propojila dva světy – historický a moderní.
■ V JEDNOM DOMĚ, A PŘECE SAMOSTATNĚ: Nejdříve chtěli postavit vedle starého statku moderní novostavbu. Nakonec padlo rozhodnutí oživit původní budovu a přizpůsobit ji životu v 21. století.
■ STARÁ VILA PRO TŘI RODINY: A nejsou příbuzní! Bydlení ve stylu Baugruppe.
■ Z JEDNOHO BYTU DVA: Staroměstský byt v rukou architektky Lívie Krupové odhalil svůj dobře utajený potenciál.
■ SVÉPOMOCÍ OBNOVILI STATEK: Pět apartmánů, čtyři vchody. Samota, příroda, zvířata a život, kde se zastavil čas.
■ DVA V JEDNOM: Když architekt staví dům pro vlastní rodinu, vznikne něco výjimečného.
■ BAREVNÝ BYT V PRAZE: Architektonické studio NOIZ.SK rekonstruovalo byt v domě pod Vyšehradem.

Zahrada
■ ŘÍJEN V ZAHRADĚ: Na jaké povinnosti nezapomenout tento měsíc?
■ PODZIMNÍ ÚKLID ZAHRADY: Před přípravou zahrady na zimu ji nezapomeňte pečlivě uklidit. Přinášíme vám tipy, jak to snadno zvládnout a co je důležité při zazimování zahrady.
■ TIPY DO ZAHRADY: Praktické, šikovné a trendy vychytávky do zahrady.

STAVBA
■ KRBOVÁ VLOŽKA: Krby nebo krbové vložky propůjčují interiéru nezaměnitelný vzhled. Jedním z mnoha faktorů, které se podílejí na finálním vzhledu krbu, je tvar skla.
■ TIPY: Novinky, rady, materiály.