tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Milé kutilky a kutilové!

I když se zdá, že zahradní sezona je na konci, díky počasí posledních ne že dnů, ale let, plus k tomu i ty naše zvláštní mírné zimy (samozřejmě s výjimkou mrazivých údolí…), to s tím koncem sezóny asi až tak žhavé nebude. Co nás o pokročilé roční době však určitě přesvědčí, jsou zkracující se dny. Ale proč se hned nechat vtáhnout dovnitř, když venku je stále ještě teplo? Stačí si tu svou zahrádečku pěkně nasvítit, užít si pěkné chvilky při ohníčku… Jestli vám chybí už jen toto k dokonalé idyle, máme pro vás skvělé tipy na zahradní osvětlení či mobilní ohniště. Ano, ano – bude to chtít trošku zručnosti a trpělivosti, ale výsledek bude určitě stát za to. A protože máme prima nápady v popisu práce – máme pro vás ještě několik nápadů do zahrady. Naše „dvorní“ kutilka Janka vás přesvědčí, že i kompostér může vypadat pěkně a „moderně“. A navíc vám poradíme, jak správně a ekologicky kompostovat. Nebo máte chuť na pečené kaštany či chutné domácí nakládané zelí?
Určitě však nepřehlédněte ani strany s praktickou přílohou, co a jak opravit. Vždyť přece, když sekačka neseká a jezírkové čerpadlo nečerpá vodu, nemusíte hned kupovat nové. Tedy pod podmínkou, že jste zruční a máte správného rádce, co a jak s tím. My jsme začátkem sezony „doma“ takového neměli a při první, a předpokládám, že asi zároveň i při poslední opravě našeho zahradního plotostřihu pán v opravně označil našeho věrného technického pomocníka za historický kousek. Ale ten měl „říz“! Teda ne ten pán, mám na mysli plotostřih! 😊
Tak ať vše funguje tak, jak má, a my se těšíme z vydařeného podzimu plného prima nápadů!

Monika Šestinová

NÁVŠTĚVA
■ ROUBENKA, KTERÁ ODRÁŽÍ KREATIVNÍ MAJITELKY: Nekonečná tortura, a místy i byrokracie na úřadech se vyplatila. Roky plynuly, ale sen se splnil.

PROJEKTY
■ ZAHRADNÍ VOZÍK: Šikovná zahradní pomůcka, kterou využijete při sběru úrody, sázení rostlin nebo rozvážení pytlů s mulčovací kůrou. Může vám zároveň sloužit i jako pracovní stůl při přesazování rostlin nebo jako stojan na pěstování sazenic.
■ ZAHRADNÍ KOMPOSTÉR: Nelíbí se vám klasický vzhled plastových kompostovacích nádob? Ukážeme vám, že i funkční kompostér může v zahradě působit elegantně. Pojďte si ho s námi vyrobit!

TÉMA
■ NOČNÍ ZAHRADA: Příjemné večerní teploty nás nepřestávají lákat posedět si v zahradě, a tak má určitě smysl noční osvětlení.

ZAHRADA
■ ZAHRADA V ŘÍJNU: Říjen je obdobím výsadby okrasných i ovocných dřevin, jarních cibulovin, sběru úrody, ošetřování půdy i přesazování trvalek.
■ DVANÁCT TIPŮ A RAD PRO KOMPOSTOVÁNÍ: I když jeho výroba zabírá o něco více času než pořízení si hnojiva z obchodu, celý proces za to rozhodně stojí.

TESTUJEME
■ ZAHRADNÍ DRTIČE: Modely, které jsme testovali, pracují s rychle rotujícím řezným talířem, na kterém jsou namontovány vyměnitelné čepele.

RECEPTY
■ NÁVOD NA CHUTNÉ DOMÁCÍ KYSANÉ ZELÍ: Domácí kysané zelí je nejen velmi chutná, ale zejména mimořádně zdravá zimní zelenina.

SPECIÁL
■ OPRAVA ZAHRADNÍHO NÁŘADÍ: Když sekačka už neseká a jezírkové čerpadlo už nečerpá vodu, nemusíte hned kupovat nové.