tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Soukolí náhod

Jak to jen napsat, aby čtenáři, kteří mají silnou averzi vůči různým ezověcem, okamžitě neobrátili stránku. Tak asi větou z jedné z mých oblíbených pohádek: Svět je malý a o náhody v něm není nouze. Soukolí náhod se v mém životě občas roztočí na plné obrátky a když si zpětně uvědomím, co se vlastně už v minulosti hlásilo, že se v budoucnosti stane, musím se obdivně pousmát. Zářijová příprava říjnového čísla byla dost náročná i náhodná. Za prvé, velká skupina mých blízkých a přátel slavila narozeniny. Znáte to, oslava narozenin je vážná věc, člověk k ní musí přistoupit zodpovědně, obzvlášť když jde o mladší dceru, tatínka, přítele, přítelova tatínka, dlouholetého kamaráda a spolužačku Mirku, se kterou se přátelíme už děsivě dlouhou řadu let a sdílíme podobný osud (tímto s osudem definitivně končíme, nebojte). Oslava si žádá čas na přípravu, samotnou exekuci a pak různě dlouhé období, kdy byste svou hlavu nejradši věnovali na vědecké účely. Byla jsem tedy ráda, když pomohla náhoda, a obsah říjnového čísla i tohoto úvodníku se skládal tak trochu sám za přispění malých náhod. Tak třeba návštěvy: Jedu si takhle tramvají, koukám z okýnka a přemýšlím, jak pojmout text o super bytečku v Nuslích. Na přechod vjíždí kočárek tlačený usměvavou maminkou a já si říkám: „to je sympatická holka, někoho mi připomíná?“ Nepřipomínala mi nikoho, BYLA to architektka Petra Kocourková, která stála u zrodu Mooza Architecture, studia, z jehož návrhu onen nuselský byt vyrostl. Uvědomila jsem si, že obě Moozy zakladatelky mám ráda od prvního setkání a není divu, že mi jsou sympatické i na dálku. Úvod k návštěvě v Nuslích byl hotov a uložen v paměti, aby se za pár chvil uložil do wordu. A víte přece, že nejhorší je začít, pak už jde všechno samo. Takže náhodu konstruktivní máme za sebou.
Rozhovor Na Annině vidličce, který se stal letošní součástí HOME, byl domluvený s Jiřím Mádlem a sešli jsme se pár dní před tím, než šel časopis do tiskárny. Vlastně v den, kdy vznikl tento úvodník. Potkali jsme se v Radiocafé na Vinohradské a Jirka byl ohromně zábavný a zajímavě mluvil o spoustě věcí. Prvních pár minut jsem měla silné nutkání zeptat se Aničky, z jejíž vidličky rozhovorová sousta jsou, jestli má zapnutý záznamník na telefonu. Nakonec jsem v sobě kontrolorku zaplašila a jenom jsem se ponořila do příjemného povídání. Když Jiří odešel, Anička malinko pobledla. Někdo jí totiž na konci rozhovoru volal a záznamník se přerušil. Naštěstí, Jiří je opravdu zajímavý a obě jsme ho poslouchaly pozorně, takže o nic nepřijdete, i když zasáhla náhoda destruktivní, kterou si tímto také škrtám.
Pomalu jsme se dostali k náhodě neutrální, kterou pro mě byla skvělá moderátorka Českého rozhlasu Lucie Výborná (vlastně se na ni dá aplikovat známé Nomen omen). Když jsme se totiž v rozhovoru s Jiřím Mádlem dostali k jednomu z dílů Genu, který točil, mluvili jsme o lidech, kteří by se mohli stát vzory pro mladé lidi. Jirka zmínil kvalitní novináře a mě hned napadla Lucie Výborná. Věřili byste, že seděla o pár stolků dál a byly jsme k sobě otočené zády?
Kdybyste se, jen tak náhodou, v říjnu nudili, přijďte se na nás kouknout na Designblok. Budeme tvořit. Krásné a úplně nenáhodné čtení.

Martina Paulová

 

 

Téma
Možná jste ve škole neměli geometrii rádi, ale v zařizování bytu se bez ní prostě neobejdete. Ať už budete přemýšlet o proporcích, velikostech, tvarech nebo dekoru, vždycky na ni narazíte. Oproti školnímu rýsování je toto ale praktická a kreativní záležitost, která vás bude určitě bavit.

■ Obývací pokoj: Většinou jsou centrem pozornosti a výrazně zasahují do proporcí místnosti. Řeč bude o pohovkách.
■ Kuchyně: Švih a šarm dodají kuchyni obklady a podlahová krytina. Zaměřili jsem se na keramiku s pohlednými geometrickými vzory.
■ Jídelna: Stolní porcelán zasáhla geometrie plnou silou. Vznikly dokonalé tvary a dekory, které ozvláštní váš stůl.
■ Ložnice: Magická moc hranatých tvarů se může uplatnit i v ložnici. Stabilitu, pevnost a ukotvenost čtverce může doplnit harmonický kruh či ovál.
■ Koberce: Koberce nejen hřejí, ale významně přispívají k rázu místnosti – dokážou ji zklidnit, dodat dynamiku, nebo ji oživit.
■ Doplňky: Zaměřili jsme se na ty ve tvaru nebo dekoru geometrických tvarů. Budete koukat, jak mocná je geometrie.
■ Koupelna: V koupelně se geometrie uplatňuje na každém drobném kroku. Nechte se pozvat do světa, kde se na tvary sází.
■ Předsíň: Přechod z venku do tepla domova může být inspirován tvary – vždyť nám jich venkovní svět nadělil dost.

Na návštěvě
■ Malý prostor pro velký zážitek: Na poměrně malém prostoru se podařilo vytvořit velkorysý byt. Takhle pracují v architektonickém studiu Mooza.
■ Srdeční záležitost: Kouzelnou venkovskou chalupu si její majitelka doladila k obrazu svému. Teď tu se svou rodinou a přáteli zažívá nezapomenutelné chvilky.
■ Moderní interiér v historickém domě: Ve starém pražském činžáku jsme našli moderní interiér, kde se nehýřilo barvami, ale spíše promyšlenými detaily.
■ Loftové bydlení aktivního muže: Bydlí v Brně, hraje golf, má nadhled (minimálně v bytě) a dal architektce volnou ruku k navržení svého domova.
■ Pro náročný vkus: Waltrovka je multifunkční koncept, ve kterém nechybí ani rezidenční domy. V jednom z nich si vybrali svůj domov manželé, kteří se nespokojili s málem.
■ Na vlně s Jiřím Mádlem: V kavárně českého rozhlasu jsme se setkali s hercem, režisérem, scénáristou a milým, stále ještě klukem, Jiřím Mádlem.

Bydlení
■ Stolek pro majestát: Tentokrát vám představíme doslova aristokratický počin dánského sochaře.
■ Stěny s atmosférou: Kdyby vás bílá nudila, pusťte se do dekorování stěn.
■ Prostor k nadechnutí: Plný harmonie a laskavé útulnosti je nový koncept bydlení.
■ Sprchování bez skrupulí: Zveme vás na exkurzi do světa sprchového deště v pohodlném balení.
■ Dveře, které s vámi vydrží: Kvalitní dveře poznáte tak, že dobře vypadají a fungují i za dvacet let.
■ Úklid za pár minut: Žijete uspěchaně, bojujete s časem a úklid potřebujete zvládnout co nejrychleji? Víme, jak a s čím na to.
■ Vinyl, PVC, nebo linoleum? Poznáte mezi nimi rozdíl? Podlahové krytiny zaznamenaly velký vývoj ve vzhledu i v kvalitě. Vyznáte se v nich a v jejich označení?
■ Kam je vhodné podlahové vytápění. S odborníky na podlahové vytápění jsme se poradili, kdy a kam.
■ Tipy: Tradiční kaleidoskop novinek a tipů na dobré nákupy chytrých věcí přinášíme i tento měsíc.

Zahrada
■ Měsíc v zahradě: Jaké úkoly vás čekají na zahradě v říjnu? Kdo zahrádkaří, ví, že práce je ještě stále dost.
■ Podzimní úklid v zahradě: S pomocníky od renomovaných značek bude příprava zahrady na zimu snadnější a efektivnější.

Stavba
■ Podkroví s příjemným klimatem: Bydlet pod střechou je prima, pokud se pod ní v zimě netřesete zimou a v létě nepotíte. Zkušení vědí, jak na to.
■ Kam umístit krb? Odpovědi najdete právě na těchto stránkách. Není to věda, ale pevná pravidla tu jsou a my je známe.
■ Tipy: Stavební novinky a tipy na vychytávky, které zpříjemní a usnadní život.