tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Dnes večer

Říjen je měsíc, ve kterém věčně nestíhám. Snad za to může první skutečně podzimní počasí, kdy lezavý chlad vyžaduje delší čas strávený oblékáním potřebných vrstev, možná prostě deštěm a bahnem kluzké chodníky neumožňují pohybovat se dostatečně rychle.
Číslo, které držíte v ruce, ale o jediný den nestihlo významnou událost architektonického roku – vychází 21. října, ve stejný den, kdy je Galavečer Stavby roku 2019. V betlémské kapli se máme dozvědět vítěze velkého klání, ale v našem časopise se o laureátech této ceny dozvíte až příště. Prozatím jsme se rozhodli vám připomenout nominace. Také české realizace uveřejněné v tomto čísle se všechny soutěže zúčastnily, třebaže ne všechny postoupily do dalšího kola.
V centru dění se ocitla nová budova na Národní třídě zvaná DRN. Její autor, architekt Stanislav Fiala, se stal Architektem roku a její útroby hostily i zahřívací akci konference reSITE, o které si budeme povídat s portugalským architektem Joãem Santa-Ritou. Ten je známý pro svoje projekty moderních budov v historickém kontextu.
V rozhovoru jsme se dotkli také nikdy nekončícího vývoje podoby měst. To, že se i centrum Prahy neustále vyvíjí, dokládá projekt Savarin, který byl až doposud relativně obestřený tajemstvím. Nakonec ale záměru prospělo odkoupení novým developerem, který upravil původní megalomanské plány. Vedle Františkánské zahrady by tak v srdci Prahy měl vzniknout další, před ruchem ulice schovaný veřejný prostor, velká pozornost byla věnována také obnově dosud nepřístupných historických budov.
Druhým tématem, které se vine jako červená niť nejen tímto číslem časopisu ASB, ale také diskusemi projektantů, architektů a městských plánovačů, je problematika BIM. O tom, jak je možné z pětatřicetitisícového města udělat průkopníka využití tohoto systému v České republice, jsme hovořili se starostkou a propagátorkou BIM Věrou Palkovskou.
Snad se všichni – projektanti, obce i úřady – stihnou včas na digitální BIM revoluci připravit.
Hezké počtení!

Anna Vrabcová

 

Fokus
■ Nové kanceláře v pětiletém rekordu
■ Rozhovor: João Santa-Rita
■ Rozhovor: Věra Palkovská
■ Anketa: Vládní čtvrť v Letňanech

Projekty
■ Savarin
■ Horácká aréna
■ Reality a investice

Realizace
■ Green Isle
■ Obchodní komora v Tomioce
■ DRN
■ Charles Library
■ Palmovka Park
■ Vokovické věže
■ Butterfly
■ L´ART
■ Vývojový areál ve Fryčovicích
■ Zkušebna exhalací

Interiér
■ Warehouse Gym
■ Molly Club

Design
■ Galerie 12M2
■ Designmix
■ Design v koupelně

Materiály, konstrukce
■ Izolace
■ Rozhovor: Aleš Slivka
■ CAD Forum

Aktuality
■ Ohlédnutí za ČCA
■ Grand Prix Architektů
■ Stavba roku
■ Události
■ Archwars
■ Prohra architektury