tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz

Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

V rukou právě držíte letošní první vydání ASB, které je zcela výjimečné. Výjimečné svým ročníkem. Časopis ASB pro vás totiž vydáváme již neuvěřitelným 20. rokem. Tohle jubileum nás naplňuje radostí a zároveň pocitem zodpovědnosti. Chceme vám totiž i nadále přinášet stále aktuální a zajímavá témata, která hýbou světem architektury, stavebnictví a developmentu. Velice děkujeme vám, čtenářům, za dlouhodobou přízeň a stejně tak našim partnerům, díky kterým můžeme časopis vydávat a každým rokem zkvalitňovat.
Protože si našich příznivců a dvaceti let na trhu skutečně vážíme, připravili jsme na březen akci u příležitosti křtu aktuálního vydání, kde chceme všem zúčastněným poděkovat osobně. Součástí akce bude i představení hlavních témat čísla přítomnými architekty. Přijďte se s námi setkat naživo a strávit příjemný čas naplněný architekturou. Akce proběhne 16. března 2023 v Centru architektury a městského plánování v Praze. Nezapomeňte, prosím, svou účast předem registrovat z důvodu omezené kapacity míst – odkaz najdete na našem webu asb-portal.cz nebo na facebookovém profilu.
A jaká že jsou hlavní témata tohoto vydání? Jak uvidíte na dalších stranách časopisu, dali jsme v něm mimo jiné prostor dopravní stavbě. Tedy oblasti, která se v architektonických časopisech nevyskytuje příliš často, přestože dopravní infrastruktura zásadně ovlivňuje a definuje fungování našich měst. Projekt dokončení Městského okruhu v Praze ukazuje, že v širokém týmu dopravních inženýrů, architektů, urbanistů a krajinářských architektů lze dopravní stavbu začlenit do struktury města se zohledněním principů modrozelené infrastruktury a místních vazeb.
Dalším tématem tohoto čísla jsou vícepodlažní dřevostavby. Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s renomovaným architektem Reiulfem Ramstadem, který s nimi má bohaté zkušenosti. V rozhovoru s architektem a odborníkem na dřevostavby u nás Pavlem Horákem, jsem pak zjišťovala, jak to vypadá s potřebnou změnou české legislativy. Nechybí příklad z Francie, kde zvládli vystavět ze dřeva celou městskou čtvrť.
Třetím hlavním tématem jsou pak administrativní budovy, kanceláře a komerční stavby. Věnujeme se aktuální situaci na trhu i ukázce projektů a realizací, které ukazují, kam se posouvají pracovní prostory. Třešničkou na našem architektonickém dortu je pak rozhovor s vycházející designérskou hvězdou Jiřím Krejčiříkem, kterého zastupuje i věhlasná italská kurátorka Rossana Orlandi.
Věřím, že si nové vydání jubilejního ročníku užijete. Dejte mi vědět, jak se vám líbí i co byste v něm uvítali příště.
Přeji vám podnětné čtení.

Jolana Říhová

 

BYZNYS & REALITY
■ Kanceláře v Evropě pod tlakem, Česko odolává
■ Projekty a investice

FOKUS
■ Nové kanceláře: Staví se moderně a opatrně
■ Rozhovor: Reiulf Ramstad, Reiulf Ramstad Arkitekter
■ Rozhovor: Pavel Horák, prodesi/domesi
■ Anketa: Dopravní stavby ve městě
■ Dokončení Městského okruhu v Praze

DESIGN & ART
■ Rozhovor s designérem Jiřím Krejčiříkem

STAVEBNÍ PRAXE
■ Novinky

ARCHITEKTURA
■ Perspektiv: Administrativní prostory v nové čtvrti DSTRCT.Berlin
■ WilkinsonEyre: Konverze Battersea Power Station, Londýn
■ Triptyque + Philippe Starck: Multifunkční komplex Villa M, Paříž
■ Dietrich | Untertrifaller Architekten: Rezidenční čtvrť La Cartoucherie, Toulouse
■ Studio AARH: Office Hybernská, Praha
■ Perspektiv: Kanceláře IPM Group, Bratislava

ASB DIGEST
■ Diplomky 2022
■ Výstavy, akce
■ Knihy
■ Architektonické soutěže