tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Milí zahrádkáři!

A zase jsem „brouzdala“ a googlila… až jsem „vygooglila“, že: zájmy a záliby pozitivně ovlivňují osobní rozvoj – NO, to je přece všeobecně známo! A pak se ještě píše: „…stále více se však mluví o vlivu zájmů a zálib i na lidskou psychiku. Možná některé překvapí, že kromě meditace, cvičení jógy nebo čtení knih má výrazné pozitivní účinky na duševní zdraví i práce na zahradě.“ S tím já plně souhlasím, takže překvapení se nekoná ?. A jaké benefity tedy poskytuje a jak ovlivňuje lidskou psychiku práce na zahrádce podle moudrých hlav?
Odborníci vyzkoumaly, že trávení času venku je dobré nejen pro naše tělo, ale i mysl (…ale to přece taky víme) – AVŠAK, a teď to začíná být zajímavější, také to, že většina naší nespokojenosti pochází ze snahy vše kolem sebe kontrolovat. Pokud to není možné, jsme frustrovaní, sklíčení, zklamaní. Takže, čím více přijmeme limity naší kontroly nad životem a jeho nepředvídatelnost, tím více klidu v sobě najdeme. A právě práce na zahrádce je skvělým způsobem, jak se to naučit a procvičit. Nechat rostliny a zeleninu růst bez našeho zásahu! To je prý způsob, jak se naučit, že ne vše funguje podle našich představ – vzhledem k nedostatku kontroly může být zahrádkářství dobrým učitelem přijímání reality a předcházení perfekcionismu. Bez ohledu na to, jak poctivě pečujete o svou zahradu, vždy se může stát něco, co vám úrodu zničí. Ať je to bouře, povodeň, plísně, bakterie, nebo domácí zvíře, které úrodu pošlape. Podtrženo, sečteno – zahrada může být neutralizátorem pro náš vlastní perfekcionismus. A na závěr se ještě píše: „Neschopnost dokonalého zahrádkářství je vlastně důvodem k oslavě!!!“ Musím přiznat, že já toho moc na neutralizování nemám, ale důvodů k oslavě mám v tomto ohledu dost! ? Nicméně, bylo zajímavé si o tom všem přečíst.
Bez znehodnocování výzkumů to (zas a znova) vidím takto: oblečeme si tepláky – nadmíru pohodlné, na ruce si dáme pár ideálně květinkových rukavic, do ruky si vezmeme rýč, lopatku či hrábě a pomalu a v klidu se pěkně osobně rozvineme!
Tak krásný start do nové sezony!

Monika Šestinová

 

 

Sezona v zahradě
Rostliny raného jara
Rostlina sezony – botanické tulipány

Pěstujeme v interiéru
Zamilujte si ostálky
Způsoby množení trvalek

Zelenina
Jak na pěstování zeleniny
Pěstujeme saláty

Kutíme
Záhon na terasu

Co žije v zahradě?
Přilákejte ptáky do zahrady

Pokojové rostliny
Břečťan

Na talíři
Pastinák setý

Aktuální práce
Okrasné rostliny
Ovoce a zelenina
Lunární kalendář – březen
Lunární kalendář – duben

Poradna
Péče o trávník
Otázky a odpovědi