tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Milé kutilky a kutilové!

Plán je jasný: Co se urodilo, šup s tím do sklenic. Zásoby na zimu musejí být. A to nejen proto, že je těžká doba! Ale hlavně proto, že TO CHUTNÁ. Zavařované okurčičky, nakládané cuketky či rajčátka, rajčátečka i rajčátenka, šťavnaté kapie a pořádný česnek, co má říz. A o rychlokvaškách ani nemluvím! A kdy tyto dobroty připravit, když ne teď – v hlavní sezoně. Všechno je tuzemský originál, žádné kopie. Všechno to vyrostlo přímo nám pod rukama… no dobře, já jsem svoji královnu Kapii I. ještě nevypěstovala a česnek „kolem naší zahrady ještě nešel“ – takže kamufláž s koupenou zeleninkou POVOLENA! Aspoň fajn, že si dáme záležet, aby byla urozeného, rozumějme z originál domácího zdroje!
Ani u nás v redakci jsme se nespokojili jen tak s nějakými recepty, ale nachystali jsme pro vás TOP desítku ověřených receptur od zkušené hospodyňky Milky, která je pro vás s chutí nachystala. Dokonce i v naší rodině máme jednu oduševnělou nadšenkyni zavařování všeho druhu – je jí moje tchyně. Přestože k ní pravidelně chodím již několik desítek let, každá návštěva v tomto ročním období začíná podrobnou prohlídkou spíže se zavařenými zeleninovými trofejemi a s ještě podrobnějším výkladem – no HOTOVÝ LOUVRE! A víte, co je při takové prohlídce nejlepší? Ty vystavené mistrovské kousky si můžu směle ohmatat a častokrát přímo i sníst. Tak tomu se ani Louvre nevyrovná!
Tak krásné pozdní léto se spoustou trofejí a samozřejmě i s našimi prima nápady!

Monika Šestinová

NÁVŠTĚVA
■ CHALOUPKA, KTERÁ VONÍ DŘEVEM: Majitelé hledali jen vhodné místo pro výrobu keramiky, ale našli obrovský potenciál. A tak postavili dřevěnici s úžasnou venkovskou atmosférou.

PROJEKTY
■ ZAHRADNÍ LEHÁTKO PRO DVA: Můžete si na něm jen tak posedět a pokochat se pěkným výhledem na svou zahradu.
■ STŮL NA TERASU S LAVICÍ: Dřevěný stůl na terasu není v rozpočtu levná položka, proto jestli ho ještě nemáte, vyplatí se ho vyrobit svépomocí.
■ PŘÍSTŘEŠEK NA TERASU: Na místě, kde stála nepěkná zeď, vytvořili zastřešený prostor pro pohodlné posezení a grilování.
■ ZAHRADNÍ OHNIŠTĚ: Staré cihly nebo kameny můžete použít na vybudování zahradního ohniště na sezonní grilování

TÉMA
■ ZAVAŘUJEME ÚRODU: Máme pro vás několik způsobů a praktických tipů pro konzervování ovoce i zeleniny ve sklenicích.
■ DESET RECEPTŮ NA NEJCHUTNĚJŠÍ ZAVAŘENINY: Ověřené receptury vynikající kuchařky a zkušené domácí hospodyňky.

ZAHRADA
■ SEZONA V ZAHRADĚ: Trápí vás černí brouci na rajčatech, přerostlé denivky v záhonech nebo jste zklamaní ze své úrody?
■ PLEVEL: NENÁVIDĚNÝ I UŽITEČNÝ: Podívali jste se už někdy na plevel pozitivnějším pohledem, který ho vezme na milost?

TESTUJEME
■ AKUMULÁTOROVÉ UNIVERZÁLNÍ KARTÁČE: Čisticí nářadí s rotačními kartáči může být užitečné především na dřevěné povrchy.

STAVBA
■ LEPENÍ KOMPOZITNÍHO OBKLADU: Vhodnou alternativou keramického obkladu do koupelny je kompozitní obklad na minerální bázi. Práce s ním je mnohem jednodušší.