tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Hra světla a stínu

Střídání, překrývání, prolínání světla a stínu fascinovalo lidstvo odpradávna. Na základě hry, která vyplývala z pohybu Slunce na obloze, jsme se naučili určovat čas, organozovat si život, pěstovat rostliny, ale také stavět domy, které čerpají co nejvíc tepelné energie a světla zvenčí.
Světlo a stín najdeme prakticky v každé oblasti života. Tyto dva protipóly jsou důležité i v umění – ať už ve výtvarném, nebo ve fotografii, nebo obrazně i v beletrii a poezii. Stín jako symbol tmy a chladu je nezbytnou součástí divadla a filmu, stejně jako jeho protiklad – světlo a jas.
Nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že množství světla a tmy či stínu ovlivňuje každý den našeho života. Čistě pragmaticky – méně světla znamená více výdajů na energie. Pociťujeme to nicméně i na naší náladě, výkonnosti a schopnosti soustředit se. Na druhé straně potřebujeme ale i stín – jak v základním, tak přeneseném slova smyslu.
Ačkoli nás nepotěší, když v čase dovolených hovoří předpověď počasí o ochlazení a dešti, stín je neméně důležitý jako světlo. A to nejen tehdy, když panují tropická vedra nebo když máte spálená záda. Stín znamená útlum, zklidnění, zchlazení… Může být symbolem klidu a pohody po náročných pracovních dnech, během nichž se nejeden z nás přiblížil stavu vyhoření. Zchlazení je důležité i při rodinných a partnerských přeháňkách či bouřích, když už je oheň na střeše.
Co se děje s přírodou v tropických vedrech? To jsme mohli zažít během posledních let. Nejen rostliny, ale i zvířata potřebují určitou dávku chladu a závlahy v podobě deště. Totéž se děje s námi, když to s něčím přeženeme. Nemusí to být jen práce, ale i přehnaná (sebe)důvěra, nebo naopak nedostatek sebevědomí, chybějící soukromí, zlozvyky…
Stejně tak jako na balkoně, terase nebo v zahradě potřebujeme mít kousek stínu, kam bychom se uchýlili, když už nás světlo a teplo fyzicky nebo duševně bolí, tak potřebujeme mít i svůj neviditelný ochranný slunečník před nepřízní zvenčí. Pro někoho je to přítel, pro jiného dobrá kniha, hudba, chladivý nápoj, pro jiného zase oddech při četbě oblíbeného časopisu.
Milí čtenáři, přeji vám krásné letní dny, užijte si dosytosti toho, co vám v předchozích týdnech a měsících chybělo nejvíce. A nezapomeňte chránit si své pohodlí dostatečně velkým slunečníkem, který k vám nic nebezpečného, bolestivého a nepříjemného nepustí.

Příjemný odpočinek, hodně sluníčka, ale i přiměřenou dávku stínu 🙂

Sabína Zavarská

 

Bydlení
■ JAK PROSVĚTLIT INTERIÉR: Prosvětlení interiérů je dnes velmi častým důvodem rekonstrukce. Jak ale rozjasnit místnost, když neplánujete nákladné změny?
■ TIPY: Praktické, šikovné, trendy nápady do domácnosti.
■ NÁBYTEK NA NOŽIČKÁCH, NEBO NA ZEMI?: Zatímco v osmdesátých letech minulého století byly módou masivní sedací soupravy položené přímo na podlaze, dnes se vracíme k nábytku na nožičkách. Proč jej doporučují i designéři?
■ DOMA JAKO NA DOVOLENÉ: Proměňte svůj interiér v oblíbené dovolenkové místo u moře nebo na letním festivalu.
■ DĚTSKÝ POKOJ: Na co všechno myslet při zařizování pokoje pro nejmenší, aby byl dokonalý?
■ 9 ČASTÝCH CHYB PŘI REKONSTRUKCI KOUPELNY: Při jakékoli rekonstrukci, úpravě či jen změně designu děláme chyby. Nejzávažnější jsou však ty, které nastanou při výraznějších stavebních úpravách.
■ JAKÉ POVRCHY NEJLÉPE FUNGUJÍ V KOUPELNĚ?: To, čím obložíte nebo upravíte koupelnové stěny, dá zpravidla nejmenší místnosti v domácnosti celkový charakter. Můžete hodně získat, ale také pokazit.
■ ROZHOVOR V KUCHYNI: Zavítali jsme za jedním z nejlepších jazzových kytaristů na světě Rudy Linkou a jeho sympatickou manželkou Annou, která je opravdovou mistryní v kuchyni.
■ RECEPTY PLNÉ VITAMÍNŮ: Zeleninové variace. Krásně barevné, zdravé a neuvěřitelně chutné kombinace.

Návštěvy
■ STARÁ DISPOZICE MŮŽE FUNGOVAT I DNES: Málokterý starý byt dispozičně vyhovuje modernímu životnímu stylu. Rekonstruovaný byt z meziválečného období je však výjimkou.
■ LETNÍ DŮM NA SLUNEČNÉM POBŘEŽÍ: Symbióza mezi materiály, texturami a zemitými barvami v tomto domě na severu Španělska vzbuzuje pocity harmonie a klidu.
■ DŮM PRO RODINU PLNÝ DIY NÁPADŮ: Sympatická mladá dvojice si kousek od Prahy vytvořila moderní, ale útulný domov, který je vkusně a s citem zařízený, plný vlastnoručně zrealizovaných nápadů a zároveň maximálně praktický.
■ MODRÁ JE DOBRÁ: Modrá je oblíbenou barvou této rodiny – právě tato barva se nese celým osobitým domem, který prošel úpravou zvenku i zevnitř.

Zahrada
■ ČERVENEC V ZAHRADĚ: Červenec je ideální čas k relaxaci na zahrádce a potěšení z prvních plodů vaší práce. Ale stále je potřebná klíčová péče, abyste se ze sklizně mohli těšit i dál.
■ LETNÍ BALKON: Přesuňte se na balkon a vychutnejte si všechny odstíny léta. Ať už máte malý, nebo velký, heslo léta zní: Co nejvíce vně a jak jinak než se stylem!
■ VELKÝ ODDECH V MALÉ ZAHRADĚ: Menší zahrada znamená důmyslněji promyslet, co kam a v jaké podobě umístit. Neznamená však, že v ní nemůžete mít prostor pro relaxaci. Co radí zahradní architekt?
■ KUCHYŇ POD ŠIRÝM NEBEM: Ať už hostíte svoji rodinu, nebo přátele, jídlo jednoduše chutná mnohem lépe, když je uvařené na čerstvém vzduchu.
■ ZAHRADNÍ DOMKY A ALTÁNKY: Pomůže vám využít zahradu naplno – a je úplně jedno, zda jej máte u domu, chalupy, nebo v zahrádkářské oblasti. Altánky a zahradní domky mají mnoho tváří a ne vždy musí skončit
zastrčené někde v koutě pozemku.
■ POTŘEBUJETE CHLÁDEK? VYTVOŘTE SI STÍN NA MÍRU!: Možností, jak si dopřát stín, jsou stovky. Aktuální trendy přejí kreativitě a lákají nás strávit venku třeba 24 hodin.