tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Milé kutilky a kutilové!

Tak holky „kutilský“ – máme padla (… honem do plavek), že pánové kutilové! Nemyslím to doslova, ale mnohým z ženského pokolení se s příchodem grilovací sezony mění „kuchyňské zvyky“. Jen máloco dokáže přeházet kuchyňskou hierarchii tak, jako naložené masíčko či jiné neodolatelné dobroty připravené na gril. Právě tehdy se mužská část populace mění na pečlivé a odhodlané „připravovače“ pokrmů a s prvními plameny (… či zapnutím elektřiny ?) se ozývají v našich partnerech pravěké pudy – nazvěme to pudy zásobovačů jídla (… přece jen už nejde o žádné divoké lovecké dobrodružství, proto nezmiňuji pudy lovecké).
Každopádně právě v tomto období roku jsou ideální podmínky na přemístění „hlavního dějství“ našich volných chvilek do exteriéru – a to rovnou s celou kuchyní. A pokud ještě venkovní kuchyni nemáte, máme pro vás pár zajímavých inspirací pro jejich praktické vybavení. Přece k venkovní kuchyni patří také chytrý servírovací stůl. Právě proto jsme pro vás připravili několik projektů, které vám venkovní stolování i grilování usnadní. Vychytávkou této sezóny se možná stane mobilní stůl na gril. Ten můžete přemísťovat ze sluníčka do stínu a zpět. A možná to s přímočarou pilou „roztočíte“ při výrobě zahradního baru či barového pultíku z bedýnek. Přece i pitný režim je v létě důležitý ?. A pokud vám pořád není dost, podle našich návodů zvládnete svépomocí nejen zahradní křesla či parádní lehátka, ale vybudujete i pevné a stabilní betonové schodiště. A přitom si klidně i zazpívejte: „Postavím schody do nebe…“ No jo, ale kdo je bude drhnout?!? Potom teda stačí jen ty do zahrady.

Tak s chutí „do všeho“!

Monika Šestinová

NÁVŠTĚVA
■ TŘISTALETÁ CHALOUPKA JAKO NOVÁ V ZAJETÍ ZELENÝCH STROMŮ: Důmyslnost, s jakou byly hornické domy orientovány a jak byly začleněny do prostředí, jak se zužitkovávaly materiály z okolí, je fascinující.

PROJEKTY
■ MODERNÍ ZAHRADNÍ KŘESLA: Jednoduchá křesla zvládnete vyrobit i sami. Důležitá je, jako vždy, přesnost při řezání a trpělivost při lepení.
■ RELAX NA LEHÁTKU: Vyrobte si pohodlné lehátko, které vás bude k odpočinku doslova lákat.
■ PODNOS PRO CHVÍLE ODPOČINKU: Praktický podnos vyrobíte z jednoho prkénka, kousku hranolu a překližky.
■ ZAHRADNÍ BARY A STOLY: K venkovní kuchyni patří také chytrý servírovací stůl. Máme pro vás několik inspiračních projektů.
■ MOBILNÍ STŮL NA GRIL: Co tak si venku něco uvařit a ugrilovat? Vyrobte si s námi mobilní stůl na gril.

TÉMA
■ 22 ŽHAVÝCH TIPŮ NA GRILOVÁNÍ: Strávit letní večer s přáteli u grilu je úžasná věc. Grilování není žádná věda. Navzdory tomu je třeba několik věcí dopředu zvážit.

ZAHRADA
■ ZAHRADA V ČERVENCI: Test ukázal, že i levné modely pracují přesně. Značkové vodováhy však nabízejí užitečné doplňkové funkce.

TESTUJEME
■ VODOVÁHY: V našem testu jsme se zaměřili na modely střední třídy a otestovali je.

RECEPTY
■ 10 OVĚŘENÝCH RECEPTŮ NA GRIL: Kromě tradičního kusu masa a klobásek si můžete s námi ugrilovat i chutnou zeleninku.

STAVBA
■ JAK VYUŽÍVAT DOMÁCÍ FOTOVOLTAIKU NAPLNO?: Kvůli vysokým cenám energií je energie získaná ze slunce žhavé téma.
■ VETŘELCI VE STŘEŠE: Kuny, ptáci, myši, netopýři nebo hmyz mohou ve střeše způsobit vážné škody. Jak proti nim účinně bojovat?