tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

DALEKÁ BUDOUCNOST

Pár let zpět jsem okolo sebe postřehla, že všichni kamarádi a kamarádi kamarádů začali toužit po jednom – vlastním domě. Ne po vlastní nemovitosti, ale po domě s terasou, zahradou a vším, co k tomu patří. Finanční a epidemická krize už sice čekaly za rohem, podmínky ke splnění tohoto snu však byly stále o dost příznivější než v této době. A tak jsem v jistém momentu opravdu začala slýchávat, jak si všichni vyhrnuli rukávy a pustili se do plnění svého snu o bydlení…
Když jsem se zastavila u jedněch známých na stavbě, pár měsíců po tom, co s ní začali, pamatuju si, že jsem byla překvapená a říkala jsem si: Ten dům bude obrovský. A hnidopich ve mne hned dodal: Zbytečně obrovský… Takové domy se stavěly hlavně v minulosti, kdy váš dům mohl být jakkoliv krásný a praktický, ale pokud nebyl větší než sousedův, tak jste neuspěli. Stále tak ještě přemýšlíme? Potřebujeme i v této době ostatním ukázat, že „na to máme“? Ptala jsem se těchto známých, proč se rozhodli pro tak velký dům, a odpověď mě tedy úplně nepřesvědčila. Prý budou v domě „až“ čtyři, proto kromě vlastního pokoje každý potřebuje i vlastní koupelnu, chtěli navíc i pracovnu, party místnost, sklípek na víno… A podle jejich slov, v budoucnosti by se dům dal rozdělit a udělat z něho dvougenerační, kdyby jedno z dětí chtělo v něm bydlet… Podívala jsem se na to jejich malé, sladké, uslintané děvčátko v kočárku (druhé bylo teprve na cestě) a zamyslela jsem se nad tím, jak moc dopředu je při stavbě domu dobré myslet. 15–20 let? Nebo zahrnout už i další generaci, která bude jen velmi hypoteticky v budoucnosti dům obývat?
Každý to však máme jinak. Každý máme jiné představy o svém domě, o tom, jak se v něm bude žít nejbližších pět let, ale i za dalších 50. Je však důležité při plánování vše dobře promyslet a držet se při zemi. To už chápe stále více lidí  sledujeme totiž tendenci, v rámci které se staví stále menší domy, avšak z kvalitnějších materiálů. Možná je přece jen lepší volbou zastavět méně plochy, a nechat tak (doslova) prostor pro další generaci postavit si svůj vlastní vysněný dům na sdíleném pozemku. Pokud by to však neudělali, zamrzí to asi méně, než když člověk zůstane sám v obrovském prázdném domě.
A to je i hlavní rada pro ty, kdo se chystají stavět: Dejte si dostatečný čas na promyšlení toho, jaký by váš dům snů měl být. A jestli už tuto představu máte, s dalšími kroky vám snad pomůže i toto vydání. Najdete v něm rady od přípravy na stavbu po výběr fasády. A pokud se stavět nechystáte, určitě najdete inspiraci v jednom z interiérů domů, které jsme navštívili 😉

Příjemné čtení!

Lucia Blažiová

 

 

NÁVŠTĚVY
■ DŮM, KTERÝ SI NÁS NAŠEL: Na místě starého domu, který nebylo možné zachránit, vyrostl dům nový. Sice moderní, ale citlivě zasazený do okolního prostředí.
■ DŮM S UŠIMA: Na třech materiálech postavila mladá rodina design i funkčnost svého domu – cihla, plech a dřevo.
■ ORIGINÁLNÍ ZVENKU I ZEVNITŘ: Tato originální vila zaujme už na první pohled… Vším. Betonovou konstrukcí zvenku, do detailů promyšleným charismatickým interiérem uvnitř.
■ ZE STAROUSEDLOSTI MODERNÍ DŮM: Cihlové stěny tohoto domu připomínají Anglii a kamenná zídka zase evokuje styl francouzské Provence. A přesto do tradiční české vesnice padne jako ulitý.
■ NEJVDĚČNĚJŠÍ STYL: Pokud si nedokážete do svého nového domova ve spleti designových trendů vybrat, zkuste neutrálně laděný interiér.

ZAHRADA
■ ZAHRADA OD A DO Z: Od architektury po hotovou zahradu – vše, co potřebujete vědět při zakládání nové zahrady.
■ ZPEVNĚNÉ PLOCHY: Pro dokonalý požitek z procházky po soukromé zelené oáze i pro jednoduchý přístup k záhonům jsou důležité správně navržené cesty, cestičky a schody.

STAVBA
■ KOLIK STOJÍ STAVBA DOMU?: Dříve než vůbec začnete s plánováním vlastního domu, měli byste mít představu o jeho ceně. Jak zjistit, kolik vás bude dům stát?
■ PŘÍPRAVA NA STAVBU: Nejdůležitější otázky, které byste si měli promyslet v rámci přípravy stavby domu.
■ PŘÍZEMNÍ, NEBO POSCHOĎOVÝ?: Je to jedna z nejdůležitějších otázek, na kterou byste si měli odpovědět dřív, než začnete stavět. Běhání po schodech přitom není to jediné, co byste měli zvážit.
■ STAVEBNÍ PROFESE: Za dobře odvedenou stavbou se skrývá mnoho profesí, kompetencí a odborných znalostí.
■ Z ČEHO STAVĚT?: Toto rozhodnutí se bude odvíjet od druhu výstavby, ale i vašich osobních preferencí a pocitu.
■ ZDĚNÍ SVÉPOMOCÍ: Jaká jsou rizika zdění svépomocí a co vám při něm může pomoct?
■ VÝBĚR STŘECHY: Ať už si zvolíte šikmou, nebo plochou variantu, moderní architektura nahrává jednoduchosti. Nebo můžete zvolit ekologickou variantu – vegetační střechu.
■ OKNA: Okna nevyměníte tak snadno jako nábytek, proto se doporučuje investovat do toho, co je důležité – do zdraví, příjemného prostředí, kvality, nadčasového designu a bezpečnosti.
■ IDEÁLNÍ FASÁDA: Ať už stavíte, nebo rekonstruujete, nová fasáda je přesně to, čeho si hned všimne každý kolemjdoucí. Kam směřují dnešní trendy a co velí logika?
■ STAVEBNÍ TIPY: Novinky, rady, materiály.