tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

NÁROČNÝ PROCES

Nevím, zda si vzpomenete, ale už kdysi jsem v jednom z editorialů psala, že jsme se s přítelem pustili do zdánlivě nesplnitelné mise: hledání dostupného bytu v Praze. Po dlouhých měsících můžeme konečně říct: mise splněna. Podařilo se nám najít rozměry sice skromný, ale jak obvykle rádi říkáme i u nás v redakci, byt s potenciálem. Ten potenciál je ale bohužel skrytý velmi, velmi, veeeelmi hluboko… Jednoduše, čeká nás rekonstrukce pěkně od podlahy.
Nechci to zakřiknout, ale zatím to jde podezřele hladce. Jedinou újmu zatím utrpělo oznámení o rekonstrukci pro ostatní obyvatele bytovky, které hned první den někdo vzal z nástěnky, roztrhl napůl a teatrálně nám hodil před dveře. (Děkujeme pěkně, milý budoucí sousede, bourání stěn jsme si o to víc užili.) Druhý menší šrám, tentokrát na egu, způsobil příteli zaměstnanec jistých stavebnin, kam si přišel půjčit nástroje. Ten se choval, jako by každý pořádný chlap musel už alespoň jednou za život zdít nebo svářet. A tak jsem příteli vysvětlila, že ať nemá strach, pan zaměstnanec ze stavebnin by zase určitě nevěděl, jaká jsou specifika britského politického systému, nebo neuměl přečíst arabský text. Každý máme jiné dovednosti a vědomosti, takže vzájemný respekt je vždy na místě.
Sice nestavíme, „jen“ rekonstruujeme, ale věřte mi, asi poprvé začínám pořádně chápat, že vybudovat své vysněné bydlení od píky je fakt náročný proces. Nejen fyzicky, ale i psychicky. Člověk musí zapomenout na volné víkendy a večery, pokud není přímo na stavbě, tak pravděpodobně zběsile hledá na internetu materiály za rozumnou cenu, jejichž dodací lhůta není za rok… Proto klobouk dolů před všemi, kteří se do toho pustili a alespoň zčásti si svůj nový domov stavějí svépomocí. Snad vám při tomto procesu alespoň trochu pomůže i toto vydání. Mnoho informací se dozvíte tentokrát zejména o střechách, ale i o zdění a stavbě terasy, a inspirovat se můžete přímo z návštěv v zajímavých domech.
Abych skončila pozitivní notou – když stavíte nebo se na to chystáte, věřte mi, absolvování celého náročného stavebního procesu se vyplatí. Udělali jsme mnoho rozhovorů s majiteli domů a snad žádný z nich ani na chvíli nezaváhal, zda to celé stálo za to 😉

Lucia Blažiová

 

 

BYDLENÍ
■ ODSTÍN MĚSÍCE: Oranžová je optimistická barva, která osvěží a rozzáří každý prostor.
■ 54 VĚCÍ DO STYLOVÉ KOUPELNY: Koupelna, do které budete chodit s radostí, by měla mít víc než jen nejmodernější armaturu a stylové obkladačky.

NÁVŠTĚVY
■ VILA VNITŘNÍ KRAJINA: Rodinný dům, který se vymyká standardnímu pojetí samostatně stojících domů.
■ OKNA DOKOŘÁN: Inspirativní stavba stojí na břehu krásného jezera, proto majitelé toužili užívat si krásného výhledu na něj z každého poschodí.
■ JEDNODUŠE, ÚČELNĚ, NADČASOVĚ: Těmito slovy se při budování svého nového bydlení řídili majitelé domu.
■ PROSTOR KAŽDODENNÍCH ZÁŽITKŮ: Podle architekta by místo, kde člověk žije, mělo být každodenní inspirací a zážitkem.

STAVBA
■ STAVEBNÍ NORMY: Jak splnit přísnější normy pro pasivní a nízkoenergetické budovy?
■ ZDICÍ MATERIÁL: Plánujete stavět zděný dům? Potom byste si měli odpovědět na několik otázek. Každé řešení má totiž svá pro i proti.
■ OSAZENÍ TVÁRNIC: Správné osazení rohových tvárnic a následné přesné zdění první řady ovlivňuje celou stavbu. Jak na to?
■ STŘECHY S NÍZKÝM SKLONEM: Šikmé střechy s nízkým sklonem se dnes těší velké oblibě. Mají svá úskalí, ale k dispozici jsou i zajímavá moderní řešení.
■ ŠIKMÉ STŘECHY: Chcete-li se vyhnout různým černým scénářům, měli byste se při plánování a realizaci střechy vyvarovat typických chyb – prozradíme vám, které jsou ty nejčastější.
■ OSAZENÍ STŘEŠNÍHO OKNA: Součástí každého kvalitního střešního pláště jsou i kvalitně osazená střešní okna. Podívejte se na správný postup.
■ SÁDROKARTON V KOUPELNĚ: Je použití desek systémů suché výstavby v koupelně vůbec možné? Proč ne… Stačí si jen vybrat ty správné.
■ STAVBA TERASY: 13 bodů, nad kterými byste se měli zamyslet dřív, než začnete se stavbou terasy.
■ TERASA Z WPC PRKEN: Postavte si terasu– práce s WPC prkny je poměrně snadná, přesná a nezabere ani moc času.