tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Méně a v klidu.

Sedím na konári a je mi dobre. Tedy ne tak docela – sedím v domě na stromě, takže prakticky mezi ‘konáry’. Ale dobře mi je, to jo. Ani nevím, kdy jsem začala tak obdivovat domy na stromě, ale bylo to dávno předtím, než se začaly stavět ve velkém i u nás. Tehdy jsem je mohla obdivovat jen na dálku, v televizi nebo knihách, a říkala jsem si, jak skvělé to musí být bydlet v něčem podobném a mít kolem sebe jen stromy, čerstvý vzduch a ticho lesa každý den. Naposledy jsem měla to štěstí a strávila noc v domě na stromě před pár týdny. Díky tomu jsem si potvrdila, že ten pocit ze všeho zmíněného se opravdu dostaví. Jakkoli to zní ohraně, je to tak – v lese se vám hlava pročistí, zpomalíte a jednoduše se jen díváte kolem sebe a jste rádi, že i v této šílené době si můžete alespoň tu přírodu užívat dosyta.
Ubytování podobného typu vám navíc díky svým menším rozměrům nabídne ještě něco – na několik dnů si vyzkoušíte být minimalistou. Na pár metrech čtverečních máte k dispozici většinou jen to nezbytné a vy zjistíte, co vám chybí a bez čeho se dokážete obejít. Během pobytu v domku na stromě si říkám, že to s menším počtem věcí zvládám bez problémů, a dám si za úkol uchovat si tenhle přístup co nejdéle… To by se však nemohly blížit Vánoce – pro mě období, kdy se snažím obchody obcházet velikou oklikou a při projíždění internetu prokázat sebekontrolu příslušníka řádu Jedi, protože pokaždé skončím s plným košíkem hezkých, leč někdy, řekněme si na rovinu, zbytečných věcí. Předsevzetí na tenhle rok ale je: každému blízkému člověku koupit jen to, co mu chybí nebo co mu udělá opravdu velkou radost, ne to, bez čeho se dokáže obejít. A tak jsem se svým vánočním seznamem dárečků začala už v říjnu. Věřím, že mi to ušetří nervy z nakupování na poslední chvíli i mírné, leč utajované zahanbení, co za hloupost to nakonec dané osobě ze srdce dávám. Jestli toto předsevzetí nakonec vyjde, uvidíme…
Na závěr bych chtěla i vám popřát, aby doba předvánoční i vánoční byla co nejvíce poklidná a, co se v tomto období ukazuje jako něco, co jsme možná až příliš brali jako samozřejmost, abyste svátky prožili ve zdraví a v kruhu svých nejbližších.

Lucia Blažiová

 

 

Bydlení

■ Stylové úlovky: Mějte náskok a zjistěte, jaké jsou designové novinky, bez kterých se určitě neobejdete.
■ Styl měsíce: Hygge vnese do vašeho života i bydlení pohodu a přinutí vás zpomalit.
■ Tipy: Praktické, šikovné, trendové a individuální vychytávky do domácnosti.
■ 62 super vánočních dekorací …v klasickém, severském, přírodním či barevném duchu.
■ Stylové počty: Čím obdarovat blízkou osobu, abyste jí ulahodili? Viz naše inspirace i rozpočty pro dárky všech druhů.
■ Velká debata: Chystáte se na velký předvánoční úklid, nebo čas využijete raději jinak?
■ Úklid bez chemie: V čisté, chemikáliemi nezatížené domácnosti je radost bydlet. Působí přívětivým dojmem a hezky voní.
■ Koupelna do detailu: Výběru armatury, sanity i designu koupelny věnujte dostatek času. Jde přece o rozhodnutí na desítky let.
■ Ergonomie s Lucií: Jak udělat z kuchyně prostor, ve kterém se budete cítit dobře a příprava jídla vás bude těšit?
■ DomácÍ pomocníci: Užijte si pečení cukroví díky praktickým a spolehlivým troubám a doplňkům s vánočními motivy.

Návštěvy
■ Scandi vánoce: I kombinací černé, bílé a severských dekorací vytvoříte nádhernou sváteční atmosféru.
■ Chalupa se slovenským srdcem: Otázka existence či neexistence typického slovenského stylu bydlení dostala v tomto případě jasnou odpověď.
■ Moravský medový ráj: Kousek Skandinávie na Moravě − v domě s příjemnou atmosférou, jednoduchým designem a láskou k přírodním materiálům.
■ Americký sen: Majitelé toužili vytvořit interiér, který bude v něčem tak trochu jiný než všechny ostatní.
■ Dokonale promyšlených 39 m2: Vtěsnat do malého podkroví maximum pro komfortní bydlení vůbec nebyl jednoduchý úkol.

Zahrada
■ Vánoční stromek: Živý vánoční stromek si můžete vybrat přímo z plantáže, koupit v květináči, nebo dokonce i pronajmout.
■ Listopad v zahradě: Radujeme se při pohledu na barevné vřesy, spadané listí, ale i na přitažlivé plody dřevin.
■ Průvodce: Jak a čím správně přikrmovat ptáky, aby to bylo pro ně bezpečné?

Stavba
■ Osvětlení: Osvětlení hodné 21. století − jaké jsou v tomto směru aktuální trendy?
■ Vytápění: Sedm věcí, které byste měli vědět před koupí plynového kotle.
■ StavebnÍ tipy: Stavební materiály, praktické rady a užitečné tipy.