tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

To je taková romantika…

…jet na chalupu, zatopit v krbu, vymést pavučiny, natřást peřiny a zasednout k velkému stolu. Miluju to. Navzdory tomu, že nikdo z mé blízké rodiny nikdy žádnou chatu či chalupu nevlastnil, o pobyty v nich jsem, naštěstí, neměla nouzi. Jela jsem vždy, kamkoliv, s kýmkoliv. Možná právě proto, že mi to bylo vzácné. A dodnes je. Nejvzácnější na světě.
Odmalička jsem s rodiči a jejich veselou partou jezdívala do Krpáčova na „Ďurovu chatu“, která stojí obklopená vysokými stromy, po kterých se nonstop honily veverky. Pro nás, petržalské děti z paneláků, to byl ráj na zemi. Živě si pamatuju tu zimu po příjezdu. Chatu se podařilo vytopit na obstojnou teplotu většinou až v den odjezdu. Vůbec nám to však nevadilo, protože se tam odehrávaly o dost zajímavější věci, bylo nás tam hodně a byla tam sranda, a máma nám všem dětem k večeři vařila krupicovou kaši a já jsem do talířů sypala skořici…
S kámoškami a dětmi jezdíme v létě na maličkou chatku v Podbanském. Vaříme si na ohni, myjeme se v potoce, zobeme „čučky“ z keříků, které rostou všude okolo jako hustý zelený koberec a jasně, že se při tom všem tak trochu i bojíme těch nešťastných medvědů. Když, sedíc u potoka, myju nádobí, vždy se v duchu teleportuju o století dříve a mám takový mír v duši, že se to ani nedá popsat.
Stoletá dřevěná chalupa našeho rodinného přítele Miňa stojí na polosamotě v lese v myjavských Kopanicích. Když jsem to kouzelné místo před 20 lety uviděla prvně, okamžitě jsem se zamilovala. A „zabouchnutá“ jsem do té chalupy dodnes. I když pod postelemi občas šramotí myši a na půdě je slyšet sprintovat kunu, stane se i to, že vás ráno vítá stádo srnek z lesa odnaproti. To místo má na mě přímo terapeutické účinky. A kromě toho se tam i velmi dobře dělají mejdany…
Vždy, když mě někdo na chatu či chalupu pozve, z radosti se postavím ke sporáku a dva dny vyvářím a peču jako smyslů zbavená, a potom tím vykrmuju osazenstvo. Miluju to.
Co tvoří tu výjimečnou atmosféru chat či chalup, které možná ani nejsou na první pohled ničím výjimečné? Je to poloha, kde se nacházejí? Architektura? Nebo jsou to odkazy minulosti, které v nich stále žijí a připomínají se nám? Jsou to dobré nápady? Vřelá srdce jejich majitelů? V čem to vězí, že si některé místo zamilujeme, nedokážeme na něj zapomenout a toužíme se tam vracet zas a znova? Každý z nás má zřejmě jinou odpověď, či spíš odpovědi. Na jednom se však možná shodneme. Musí tam být alespoň trochu romantiky, trochu něčeho pohádkového, filmového, takového, co doma běžně nezažíváme.
V tomto čísle najdete též několik výjimečných chat a chalup. Každá je jiná a každá je v něčem super. Inspirujte se. Já jsem to už udělala. Když jednou budu mít svoji vlastní, určitě v ní nebudou chybět modré schody.
Pěkné čtení.

Katka Barošová

 

 
Bydlení
■ STYLOVÉ ÚLOVKY: Mějte náskok a zjistěte, jaké jsou designové novinky, bez kterých se určitě neobejdete.
■ ODSTÍN MĚSÍCE: Pokud nevíte, čím při zařizování začít, nechte si nejdříve namíchat odstín pískové barvy.
■ TIPY: Praktické, stylové, trendové a individuální vychytávky do domácnosti.
■ CHALUPA NA 4 ZPŮSOBY: Vytvořte si spolu s námi harmonické chalupářské bydlení na slovenský, jižanský, severský nebo přímořský způsob.
■ PRAKTICKÁ KOUPELNA: Pro rodinu, pro děti, pro seniory či hendikepované, ale i moderní koupelna u ložnice – jak mohou vypadat?
■ PROJEKT NA VÍKEND: Vyrobte si rychle a levně stylovou stěnu jen pomocí černého geometrického vzoru.
■ KUCHYNĚ PRAKTICKY: Nahlédli jsme do moderní černobílé kuchyně a prohlédli si i řešení kuchyní „nahoře bez“.
■ DOMÁCÍ POMOCNÍCI: Díky myčce nádobí je každý den o něco jednodušší a čistší. Vyberte si tu správnou.

Návštěvy
■ CHALOUPKA S MODRÝMA OČIMA: Sen o prázdninové chaloupce sice začal nesprávným krokem, ale díky němu dnes stojí ve slunečném údolí kouzelný domeček.
■ CHATA S VÝHLEDEM K NEZAPLACENÍ: Chata, která vyrostla v objetí Alp, zaujme promyšlenou konstrukcí a hojným využitím dřeva.
■ ÚTOČIŠTĚ REŽISÉRA: Majitel z umělecké branže spolu s kamarády architekty pocítili ve starším venkovském domě potenciál a vytvořili z něho úžasné místo pro úzkou filmovou rodinu.
■ KALIFORNSKÉ HYGGE: Dánsky architekt propojuje ve své práci to nejlepší z rodné země a slunečného amerického pobřeží.
■ TO PRAVÉ OŘECHOVÉ: Manželé hledali klidné místo s patřičnou atmosférou, a tak se rozhodli proměnit zchátralý dům na kousek ráje na zemi.
■ FLEXIBILNÍ CHATA: Má poetické jméno Anna a můžete si ji upravit podle nálady, počasí či příležitosti.

Zahrada
■ ZÁŘÍ V ZAHRADĚ: Teplé dny pomalu končí. Zpracováváme úrodu a chystáme se na konec sezony.
■ EXTERIÉROVÉ OSVĚTLENÍ: Venkovní svítidla jsou neoddělitelnou součástí domu, dotvářejí celkový vzhled a umocňují atmosféru okolí.
■ ZAHRADNÍ TIPY: Praktické, stylové, trendy a individuální vychytávky do zahrady.

Stavba
■ 3 × VÝJIMEČNÁ STĚNA: Máme pro vás tři zajímavé tipy, jak vnést omítkou do prostoru trendy vzhled i závan svěžího vzduchu.
■ PŘIPRAVTE SE NA DALŠÍ SEZONU: Máte doma plynový kotel? Je nejvyšší čas připravit vše na novou topnou sezonu.
■ PRACOVNÍ POSTUP: PVC podlaha je hygienická a vydrží roky. Jak ji položit? S naším návodem to určitě zvládnete.
■ STAVEBNÍ TIPY: Novinky, rady, materiály.