tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

VE STÍNU

Ve vzduchu cítím léto. Ano, svůj editorial zas a znovu začínám ódou na léto a slunce. Protože jsou konečně tu. Protože mě neskutečně nabíjejí energií. Protože každá aktivita (dokonce i uklízení) se mi dělá lépe, když cítím, že se mi slunce opírá do oken. A hned mi všechno jde víc od ruky, když vím, že čím rychleji dokončím povinnosti, tím dřív budu moct nasávat venku teplý vzduch. S trochou nadsázky i svým kamarádům říkám, že jsem jako solární panel, který ke svému fungování potřebuje slunce.
Proto když jsme se bavili v redakci o tématu tohoto vydání – stinné zahrady – říkala jsem si, že to musí být nepříjemné splnit si sen o zahradě, a následně zjistit, že téměř celý den na ni dopadá tmavý stín. Pro mne to automaticky znamenalo, že ani majitel si ji pořádně neužije, ani žádným rostlinám a květinám se tu pravděpodobně nedaří, takže samotná zahrada nebude nijak krásná. Ale tak pesimistické to samozřejmě není, byla to jen moje představa jako člověka, jehož jedinou zahradnickou aktivitou bylo jezení čerstvého ovoce na babiččině zahradě… Ve skutečnosti, jak se dočtete na dalších stranách, však prakticky do každé zahrady alespoň pár hodin denně dopadají sluneční paprsky. A i těm rostlinám se zde daří, jen to musí být ty správné.
Vlastně je stinná zahrada taková pěkná metafora na život, co říkáte? I v životě máme občas nějaké chmurné, stinné dny, ale to slunce se vždy po nějakém čase znovu objeví. A ty stínomilné rostliny mi připomínají lidi, kterým se daří i v těžších podmínkách, které by jiní neustáli. (Omlouvám se za tato klišé, to bude asi tím sluncem, které tu na mně svítí a nutí mě se na vše dívat skrz růžové sluneční brýle ;))
Abyste si letní dny užili naplno, máme v tomto vydání i inspiraci na stolování a lenošení na čerstvém vzduchu. A pokud se chystáte na dovolenou, určitě se podívejte i na článek s tipy, jak si zabezpečit domácnost a nedat šanci zlodějům. Kromě toho jsme se vám i tentokrát snažili přinést mnoho zajímavých interiérů, designových trendů a praktických rad.
Příjemné čtení! 🙂

Lucia Blažiová

 

Bydlení
■ STYLOVÉ ÚLOVKY: Kde nejlépe zjistit, jaké jsou největší trendy v interiérovém designu? Nikde jinde než na veletrhu designu a nábytku v italském Milánu.
■ TIPY: Praktické, šikovné, trendové a individuální nápady do domácnosti.
■ LAMELOVÉ STĚNY: Fotografie stylových interiérů s dřevěnými lamelami doslova válcují internet. Přestože fungují zejména jako estetický prvek, nelze jim upřít ani několik praktických funkcí.
■ KOUPELNOVÁ ZDRCADLA: Nemusí být obyčejná, mohou zaujmout tvarem, barvou, podsvícením nebo úložným prostorem.
■ LOŽNICE S DUŠÍ: Není krásnější a romantičtější ložnice, než je ta ve venkovském stylu.
■ PROJEKT NA VÍKEND: Dobré nápady, jak si svépomocně proměníte nebo oživíte svůj domov – jednoduše, rychle a za málo peněz.
■ OTEVŘENÝ ŠATNÍK – MÓDNÍ TREND ČI PRAKTICKÉ ŘEŠENÍ?: Zatímco vzdušné stojany na oblečení některým vyhovují, jiní na klasický design uzavřeného šatníku nedají dopustit.
■ ROZHOVOR: Lukáš Čížek je aktuálně nejlepší kuchař České republiky, zvítězil totiž v soutěži Kuchař roku 2022–2023. Zavítali jsme k němu domů do Studence nedaleko Vrchlabí.
■ 5 OTÁZEK, 5 PRAKTICKÝCH RAD: Rekonstrukce kuchyně – rozsáhlejší i menší – sestává z množství činností. Nestačí jen umět si vybrat barvy a materiály, už při plánování přijde vhod pár dobrých rad.
■ DOMÁCÍ POMOCNÍCI: Kombinovaná, americká, s malým mrazákem nebo zcela bez mrazáku? Nabídka chladniček je bohatá, proto nemusí být snadné vybrat ten správný model.
■ PRAKTICKY: Bez chladničky se neobejdeme ani den, natož ještě týdny. Proto pokud přestane poslouchat, problém řešte okamžitě. Jaké jsou tři nejčastější poruchy a jak je odstranit?

Návštěvy
■ ZVENKU MALÝ, ZEVNITŘ PROSTORNÝ: Při pohledu z ulice působí jako jednoduchý malý domek, ale jakmile překročíte jeho práh, ohromí vás vzdušností a prostorností.
■ HRA TÓNŮ: Tak jako virtuos potřebuje k tvorbě hudby svůj hudební sluch, tak i interiérový designér musí disponovat citem pro detail a lahodné kombinace. V případě rekonstrukce bytu historické vily se tyto vlastnosti povedly aplikovat.
■ MODERNÍ ROUBENKA: Feri a Martina se už jako studenti zamilovali do středního Slovenska. Rozhodli se zde proto postavit dřevěnici, ve které budou moci s rodinou a přáteli trávit čas v přírodě.
■ PODKROVNÍ BYT PRO TANEČNICI: Prostorný loftový byt v Praze zaujme už na první pohled. Nejen svým vzdušným prostorem, ale hlavně příjemnou kombinací nábytku inspirovaného mid-century stylem.
■ DVOUGARSONKA SE TŘEMI P: Pěkná, pohodlná, praktická. Co víc než tyto tři P by měla mít perfektní dvougarsonka? Ta, kterou jsme tento měsíc navštívili, je však také stylová, vzdušná a plná světla.
■ NÁVŠTĚVA V KUCHYNI: Ačkoliv byla jejich původní kuchyň stále funkční, vkus majitelů se po letech změnil, a tak si nyní chtěli dopřát novou s jednoduchým designem a novými technickými vychytávkami.

Zahrada
■ ČERVEN V ZAHRADĚ: Na co nezapomenout v užitkové a okrasné zahradě či ve skleníku během prvního letního měsíce?
■ TIPY: Šikovné a trendy nápady do zahrady, na terasu i na balkon.
■ STÍN LESA A TEPLO SLUNCE: Rodinná zahrada v blízkosti lesa nabízí svým majitelům dokonalou oázu klidu.
■ ZAHRADA VE STÍNU: Máte stín v zahradě? Důležité je zjistit, jaký typ stínu je příznačný pro vaši zahradu. Díky tomu si budete moci vybrat vhodné stínomilné rostliny.
■ PŘÍPRAVA A ZKVALITNĚNÍ PŮDY: Stinná stanoviště bývají sušší nebo naopak různě vlhká. Klíčem k úspěchu je vždy hlavně půda.
■ STANOVIŠTĚ SE SUŠŠÍ PŮDOU: Stinná a sušší stanoviště bývají ve většině zahrad. I v takových složitých podmínkách však prosperuje mnoho běžně dostupných a nenáročných rostlin.
■ NA SLUNCI: Pohodlně se usaďte, uvolněte se a vychutnejte si slunečnou atmosféru v jednom z těchto lehátek nebo „pufů“ pod stylovým slunečníkem.
■ ZAOSTŘENO NA ZAHRADNÍ GRILY: Zvuk syčícího steaku, lákavá vůně grilované kukuřice, pronikavý smích a hřejivé sluneční paprsky – grilovací sezóna je za rohem, a tak nadešel čas vybrat si ten správný gril.

Stavba
■ MONTÁŽ BATERIE: Pokud jste trochu zručnější a porouchala se vám vodovodní baterie, zbytečně nečekejte, vyhrňte si rukávy a spolu s naším postupem si ji vyměňte sami.
■ 10 TIPŮ, JAK OCHRÁNIT BYT ČI DŮM BĚHEM DOVOLENÉ: Všichni se těšíme na dovolenou, příjezd z ní však nemusí být právě nejpříjemnější. Jak si ochránit domov, když budete na cestách?
■ TIPY: Novinky, rady, materiály.