tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Já, králík

Jsem pamětnice. Ne že bych měla dobrou paměť, jen jsem jaksi zjistila, že si pamatuji věci, které si už mnoho lidí nepamatuje. Například si velmi dobře pamatuji záběry z televize, na kterých se čerstvý vysněný prezident tehdy čerstvě vybojovaného demokratického Československa procházel po sídlišti a tvářil se, jako kdyby právě přistál na této planetě. Motory na jeho raketě byly zřejmě ještě teplé, jinak jsem si ten údiv ve tváři neuměla vysvětlit. Vím, že to byl vzdělaný a člověk s velkým rozhledem s krásnými ideály, ale jeho překvapená slova o tom, jak mohou lidé žít v takových „králíkárnách“, se tehdy mnoha z nich dotkla. Mě se nedotkla. Protože já jsem na rozdíl od pana prezidenta v králíkárně bydlela. A věděla jsem díky tomu věci, které on ani netušil.
Jsem tedy králík. A jsem na to hrdá. Vždyť jsem vyrostla v králíkárně, muže mám z králíkárny, děti jsme vychovali v králíkárně… Podle mne mají králíci skvělé dětství – před většinou králíkáren je nejen dvůr s hřištěm, ale na dvoře i dostatek vrstevníků ze sousedství. Cesty v okolí nebývají rušné, spíš jednosměrné a na rozdíl od mnoha nových čtvrtí jsou zde u cest i chodníky. Kousek od králíkárny je obvykle školka, škola, obchod, zastávka, ZUŠ… Co víc si taková králičí rodinka může přát? Starý pán Le Corbusier, francouzský ideový otec všech králíkáren, zřejmě věděl, co dělá.
A já už dnes vím i to, co před třiceti třemi lety netušil ani sám pan prezident. Že i po desítkách let se najdou ložnice (a to fungl nové!), do kterých se nevejde pořádná postel, natož ještě skříň. Že pokoje v dnešních novostavbách budou často ještě menší než ty panelákové. Takový je už život v kapitalistické realitě. Každý další čtvereční metr vlastněného životního prostoru totiž pro ubohého králíka znamená vyšší hypotéku a každý měsíc vyšší splátku (a ať zdvihnou ruku všichni králíci, kteří mají kamaráda oslíčka otřes se). Takže staré zlaté králíkárny se slevou za vyšší věk. Člověk u nich navíc přesně ví, do čeho jde – kde jsou výhody takového bydlení a kde jsou jeho rezervy. A že se v té době postavily tisíce stejných bytů, jeden jako druhý, takže jste si občas ani nebyli jistí, zda jste doma, nebo u sousedů? Na tom přece není nic špatného. Spíš naopak. Ti, kteří chtějí, zde dnes najdou například prostor pro kreativitu. Nebo hory inspirace v předělávkách, které už za ty roky zrealizovali jiní králíci.
Staré byty mají jednoduše své přednosti. I když je občas třeba je „vydolovat“ zpod starých tapet a nějakých těch omylů v dispozici. A i v prostorech, které vám hned na první pohled nevyrazí dech, se dá vymyslet krásné, zajímavé a příjemné bydlení. Tento měsíc se o tom můžete naplno přesvědčit i na našich stránkách – například u Rafaela a Katky, kterým se podařilo opravdu šikovně přeorganizovat dispozice hned ve dvou panelákových bytech, nebo v maličkém a tmavém apartmánu v přízemí domu z 50. let minulého století nebo… No, jen listujte dál! 🙂

Erika Kuhnová

 

Bydlení
■ STYLOVÉ ÚLOVKY: Objevte spolu s námi kreativní pomůcky a techniky, které jejich výrobci představili na letošním veletrhu Creativeworld.
■ TIPY: Praktické, šikovné, trendové a individuální nápady do domácnosti.
■ ATYP V ATYPU: Atypický prostor v kuchyni vyžaduje specifické řešení. Zatímco tradiční kuchyně kladou důraz na materiály a barevnost, ty atypické více pracují s proporcemi a tvarem.
■ 8 NÁPADŮ, JAK ODDĚLIT PROSTOR BEZ ZDĚNÍ: Chybějí vám stěny, ale zdění nepřichází v úvahu? Skvělým způsobem, jak to vyřešit, jsou oddělovací prvky či šikovné optické triky.
■ DVA PANELÁKOVÉ BYTY, DVĚ PRAKTICKÉ PROMĚNY: Jak předělat panelákový byt v rozumném čase, s rozumnými náklady a s praktickým výsledkem? Katka a Rafael se rozhodli podělit o své zkušenosti.
■ 15 TIPŮ NA ŠIKOVNOU PROMĚNU BYDLENÍ: Jak předělat byt prakticky, ale zbytečně přitom nepřeplatit, a neplýtvat ani časem?
■ JAK USPOŘÁDAT DOMÁCÍ KNIHOVNU: Existuje nespočetné množství přístupů k uspořádání knih v knihovně. Kromě populárního seskupování podle barev zkuste i jiné kreativní možnosti.
■ ROZHOVOR: Navštívili jsme kuchyni foodblogerky Cat & Cook, která chystá už svou pátou kuchařku.
■ UMYVADLOVÉ BATERIE: Ať už renovujete, nebo potřebujete vyměnit baterii, při jejím výběru zohledněte velikost, tvar, způsob ovládání, materiál i povrchovou úpravu, ze které je vyrobená.
■ DOMÁCÍ POMOCNÍCI: Inteligentní spotřebiče jsou tu proto, aby nám pomohly a co nejvíce zjednodušily práci v domácnosti. A v kuchyni se taková pomoc vždy hodí.

Návštěvy
■ PŘES STŘECHY: Kdysi tmavý a neútulný prostor v podkroví proměnili designérky na oku lahodící svěží byt plný světla, přírodních materiálů, působivých detailů a dechberoucího umění.
■ STARÝ BYT UKÁZAL NETUŠENÝ POTENCIÁL: Maličký byt v bratislavském centru prošel překvapivou proměnou. Z nepraktického tmavého apartmánu vzniklo prosvětlené charismatické bydlení pro mladou dvojici.
■ ZA SPLNĚNÝM SNEM: Designérka Geneva se spolu s partnerem rozhodla koupit starou chalupu, která vyžadovala kompletní rekonstrukci. A její klíčovou součástí byla otevřená kuchyně.
■ VYVÁŽENÁ PORCE MINIMALISMU A RETRA: Balanc mezi moderním a dávno minulým. Tak by se dal popsat byt manažerky Veroniky, ve kterém se můžete doslova dotknout hned několika významných dekád interiérového designu.
■ INTERIÉR PRO SESTRU: Výsledkem sesterské spolupráce je originální byt, který perfektně vystihuje svoji obyvatelku.
■ JAK SE ŽIJE V LIPOVÉM OBJETÍ: Malebné prostředí Jizerských hor dalo vzniknout modernímu horskému domu, který plní požadavky současného bydlení, ale zároveň respektuje okolní přírodu a ráz krajiny.

Zahrada
■ KVĚTEN V ZAHRADĚ: V květnu jsou stromy obsypané květy a čerstvě rozkvetlé jsou i záhony, balkony a terasy.
■ TIPY: Šikovné a trendy nápady do zahrady, na terasu i na balkon.
■ ZAHRADA SE ŽLUTOU VANOU: Pojďte se s námi podívat do zahrady, ze které ateliér Flera vytvořil úžasnou zelenou džungli plnou originálních prvků a optimistických barev.
■ ZAHRADA, KTERÁ MYSLÍ NA DĚTI: Dobře promyšlená, zábavná zahrada dokáže odlákat děti od televizorů či mobilů.
■ VÝBĚR SEKAČKY: Hledání správné sekačky představuje tak trochu hledání ideálního partnera pro vaši zahradu. Když však najdete tu pravou, výsledkem bude jednodušší údržba trávníku a větší radost ze zahrady.

Stavba
■ PRACOVNÍ POSTUP: Chtěla by vaše koupelna nebo kuchyně refresh? Dodá prostoru styl, zvýrazní ho a vydrží roky.
■ TIPY: Novinky, rady, materiály.