tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Krize jako šance

Tolik jsem se těšila, jak se nám bude společně pracovat na tom nejzajímavějším obsahu, jaký může časopis o bydlení jen nabídnout, ale vše je jinak. Dnes vám, moje milé čtenářky a čtenáři píšu naposledy a ve skrytu doufám, že vám budu alespoň trochu chybět.
Doba je zlá, ale je v ní i spousta naděje. Jak říkají předvolební billboardy, které možná k nelibosti jednoho hnutí nesmazal čas, ale zůstává za nimi digitální stopa: „Jsme schopný národ, jen nás řídí nemehla.“ Jen se podívejte, jak si pomáháme! Když se rozhlédnete kolem sebe, určitě uvidíte laskavé lidi, kteří jsou vám oporou i tehdy, když nemáte práci, když jste nemocní, když na vás padne špatná nálada a když se prostě vůbec nedaří. Tak si nic nedělejte z těch, co vás měsíce poplácávali po zádech, aby vám do nich tou stejnou rukou zabodli nožík, což je ale stejně ve srovnání s bohatstvím života jen takovým bezvýznamným píchnutím. Já sama za sebe, inspirovaná hlavně chytrými a zkušenými lidmi, se snažím dovolit strachu dorůst jen do takové velikosti, která mě zmobilizuje, ale neochromí. Armádní generál ve výslužbě Petr Pavel, člověk, kterého si nesmírně vážím a u kterého mě, tak nějak vzhledem k mým vlastním vytvořeným stereotypům, překvapuje jeho laskavost, empatie a přívětivý nadhled, řekl, že nejsme ve válce, tak jak někteří politici hlásají, a že není třeba panikařit. Válka je pořád naštěstí něco, co si neumíme představit. Máme spoustu dobrého jídla, máme nezhroucenou střechu nad hlavou a jsme díky všem moderním technologiím v neustálém kontaktu se svými blízkými. Beru tuhle krizi jako šanci vidět věci v širším kontextu, stejně, jako bychom měli vidět koranavirus a jeho řádění v kontextu jiných nemocí, na které umíráme. Stejně tak vnímám tuhle okolní nepříjemnost jako šanci udělat si pořádek – nejen doma, ale i v sobě. „Když nemůžete jít ven, jděte dovnitř,“ píšou si lidé na sociální sítě. Připojte se, ukliďte si v sobě a vstupte do nové postpandemické éry s čistšími myšlenkami, plány, vztahy, sny.
Když jsem u těch snů, mně se zdál jeden velmi podivný. Narodila se mi holčička. To v mém věku a s dvěma dospělými dcerami není nic, nad čím bychom já nebo můj partner úplně jásali. On je čerstvým dědečkem a já se na roli babičky dětí svých dcer bezostyšně těším. Ale přesto jsem měla moc hezké ráno. Sice jsme se nemohli shodnout na jméně – asi jsme opravdu takovou událost nečekali – nakonec znáte to, sedíte doma, cpete se, abyste zahnali krizi, a špekové polštářky nabývají rozměrů poctivé duchny, ve které by se i jedno těhotenství mohlo ztratit –, ale miminko bylo krásné, zdravé, už od narození se pokoušelo zvedat do sedu a broukalo si. Já jsem chtěla Olgu – asi jak mi teď ona i Václav chybí – a překvapenému tatínkovi chybělo půl roku přemýšlení, rozhodování se a zvažování všech vhodných i nevhodných variant. Došlo mi, že já jsem se vším hned hotová a on váhající Váha potřebuje moře času, aby se rozhodl podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Takže z tohohle snu si pro sebe beru poselství: čeká mě krásné plodné období s velkými vývojovými skoky a za úkol se mám naučit na partnera nekoulet očima, až si začne psát seznamy věcí, které si potřebuje sbalit a půl roku bude hledat na internetu tu nejvhodnější pračku.
Vám přeji, abyste se s naším novým vydáním pobavili, potěšili a našli tam tu spoustu zajímavých tipů, které jsme tam s láskou moje milé kolegyně a já dlouhé hodiny vkládaly.
Krásné čtení a pevné nervy.

Martina Paulová

 

 

BYDLENÍ
■ STYLOVÉ ÚLOVKY: Mějte náskok a zjistěte, jaké jsou designové novinky, bez kterých se určitě neobejdete.
■ KVĚTNOVÉ TIPY: Praktické, šikovné, trendové a osobité vychytávky do domácnosti.
■ NAJDETE NA WEBU: To nejlepší z oblasti interiérového designu, inspirující články a videa.
■ ODSTÍN MĚSÍCE: Šalvějová je nadčasová pastelová barva s jemným šedým podtónem, která dokáže přitáhnout pozornost.
■ 37 VĚCÍ DO KOUPELNY: Inspirujte se našimi nápady na zařízení a doplňky a ze své nenápadné koupelny si udělejte dokonalé útočiště k relaxaci.
■ ŽIVOT DOMA: Jak zvládnout intenzivní soužití, množství práce z domu a vyučování, abyste se nezbláznili?
■ DO DETAILU: Co je na špičkovém designu tak drahé? Jak již otázka napovídá, je to právě kvalita, která jej drží na špičce.
■ HRÁTKY: Ať už uvažujete o zcela nové podlaze, nebo zvažujete, jak tu starou vylepšit, podívejte se s námi na zajímavé tipy, úpravy a trendy.
■ DOMÁCÍ POMOCNÍCI: Zaměřili jsme se na spotřebiče, které by neměli chybět v startovacích bytech a které však ocení nejen mladí.

NÁVŠTĚVY
■ INTUITIVNÍ BYDLENÍ: Harmonicky a v souladu sama se sebou bydlí stylistka a interiérová designérka Zuzana Kaščáková v malé vesnici kousek od Poděbrad.
■ BYDLENÍ S KRÁLÍKEM: Rekonstrukce špatně postavené přístavby znamenala pro majitele možnost vytvořit nový, na míru šitý prostor pro rodinu.
■ ANI BYT ANI DŮM: Atriový dům ze 70. let minulého století musel projít pořádnou rekonstrukcí, aby mohla čtyřčlenná rodina naplno využít jeho potenciál.
■ ZDAŘILÉ PROPOJENÍ: Rekonstrukce starého viktoriánského domu v Londýně přinesla zajímavé změny nejen ve vzhledu interiéru, ale především v kvalitě bydlení.
■ GENERAČNÍ VÝMĚNA A PROMĚNA: Byt v Mexico City se proměnil tak, aby co nejlépe reflektoval potřeby mladého majitele. Pod rukami architektů omládl.

ZAHRADA
■ MĚSÍC V ZAHRADĚ: Už začátkem měsíce je potřeba myslet na výsadbu vegetačních nádob na terasách a balkonech, můžete klidně vysazovat i hlízy jiřin do zahradních záhonů.
■ VELKÁ DEBATA: Přečtěte si dva různé názory na vyvýšené záhony, ale i to, jak si takový záhon vybudovat tak, aby se v něm úrodě dařilo.
■ ZPEVNĚNÍ SVAHU: Nerovný terén vypadá velice pěkně, když víte, jak a čím zpevnit svah a vytvořit členitý prostor.
■ ŽIVOT SE PSEM: Radost nebo strast? Záleží na tom, jak se pes přizpůsobí zahradě a zahrada pejskovi.
■ VYBÍRÁME SEKAČKU: Abyste při výběru nepřehlédli některé z klíčových vlastností, nabízíme vám odpovědi na všechny základní otázky
■ ZAHRADNÍ TIPY: Praktické, trendové a šikovné věci do vaší zahrady.

STAVBA
■ POSTUP: Příjemná terasa je asi snem každého majitele domu či chaty. Práce s Dřevoplastová (WPC) deskami je poměrně jednoduchá, přesná a nezabere mnoho času.
■ OKNA A STŘEŠNÍ OKNA: Přečtěte si, jaký je správný postup při mytí a údržbě oken.
■ MALOVÁNÍ: Vymalujte. Bude to u vás vypadat pěkně a čistě, navíc je to možnost, jak přinést do interiéru svěží změnu a ještě i smysluplně využít čas.
■ STAVEBNÍ TIPY: Stavební materiály, praktické rady a užitečné tipy na lepší orientaci v problematice.