tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Schrödingerův plch

Číslo, které držíte v rukou, sice přináší články věnující se vytápění, ale po dvou měsících prázdnin a dovolených, nesnesitelných veder a neméně nepříjemných lijáků mi přijde vhodnější vylíčit jedno srpnové neobyčejné blízké setkání téměř třetího druhu.
Při jedné z mnohých cest na Šumavu jsme narazili na zvířátko velikosti myši. Schoulené na hlíně, vmáčknuté mezi kameny, malátné, opuštěné, netušící, že by se člověka mělo bát. Podle barvy, mývalí masky na čumáčku a chundelatého ocásku se nám podařilo určit, že se rozhodně nejedná o běžného hlodavce, ale o mladého plcha. Konkrétně plcha zahradního – jednoho z našich nevzácnějších, kriticky ohrožených savců, který nebyl pozorován údajně už několik let.
Rozum nám samozřejmě velel nechat ho být, a hlavně na něj nesahat. Ale když se ani po hodině nic nezměnilo, něco jsme udělat museli. Nejprve jsme připravili kousky ovoce, pak jsme zavolali záchranou stanici v Plzni, kterou jedinou jsme v Západních Čechách znali. Během půl hodiny nám volali ze Spáleného Poříčí, kde s plchy již nějaké zkušenosti mají. Instrukce nicméně poskytli podobné, jako jsme vyčetli na internetu – nesahat, čekat, maximálně přistrčit nějaké žrádlo. A pokud se zhruba do deváté hodiny večerní matka pro mládě nevrátí, teprve potom ho vzít dovnitř a zahřát lahví teplé vody, aby neprochladlo.
Plch byl viditelně ospalý, pasivní, špatný… a bohužel ještě v půl desáté večer stále na tom samém místě. Přišla proto na řadu krabice od bot. Láhev s vodou jsme během večera vyměnili hned několikrát, abychom měli jistotu, že bude mít optimální klima. Jakmile jsme ovšem naposledy zavřeli krabici, všechny přešla odvaha ji znovu otevřít. Zejména pak ráno, když jsme měli hlásit, zda si plcha matka odnesla a jestli vůbec noc přežil.
Dokud byla krabice zavřená, nevěděli jsme, zda je plch živý, či ne – a mohli jsme doufat. Dokud jsme nezvedli víko, měli jsme také naději, že je stále uvnitř. Pořád totiž existovala možnost, že přes noc v teple pookřál a utekl. Zkrátka a dobře, když Schrödinger definoval svůj experiment s kočkou, spletl si zvíře – takový plch skýtá mnohem více možností, co může nastat, když se krabice otevře. Ale to samozřejmě není relevantní pro kvantovou fyziku.
Nakonec jsme krabici otevřít museli. A plch uvnitř byl. Živý. Stulený v růžku, nenajezený, ale rozhodně živý.
Za hodinu si pro něj ze záchranné stanice přijeli autem. Naším nálezem byli stejně uneseni jako my – plch zahradní je zkrátka vzácnost. Samozřejmě ale nemohli nic slíbit, protože nikdo neměl tušení, co se plchovi stalo. A ani ne hodinu po předání volali zpátky, že se mládě nedožilo Spáleného Poříčí. Hlad, stres a možná i nějaké nepozorované zranění ho přemohly.
I přes tragický konec mě ovšem překvapilo, kolik lidí je ochotných vynaložit úsilí na záchranu jednoho maličkého hlodavce a že zájem lidí o naše prostředí nekončí umístěním solárních panelů na střechu. O to je ovšem smutnější, na kolik odpadků, obalů a PET lahví člověk při procházce lesem narazí. Možná bychom náš přístup k planetě neměli začínat energeticky úspornými domy a šetrnou energií, ale potravinami v papírových sáčcích a sbíráním (a nejlépe neodhazováním) nepořádku při vycházkách… Až příště půjdete ven, vezměte si s sebou odpadkový pytel. A časopis po přečtení řádně recyklujte.

Příjemné čtení!

Eliška Hřebenářová

 

 

Téma: Vytápění
■ Termovize otopných soustav
■ Řízení vytápění v inteligentní domácnosti
■ Věčný problém vytápění – kde děláme nejčastější chyby a jak správně topit?
■ Vytápění ve světle energetického a klimatického balíčku Evropské komise
■ Regulace otopné soustavy u zateplených domů
■ Elektrické sálavé vytápění rodinných domů po roce 2020
■ Přenos tepla obvodovou konstrukcí různé skladby s nízkoexergetickým stěnovým systémem
■ Plastové a ocelové potrubí – jak fungují spolu v praxi?

Trvalá udržitelnost
■ Přírodní materiály – složka udržitelného stavebnictví
■ Úspory v nákladech na energie
■ Benefity vegetačních střech pro jejich okolí

Vnitřní prostředí
■ Neviditelný nepřítel. Co všechno nás obklopuje v interiérech?

Firmy informují
■ Wavin Ekoplastik: Chytrý systém tepelné regulace přináší úspory i tepelné pohodlí
■ Testo: Nové chytré sondy pro efektivní údržbu technického zařízení budov
■ Airflow: Přístroj DIFF – měření průtoku vzduchu s tlakovou kompenzací
■ Korado: Řešení vytápění pro stavby s vysokými nároky na hygienu
■ Viega: Optimální řešení pro pitnou vodu
■ Kludi: Vysoké umění jednoduchosti
■ Geberit: Podtlakové odvodnění střech