tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Milé kutilky a kutilové!

Tak moc by se mi chtělo z plného hrdla zakřičet: „UŽ DOST! Vraťme se zpátky a vše si hezky užijme a vychutnejme!“ Když jsem kdysi před lety v jednom svém sloupečku vzpomínala na skvostný výrok paní Helenky Růžičkové v naškrobeném bílém plášti ve dveřích kravína, kde rozpačitě pronesla: „… že my už dnes se máme lépe než zítra… pozítří…,“ ani by mě nenapadlo, že ho někdy „vytáhnu“ znova. No ano, někdy se mi zdá, že už TO dál snad ani nejde. Světe, div se, ono TO jde ještě dál! Takže – bohužel, památný výrok stále platí. A to se zcela vědomě vyhýbám jakémukoliv komentování politiky. Mluvím o zcela běžném občansko-společenském životě. Tak už nám snad jenom zbývá celou situaci využít i tak trošku ve svůj prospěch. Když už se tedy máme – tudíž i JÁ – dnes lépe než zítra, tak proč si to dnes parádně neužít a nedopřát si ještě pár „lepších“ chvilek?!? A ty „horší“ s klidem odložit na později? Ty asi jen tak neutečou… Ne že by se věci nějak samy od sebe vyřešily, ale někdy si jen tak lehce hezky zaprokrastinovat a ty méně příjemné záležitosti odsunout stranou – v tom jsem bohužel dost dobrá… Na druhou stranu si ale vychutnám podzim se všemi jeho barevnými krásami, když už se s tou naší polokoulí odvracíme od Slunce a posouváme se do tmavšího, na počasí a teploty méně štědrého období. Za chviličku už ani ty barevné listy na stromech nebudou (měla ta Helenka R. pravdu)! A bude i více bláta! Ovšem žádné jiné období tolik nepřeje plápolajícím svíčkám a večerům pod dekou – možná i s našimi prima nápady!
Tak si hezky užijte podzim!

Monika Šestinová

 

 

ZAHRADA
■ ZAHRADA V LISTOPADU: V okrasné zahradě je třeba myslet na zimní ochranu citlivějších rostlin.
■ PŘIPRAVTE PŮDU PRO NOVÉ ZÁHONY: Pokud chcete mít příští jaro dobře připravené záhony, je dobré je zkypřit.
■ NEDEJTE MRAZU ŠANCI!: V některých lokalitách už teploty stihly klesnout k bodu mrazu.

PROJEKTY MĚSÍCE
■ ZRCADLO V BOHO STYLU: I zrcadlo může sloužit jako stylový doplněk. Hlavně když má hezký rám.
■ SEDADLO NA NÁŘADÍ: Můžete na něm sedět, stát či ho snadno přesouvat.
■ ÚPRAVA VCHODU DO BOUDY: Majitelé se rozhodli zachránit starou boudu a přizpůsobit potřebám menší jezevčice se štěňátky.
■ MOBILNÍ DOMEK PRO MORČÁTKA: Inspirací byly dvě nepotřebné okenní tabule. Stačilo k nim dodělat dvě boční stěny a podlahu.

RECEPTY
■ CHUŤ UKRYTÁ VE SKOŘÁPKÁCH: Ochutnejte voňavé a chutné dorty a bábovky.
■ PODZIM S CHUTÍ DÝNĚ: Vyzkoušejte jednoduché dýňové recepty. Překvapí vás úžasně lahodným výsledkem.

TESTUJEME
■ HRÁBĚ NA LISTÍ: Hledáte-li nářadí, které pomůže dodat vašemu trávníku dostatek vzduchu a světla, potom jsou hrábě na listí tou pravou volbou.

STAVBA
■ REKONSTRUKCE PLOCHÉ STŘECHY: I hydroizolace, která tvoří ochrannou vrstvu ploché střechy před zatékáním, má svou omezenou životnost.
■ IZOLACE STŘECHY: Na dlouhodobě funkční izolaci ploché střechy jsou vhodné asfaltované pásy.