tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Milé kutilky a kutilové!

Mravenci, mšice, moli, komáři… Komplikují nám život. Především těm z nás, kdo jsme „bio“ zaměření a rychlá řešení ze zásady odmítáme. Vždyť kdo si chce zamořit soukromí nebo zahrádku chemií? O to víc nejistý je náš boj s nechtěnými „návštěvami“.
Například takoví mravenci… Existuje několik triků, jak je můžeme odpudit a přesměrovat na jiný cíl – mají totiž velmi citlivý čich. Nejdůležitější je však dostat se až do jádra mraveniště, přímo ke královně. Například tak, že použijete kypřicí prášek, který smícháte s pálivým kajenským pepřem a nasypete do otvorů nebo vchodů, odkud mravenci vylézají. Když pepř donesou mravenci až ke královně, možná… Začala jsem na zahradě bitvu s pálivými „bombami“, ale válku jsem zdaleka nevyhrála. Pátrala jsem po dalších „receptech“ a namíchala nové „bomby“ – například drožďové kuličky obalené v medu. Ověřená taktika zkušených zahrádkářů: med mravence přiláká svou sladkou chutí, po snězení droždí začne kynout v jejich ústrojí a tím je zničí… Co vám budu vykládat! Mravenci si špacírují dále, jen jiným směrem…
Nebo takové mšice. Ještě ani pořádně nerozkvetla jabloň na naší zahradě a už padají pupeny a květy, deformují se listy. A tak testuji. Tekuté mýdlo jsem zředila s vodou. Poradil mi to kamarád, zahradní architekt. Vytvoří se tak film a zabrání jim dýchat. Jasné, mšice se opět vzchopí, ale my jim zase dáme na frak… Zajímavým, ale účinným tipem je rozpustit jednu tabletku vitamínu B v půl litru vody. Pach tohoto postřiku mšice zaručeně vyžene…. Chcete se i vy na mšice vyzbrojit a vyhrát nejen jednu bitvu, ale celou válku? Potom jste se rozhodli správně. Náš časopis je plný skvělých – a hlavně otestovaných – receptů. Držíme palce!

Pište na: renata.gesvantnerova@jaga.sk

Renáta Gešvantnerová

NÁVŠTĚVA
■ Nestárnoucí zahrada: Chalupu určenou na víkendové bydlení zdravil v pravidelných intervalech výletní vláček projíždějící kousek za plotem. Jak majitel propojil zahradu s krajinou a probudil genia loci skrytého mezi stárnoucími smrky?

PROJEKTY
■ Skládací zahradní sezení: Přemýšleli jste někdy nad jednoduchým sezením, které bude snadno skladovatelné, a hlavně pohodlné? Máme pro vás jeden tip, přičemž jeho výrobu zvládne každý domácí kutil.

TÉMA
■ Vyvýšené záhony: Jsou nejen atraktivním doplňkem užitkové zahrady, ale jsou též velmi praktické.
■ Vyvýšený záhon z člunu: Člun je už na plavbu po vodě nepoužitelný. Jak je to u vyvýšených záhonů běžné, má i tento přímý kontakt s podkladní zeminou.

ZAHRADA
■ Zahrada v květnu: Tento měsíc je pro milovníky květin velmi důležitý. Po 15. květnu, když už nehrozí nebezpečí mrazů, konečně přichází dlouho očekávaná sezona výsadby letniček do nádob, letních cibulovin do záhonů, ale i teplomilné zeleniny do řádek.
■ Otestované recepty proti mšicím: Pokud je najdete na vašich rostlinách, je třeba jednat rychle!

TESTUJEME
■ Malé zahradní nářadí: Pro péči o balkonové rostliny v květnících nebo v kbelících se vyplatí obstarat si ruční zahradní nářadí.

RECEPTY
■ Recepty na gril: Grilujte jako profesionál a překvapte své přátele skvělými pochoutkami. Nebojte se nevšedních kombinací, chutí a vůní.