tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Milé kutilky a kutilové!

Přišel nám dopis od čtenářky Alenky , který nás inspiroval při tvorbě obsahu. Před pár lety jí manžel koupil včely, že bude včelařit. Neměli v rodině nikoho, kdo by jim předal zkušenosti, a tak se Alenka jako čerstvá padesátnice rozhodla, že půjde na zkušenou do světa. Přihlásila se na dálkové studium do Nasavrk na obor Včelař a stala se studentkou. Med se jí dostal až do duše, celou ji zaplavil a už nepustil, začala dělat recepty z medu. Povýšila tento sladký, ale náročný koníček na podnikání. Se svojí zkušeností se podělil i slovenský moderátor Martin Nikodým, který začal se včelařstvím jako s hobby a dnes má doma manufakturu na medové výrobky. Dva roky byl včelařem-teoretikem, četl knihy, publikace a sháněl si informace, jak zachránit lidstvo, protože se dočetl, že včely jsou ohrožené a bez nich bychom vymřeli. Rozhodl se je zachránit, sehnal si tři včelí rodiny, o které se o víkendech staral, dnes má rodin třicet, a i když včelařství ještě stále vnímá jako koníček, už nejde jen o trochu medu pro rodinu a přátele. Pokud má včelař 10 až 30 včelstev, starat se o ně již není jen zábava, ale začíná to být práce, na kterou potřebuje víc času. Tak to je i v případě Martina, který navíc začal s domácí manufakturou – vyrábí nejen med pro obchod s lokálními výrobky, ale i balzámy na rty. A v plánech pokračuje, na včelnici má i funkční apidomek pro zdravý relax. Nejraději má medobraní, kdy se na včelnici potká s dětmi a přáteli. Je to taková společenská událost.
A máme ještě jeden důkaz pro to, jak koníčky spojují rodinu. Čtenář Jiří poslal fotku mechového domku pro ptáčky. Návod na jeho výrobu našel v minulém čísle a se synem se do jeho výroby s radostí pustili. Výsledek stojí za to! Věříme, že pár prima nápadů najdete i v tomto čísle. A to nejen vy, včelaři.

Pište na: renata.gesvantnerova@jaga.sk

Renáta Gešvantnerová

NÁVŠTĚVA
■ Roubenku v tradičním stylu si zamilujete: Úplně nová roubenka v srdci Jeseníku nás dostala malebným výhledem a tradičním stylem.

PROJEKTY
■ Velikonoční ozdoby z papíru: Za velikonoční výzdobu nemusíte zbytečně utrácet peníze v obchodech. Jestli máte doma tvrdý papír, snadno si vyrobíte jednoduché elegantní ozdoby.
■ Originální stolek z masivního dřeva: Na jeho výrobu můžete použit různé zbytkové desky.

TÉMA
■ Které dřeviny řezat na jaře?

ZAHRADA
■ Zahrada v dubnu: Tento měsíc budete mít v zahradě množství práce. S našimi tipy to však hravě zvládnete.
■ Vše o vyvýšených záhonech: Mají mnoho výhod a poskytují úrodu téměř po celý rok. Sesbírali jsme pro vás praktické tipy od výběru materiálu na stavbu až po samotné pěstování.

TESTUJEME
■ Zahradní nůžky: Náš test ukázal, že cenové rozdíly nemusí mít vůbec nic co do činění s praktickými vlastnostmi.

RECEPTY
■ Velikonoční pochoutky: Přivítejte jaro s tak trochu rafinovanými recepty, které potěší nejen oko, ale i chuťové pohárky. Jejich příprava je jednoduchá a rychlá.

PROJEKTY
■ Kurník s volným výběhem: Dopřejte jim volný prostor. Tyto tři slepice se mohou pohybovat i mimo svůj výběh volně po zahradě.
■ Čistá trouba: Bez zbytečné námahy a kupované chemie.