tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Milé kutilky a kutilové!

I vy zbožňujete pohled z okna do vaší jarní zahrady, když se vše najednou zelená, z větví stromů se tlačí pupeny, trvalky pomalu začínají kvést, a co je nejdůležitější – ve vzduchu je cítit život? Nový a voňavý. Tehdy i já vytáhnu svoji oblíbenou květinovou zástěru a vyběhnu se sazeničkami na zahradu. Čím jsem starší, tím víc jsem spjatá se zemí, ráda se v ní rýpu, přesazuji, vytahuji plevel i s kořínky – přesně tak, jak mě v dětství naučila moje babička. A dokola sháním návody, jak včas vypěstovat sazenice, kterým odrůdám jarní zeleninky se nejvíce daří, co v záhoně nekombinovat, jaké letničky nebo trvalky můžeme vysadit do skalky. Rady zkušených kamarádek ze sousedství už roky znějí jako obehraná deska, ale i tak si je na terase domu při společné kávě ráda vyslechnu. A když nás už sluníčko pomalu vysvléká do krátkých rukávů, těším se na chvíle, kdy jen tak jedno víkendové ráno vyběhnu do zahrady a vytrhnu si čerstvou ředkvičku a jarní cibulku nebo odstřihnu pažitku na čerstvý chlebík z pekárny.
Nevím jak vy, ale já odstartuju sezónu v zahrádce s naším „Velkým jarním průvodcem pěstování zeleniny.“ Je plný praktických rad od profesionálů i osobních zkušeností kolegů, vášnivých zahrádkářů. Připnu si ho na ledničku a budu postupovat krok za krokem.
Všimli jste si, že s nástupem jara se všichni více usmíváme a těch pár hodin slunce navíc si o dost více vychutnáváme? Při tom spekulujeme, jak svoji zahradu proměnit nejen v zelené záhony, ale i v oázu pohody a klidu. Někdy stačí pár maličkostí, elegantních vychytávek. A nezáleží na tom, zda rozlohou připomíná zahrady ve Versailles, nebo jen větší balkón.
Já se ráda inspiruji na návštěvách. Právě proto děkuji, že nám neustále otevíráte dveře, zvete do svého zeleného království, posíláte tipy, jak recyklovat nepotřebné věci na užitečné a jak i z pár čerstvých plodin vykouzlit velké – například kulinářské – dobrodružství. V tomto vydání jsme se díky Andy Timkové přenesli do Indie a poznali nové chutě a vůně zdravého ajurvédského jídla. Poznali jsme druhy koření, díky kterým budeme mít na jaře silnější imunitu, a ještě nám pomohou i odbourat „zimní“ kilogramy.
Jaro je prostě plné změn. A jedna přišla i v našem časopise. Po dlouhé době odchází oblíbená šéfredaktorka Monika Šestinová, aby přenesla jarní svěžest a náladu do jiných časopisů. A já se pokusím o to samé spolu s VÁMI. Pište mi, posílejte nápady a inspirace, co vám v časopise chybí a čeho bychom se za žádných okolností neměli vzdát. Jsme tu pro vás – pro všechny kutilky a kutily s recepty a prima nápady.

Pište na: renata.gesvantnerova@jaga.sk

Renáta Gešvantnerová

NÁVŠTĚVA
■ Elegantní venkovanka: Malá soukromá zahrada je jedinečným příkladem toho, jak je možné pojmout menší plochu okolo rodinného domu.

PROJEKTY
■ Příborník z nástěnných skříněk: Dávat starému nábytku druhou šanci je dnes velmi oblíbeným trendem. Díky vynalézavosti kreativitě ho tak můžete proměnit v originální kousek, který nikde nekoupíte. Jako například tento příborník.
■ Léčba jídlem: Většina nemocí má příčinu v překyselení organismu a nedostatku výživných látek. Někdy stačí změnit stravovací návyky a obtíže rychle pominou.

TÉMA
■ Velký jarní průvodce pěstováním zeleniny: Není nad to, když si po čerstvou zeleninu vyběhneme přímo do své zahrady. Pěstovat můžete širokou škálu různých druhů a zajímavých kultivarů. Jakou zeleninu upřednostnit a jak se o ni vhodně postarat.
■ Přístřešek pro auto: Garáž je praktická, ale z hlediska nákladů a pracovního vytížení je s ní poměrně hodně práce. Nakonec auto ochrání před povětrnostními vlivy i přístřešek pro auto.

ZAHRADA
■ Zahrada v březnu: Začíná zahrádkářská sezona a konečně můžete opět usilovně vysévat, řezat a sázet. S našimi tipy získáte přehled o všech důležitých pracích, které je třeba tento měsíc vykonat.

TESTUJEME
■ Mini řetězové pily: Testované modely mini řetězových pil se vejdou i do kabelky a při práci nevyžadují speciální ochranné pomůcky. Téměř všechny řežou bezpečně, ale zaznamenali jsme výrazné rozdíly ve výkonu a v komfortu obsluhy.

RECEPTY
■ Jarní recepty: Jaro je ideální na nastartování organismu nejen pohybem, ale i odlehčenou stravou.

STAVBA
■ Rekonstrukce šikmé střechy: S rekonstrukcí střechy se nevyplatí váhat. Kvalitní střecha totiž zvýší hodnotu nemovitosti, a pokud máte nějaké úspory, je to jeden z nejlepších způsobů, jak je dnes šikovně investovat a zhodnotit.