tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Tři sedmičky nových sedmi divů světa

Letošní rok, jak jsme již rozebírali v předchozích editorialech, se nese ve znamení zdvojené dvacítky. Na jiné roky se zdvojenými čísly jsme se již rovněž podívali, ale co nějaké ztrojené datum? Takové číslo je například 7. 7. 2007 – je to datum vzniku nových sedmi divů světa.
Původní, všeobecně známé divy světa, byly starověké stavby v oblasti Středozemního moře a ze Středního východu. Šest objektů z této sedmičky se ovšem nedochovalo. Maják na ostrově Faru, Rhódský kolos a Mauzoleum v Helikarnassu byly zničeny zemětřesením, Artemidin chrám v Efesu a Feidiův Zeus v Olympii lehly popelem a reálný stav Visutých zahrad Semiramidiných vlastně nikdy nebyl znám, jelikož se zatím nepodařilo prokázat jejich existenci. Jediný div, který tak stále můžeme obdivovat, jsou pyramidy v Gíze.
Zřejmě i proto nastal čas vyhlásit nových sedm divů, které bude možné navštívit, kochat se jejich krásou, studovat techniky jejich stavby a hlavně které budou skutečně z celého světa a ne jen z vybrané geografické oblasti.
Nominováno bylo celkem 70 staveb, do užšího výběru se dostalo 21 památek. V roce 2007 byl oznámen definitivní výběr – Chichén Itzá (Mexiko), socha Krista Spasitele (Brazílie), Velká čínská zeď (Čína), Machu Picchu (Peru), Petra (Jordánsko), Koloseum (Itálie) a Tádž Mahal (Indie).
Některé z památek určitě není třeba představovat (například Velkou čínskou zeď, Tádž Mahal či Koloseum), jiné ovšem tak známé nejsou a za zmínku nepochybně stojí…
Chichén Itzá je zřízenina mayského města na poloostrově Yucatán. Dominantou tohoto divu je Kukulkánova (či Quetzalcoatlova) pyramida. Město se datuje mezi roky 600 – 1500 n. l. Kromě pyramidy se ve městě nachází i několik přírodních studní, včetně té, kde se prováděly lidské oběti, hřiště na dobovou míčovou hru či observatoř k pozorování hvězd.
Petra je skalní město na jihu Jordánska, založeno bylo zřejmě mezi 3. až 1. stoletím př. n. l., v Bibli bývá označováno jako Selá, Arabové ho nazývají Mojžíšovým údolím. Město bylo opuštěno v 6. století n. l. po opakovaném ničivém zemětřesení a bylo zapomenuto (až na místní beduíny) až do znovuobjevení roku 1812.
Anketu za znovuzvolení sedmi divů světa inicioval švýcarsko-kanadský dobrodruh a pro jednotlivé stavby bylo možné hlasovat online. Kritici, včetně expertů UNESCO, se od této nové sedmičky distancují.
A co vy? Víte o nových sedmi divech světa? Uznáváte je a líbí se vám?
Příjemné čtení!

Eliška Hřebenářová

 

 

Novinky

Realizace
■ Rekonstrukce mostu v km 1,429 trati Pňovany – Bezdružice
■ Rekonstrukce Červeného zámku, Hradec nad Moravicí

Téma: Izolace objektů
■ Aplikační postup lepení obkladů a dlažeb
■ Přehled: Fasádní tepelné izolace
■ Hydroizolační stěrka na vnější stěny sklepů, základy a betonové dílce
■ Přehled: Střešní minerální izolace
■ Akustické podhledy pro rekonstrukce halových staveb, zejména sportovní a výrobní haly
■ Tichá dlažba s deskami DSDI
■ Přehled: Asfaltové pásy

Seriál: Hrubá stavba v detailu
■ Obklad fasády z cementovláknitých desek
■ Zateplení fasády lícovým zdivem s odvětrávanouvzduchovou mezerou
■ Gletování s metalickým nátěrem

Beton
■ Lité podlahové směsi vhodné i pro podlahové vytápění
■ Tepelněizolační beton jako estetická součást stavby
■ Vodopropustné betony a jak na ně

Stavební konstrukce
■ Rychlé a snadné lepení dlaždic a mozaik
■ Pokládka betonové krytiny

Akademie
■ Plísně a nežádoucí vlhkost: jak se jim vyvarovat při osazení oken
■ Bezpečná pokládka zámkové dlažby