tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Tři světová NEJ.

Prázdniny už klepou na dveře, a přestože se v poslední době počasí střídá jako na houpačce, je možné, že i letos uvidíme padnout nějaký ten teplotní rekord. Možná ne ten NEJchladnější, ale s NEJteplejším by to opět vyjít mohlo. A když jsme u těch rekordů, podívejme se, jaká NEJ můžeme najít v architektuře.
Údajně nejmenším domem světa je takzvaný „Little House“ v kanadském Torontu. Rozkládá se na ploše 29 m2 (hodnotitelé zřejmě neviděli některé české chatičky) a je 210 cm široký a 14 metrů dlouhý. Parcela, na které se objekt nachází, je dlouhá 35 m a, ač to zavádí k myšlence, že je rovněž úzká, na příjezdovou cestu k domu lze zaparkovat dvě auta. V dispozici je k nalezení například plně vybavená kuchyně, prostorná ložnice – když se složí postel – nebo vana běžné velikosti, či dokonce sklep.
Nejvyšším objektem světa je dubajský mrakodrap Burdž Chalífa postavený v letech 2004 – 2010. Finální výška mrakodrapu (828 metrů) byla až do poslední chvíle pečlivě střežena kvůli možné konkurenci, a tedy i snaze pokořit rekord ještě dříve, než jej mrakodrap vůbec nastaví. Přesto mrakodrap zůstává nepokořeným rekordmanem již 10 let, druhá nejvyšší stavba světa – mrakodrap Shanghai Tower v Číně, postavený v roce 2015 – je nižší o téměř 200 metrů. Tušíte, kdy tento souboj o pokoření nebes začal? Už v roce 2 600 př. n. l., kdy byla postavena 105metrová Seneferova Červená pyramida, kterou o 30 let později (2 570 př. n. l.) pokořila 146metrová Chufuova pyramida. Té prvenství zůstalo až cca do roku 1311 n. l., kdy byla postavena 160metrová Lincolnská katedrála v Anglii.
Největší zlatou stavbou na světě je Šweitigoumská, tzv. Zlatá, pagoda. Pokryta je nejen zlatými lístky, ale
i 6 000 diamanty a drahokamy. Co je ovšem ještě cennější než všechny drahé kovy a kameny, je osm Buddhových vlasů ukrytých údajně v základech pagody. Pověsti ovšem rovněž uvádí, že pagoda byla postavena v roce 585 př. n. l., zatímco reálně její stavba trvala několik století. V průběhu dějin byla pagoda vydrancována, poničena zemětřesením, i využívána jako pevnost – a zmíněné vlasy však zatím nikdo nenašel. Je ale hezká představa, že i po tisíciletích stále ještě leží nedotčené v základech. Kéž by takhle jednou někdo našel náš časopis.
Příjemné čtení!

Eliška Hřebenářová

 

 

■ Reportáž: Příběh pražského metra
■ Realizace: Cihlový dům prohnutý jako luk

Téma: Stavební chemie
■ Impregnace dřeva proti škůdcům – od prevence k sanaci
■ Tmely na dřevo
■ Od hlíny až ke stavební chemii
■ Na ETICS jen skutečné lepidlo, nikoliv PUR pěnu!
■ Opravenou halu Vincentka zdobí nestárnoucí břizolit
■ Překlenutí trhlin v podkladu armovací rohoží
■ Pokládka velkoformátových obkladů

Seriál: Hrubá stavba v detailu
■ Vložení výztuže do pórobetonového zdiva pod otvorem
■ Montáž střešního okna do existující střechy
■ Sestavení obložkové zárubně

Konstrukce
■ VELUX STUDIO: snazší než instalace tří samostatných střešních oken
■ Montáž izolačního pouzdra Isover HygroWick®

Beton
■ Oprava železobetonového sloupu
■ Betonové směsi pro konkrétní typy realizace
■ Bednicí desky pro designové povrchy
■ Komplex Bandra Kurla
■ Realizace podlahy z litého potěru

Akademie
■ Bezpečná zábradlí ve veřejných prostorech
■ Česko se podílí na tvorbě jednoho, mezinárodního jazyka