tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Rozsviťme si!

Letos si kulaté výročí 300 let, přestože až v červnu, zapíše prvek našeho každodenního života, který bereme tak trochu jako samozřejmost a který svým způsobem je i není součástí stavebnictví. I když se dá říct, že výročí si zapíše jen na půdě Prahy, kde bylo roku 1723 zavedeno první stálé veřejné osvětlení ulic v Praze. Celkem dvanáct olejových svítilen bylo instalováno na Královské cestě od Hradčanského náměstí až k Prašné bráně (přes Nerudovu, Karlovu a Celetnou). Nejednalo se ovšem o první osvětlení v Praze obecně – a tedy ani o nejstarší osvětlení celkově.
Prvenství v tomto odvětví drží Syřané, kteří své ulice osvětlovali již kolem roku 450 před naším letopočtem. Tehdy samozřejmě nebyly k dispozici olejové nebo plynové lampy, takže k osvětlení používali louče. Olejové lampy ovšem údajně používali Římané a ještě dále to dovedli Číňané, kteří ke svým lampám vedli plyn bambusovými trubkami. Nebo alespoň tak se to tvrdí – bambusová trubka jako vedení plynu zní ne úplně bezpečně.
V Evropě jsme v tomto ohledu byli o něco pozadu, alespoň tedy po pádu Říma. Zde se první veřejné osvětlení objevilo v 16. století v Paříži, kde nechal Jindřich II. rozsvěcovat 736 kotlů s pryskyřicí. Tuto technologii jsme přebrali o zhruba padesát let později (za inovací tehdy stál Rudolf II.). Olejové lampy se v Evropě objevily, opět v Paříži, o zhruba sto let později, v roce 1667. O rok později se inovace probojovala do Londýna, o více než deset let později do Berlína…, no a nám to trvalo opět zhruba padesát let, než jsme toto osvětlení přijali za své. To ovšem neznamená, že dříve ta možnost nebyla – jen nebyla široce využívána, osvětlení bylo dobrovolné, protože lampu si majitelé pražských domů museli platit na vlastní náklady. Proto kdo potřeboval v noci ven, zpravidla chodil s vlastní loučí. Až v roce 1723 byly lampy pojaty a osazeny jako veřejné osvětlení.
Skutečný rozkvět odvětví zažilo až s příchodem plynu. Ten rozsvítil Evropu v roce 1813 – poprvé tentokrát v Londýně. Praha byla pozadu o necelých pětatřicet let. Plyn tehdy osvítil ulice Starého a Nového Města (cca 200 lamp) a počet se rychle navyšoval. Za dva roky bylo v Praze lamp již přes pět set. A přestože to vypadalo, že plynové osvětlení podlehne modernizaci, po roce 2002 se některé části Prahy k osvětlení plynem vrátily. Z nostalgie tak nyní v Praze v noci svítí na sedm set lamp a spolu s nimi se vrátilo i tradiční povolání lampáře, přestože pouze příležitostně, protože stávající plynové osvětlení lze ovládat dálkově z plynáren.

Příjemné čtení!

Eliška Hřebenářová

 

 

Bezpečnost
■ Bezpečnost při realizaci průmyslových podlah

Konstrukce
■ Fotovoltaika na plochých střechách s tepelnou izolací PIR
■ Kosmetika betonu

Okna a dveře
■ Novinky: okna a dveře
■ Tipy a trendy v oblasti vchodových dveří
■ Instalace markýzy pro střešní okna
■ Exteriérové žaluzie: výběr a instalace

Radíme živnostníkům
■ Jak se liší podmínky pro podnikání v řádném důchodu, předčasném důchodu a předdůchodu?

Téma: Fasády a jejich zateplení
■ Nejčastější chyby realizace kontaktního zateplení fasád
■ Alternativní, přírodní tepelné izolanty
■ Systémové omítky, které hřejí
■ Zateplení objektu v oblasti soklu
■ Jednovrstvé zdivo: kdy dává smysl a proč upustit od zateplení
■ Renovace kontaktního zateplovacího systému
■ Renovace fasády s malými i velkými trhlinami

Seriál: Hrubá stavba v detailu
■ Obnova olupujícího se nátěru na fasádě
■ Samonivelační potěr
■ Vyrovnání betonové podlahy samorozlivným potěrem