tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

MISSION: IMPOSSIBLE

Ano, i tak se dá nazvat v současnosti hledání bytu v hlavním městě. Pokud máte rádi výzvy, možná jste se také na tuto na první pohled nesplnitelnou misi vydali. Nemusím to asi znovu omílat, ale přece: bytů je málo, ceny jsou raketové. Zkušenosti mých známých na tomto poli by se daly shrnout následovně: Abyste našli vyhovující byt za dobrou cenu, musíte mít štěstí. Abyste se i následně stihli dovolat realiťákovi, to už potřebujete i nutnou dávku trpělivosti. A abyste na obhlídce neplakali, co si za životní úspory můžete dovolit, musíte mít velký pud sebezáchovy…
Napadlo mě, zda možná jejich problém s nalezením vyhovujícího bytu nebyl i v přehnaně vysokých požadavcích. Holt, jsme taková generace – potřebujeme mít všechno… Takže čistě hypoteticky se zamýšlím, co by měl splňovat můj vysněný byt. Lokalita blízko centra města a v obklopení zeleně (nevadí, že tyto dvě věci se velmi často vylučují). Zrekonstruovaný (protože kdo má na takové věci čas a energii). Mít o místnost navíc, než reálně potřebuji (snad nebude návštěva, která přijde jednou za rok, spát v obýváku). Samozřejmě balkón (ať všichni na ulici mohou obdivovat, že mám balkón). Jen z čisté zvědavosti zadávám svá kritéria do vyhledavače stránky s realitami a následně už zatlačuji slzu vyvolanou pohledem na cenovky bytů. Nebudu lhát, je to drsná facka od reality. Možná by ji ale potřebovala celá moje generace, aby se trošku vzpamatovala a vrátila se nohama pevně na zem…
Příprava tohoto vydání mi však vlila trochu optimismu a přesvědčení, že to možná s námi není až tak špatné. Ve vydání totiž najdete prostorově úsporné byty, jejichž majitelé s dávkou kreativity a jistou mírou kompromisu mezi požadavky a realitou získali perfektní bydlení vyhovující jejich životnímu stylu. Uvědomili si, že aktuálně je pro ně důležitější dobrá lokalita, která zaručuje, že jsou neustále v centru dění, než metry čtvereční. A právě to by měl být první krok při hledání ideálního bydlení. Uvědomění si vlastních priorit a nastavení reálných požadavků. Plánuji se toho držet, pokud jednou budu hledat vlastní bydlení. Snad si tím v budoucnu ušetřím spoustu nervů a slz (a financí).
Ať už je to skvělá lokalita, dobrá dispozice, velká kuchyň, oddělené koupelny, balkón či les za domem  doufám, že vaše bydlení splňuje právě vaše priority. A pokud zatím ne, věřím, že najdete inspiraci, jak se k hezkému bydlení přiblížit, i díky tomuto vydání.

Lucia Blažiová

 

 

BYDLENÍ
■ STYLOVÉ ÚLOVKY: Mějte náskok a zjistěte, jaké jsou designové novinky, bez kterých se určitě neobejdete.
■ ODSTÍN MĚSÍCE: Malinová je výrazná, romantická, slavnostní a optimistická.
■ TIPY: Praktické, stylové, trendové a individuální vychytávky do domácnosti.
■ MULTIFUNKČNÍ NÁBYTEK: Které kousky nábytku jsou všestranné, jednoduché a zároveň vás neomrzí ani po letech?
■ ERGONOMIE S LUCIÍ: Nejdůležitější je vytvořit v dětském pokoji podmínky pro harmonický rozvoj – pro spánek, hraní si a učení.
■ POKOJ PRO ŠKOLÁKA: Dětský pokoj se vším, co do něj patří, pro tři různé rozpočty.
■ PODZIMNÍ TRENDY: Zemité neutrální tóny pomohou vnést do místnosti pocit tepla.
■ DIY PROJEKT: Vyrobte si sami doma stylové květináče podle návodu blogerky Lucididit.

NÁVŠTĚVY
■ DVA STARTOVACÍ BYTY: Mají sice stejný půdorys, ale atmosféra je v nich zcela jiná. Jeden je pro ni, druhý pro něj.
■ VZHŮRU DO OBLAKŮ: Bydlení na 20 metrech čtverečních se vším, co k němu patří.
■ BYDLENÍ S DRAKEM: Maličký byt dvou rozcestovaných mileniálů je plný super nápadů.
■ DŮM, JAK MÁ BÝT: Pohodlnou dřevostavbu, z níž už na první pohled sálá harmonie a klid, obývá mladá rodina se dvěma malými dětmi a je jim skutečně co závidět.
■ KAMKOLI NEZÁVISLE: Tento mobilní dům je definicí úsporného, ale i do posledního nýtku promyšleného bydlení.
■ BETONOVÉ BYDLENÍ: Na mírně svažitém pozemku na okraji obce je usazen stroze tvarovaný rodinný dům z betonu.
■ ÚSPORNĚ A ORIGINÁLNĚ: Rodinný dům nedaleko Prahy ukazuje originální, přitom plně funkční cestu soukromého bydlení.

ZAHRADA
■ TIPY: Praktické, stylové, trendové a individuální vychytávky do zahrady.
■ KOLEM DOMU: Chodníky, terasy a další zpevněné plochy jsou důležitou součástí zahradního prostoru. Poradíme vám, jak je naplánovat, aby byly funkční a bezpečné.
■ KOMPOSTOVÁNÍ: Poradíme vám, jak kompostéru vybrat vhodné místo, i to, čím ho naplnit.

STAVBA
■ JAK POSTAVIT DŮM S TÉMĚŘ NULOVOU POTŘEBOU ENERGIE: Pro získání stavebního povolení musí stavba splňovat podmínku téměř nulové potřeby energie. Jak toho docílit se zděnou „klasikou“?
■ NA CO SE ZAMĚŘIT PŘI VÝBĚRU OKEN: Pořízení nových oken je důležité rozhodnutí, které zásadním způsobem ovlivní komfort bydlení na dlouhé roky dopředu.
■ JAK SPRÁVNĚ UTĚSNIT OKNA: Táhne vám kolem oken a dveří? Správně je utěsněte, aby vám přes neviditelné otvory a prahy z domácnosti neutíkalo teplo.
■ VYTÁPĚNÍ V A0 DOMĚ: Podívejte se, jak splnit energetickou třídu A0 v oblasti vytápění.
■ TIPY: Novinky, rady, materiály.