tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
HOME_2016_special_02_v350Objednat toto číslo               PŘEDPLATNÉ               Archiv vydání               E-verze časopisů

O šetření

Najít šetrné a úsporné řešení pro stavbu domu vypadá jednoduše. Položte dotaz výrobcům a dodavatelům, zjistíte, že dnes už se prakticky vyrábějí jenom produkty, které šetří vaši peněženku, čas, nebo rovnou celou planetu. Bohužel i v tak exaktní vědě, jako je matematika, výše uvedení dokážou zohýbat čísla a parametry výrobků tak, že to nakonec pokaždé vyjde pro jejich technologii úplně nejlíp. Dalo by se říci, že nemůžete prohloupit – stačí nakoupit a pak si jen představovat, kterak se díky vašemu nákupu takovéhoto šetrného řešení tetelí kdejaká panda blahem! Případně rovnou vyrazit utratit peníze ušetřené za topení s klidným a hlavně „čistým“ svědomím do některého exotického ráje.
Napsat na svůj výrobek „neekologické“, „nešetrné“, „drahé“ si nikdo netroufne. I kdyby byl tento výrobek jakkoli kvalitní. A třeba i napohled méně ekologický. Přitom všichni víme, že kvalitní výrobek úplně levně pořídit nelze. Víme i to, že některé ze surovin, které se používají ve službách našeho komfortu, rozhodně nelze dobýt způsobem šetrným k přírodě (takový „Ekologický hnědouhelný důl“, to by bylo něco!). Jasně, renomovaným firmám platíme i za jejich investice do reklamy či nálepku s logem, nicméně pouhé porovnání prodejní ceny s hodnotou materiálu nám rovněž nedá pravý obraz o skutečné ceně výrobku a hlavně jeho přínosu pro náš život, potažmo pro planetu. Na jakékoli „úsporné řešení“ je potřeba se dívat s otevřenýma očima. Protože paradoxů, kdy se kvůli „ekologickým“ palivům likviduje půlka planety nebo kdy jsou plastové láhve ekologičtější než skleněné (či plastové pytlíky šetrnější než papírové), jsme si zažili na vlastní kůži už dost. No ale co chtít ve společnosti, která ve slevě nakupuje i lékařské zákroky či vzdělání?
V našem podzimním speciálu jsme se rozhodli podívat se na různé způsoby, kterými lze ušetřit při stavbě a provozu domu či bytu. Nabízíme vám pohled na moderní technologie, které se snaží v sobě kloubit oba principy – šetrnosti lokální (k vašemu rozpočtu) i globální (k naší planetě). Nicméně skoro vždy budete muset – pro lepší výsledek či pocit – sáhnout hlouběji do peněženky. Tak vybírejte a přemýšlejte. Třeba vás ještě něco napadne.
Příjemné čtení

Matej Šišolák

 

 

■ Dům spjatý s krajinou
■ Zdravé budovy s levným provozem
■ Devatero k získání zelených peněz
■ Pohodlí a racionalita
■ Základy pasivního a nízkoenergetického domu
■ Z čeho budete stavět?
■ Venkovská chalupa v moderním pojetí
■ Víc než jen koruna krásy
■ Vyberte si zateplovací systém
■ S výhledem na hrad
■ Na co myslet při výběru úsporných oken
■ Stínicí technika: pro úspory i pohodlí
■ Dům plný nápadů
■ Zelené teplo na dosah
■ Bateriová úložiště: ekonomická i ekologická hudba budoucnosti
■ Švédská inspirace v centru Maďarska
■ Krb: topení estetické, ekonomické i ekologické
■ Teplá voda úsporně
■ Buďte chytří, šetřete vodou
■ V harmonii s přírodou

HOME_2016_special_02_s940

Home_special_2016_02_dvojstrana_01

Home_special_2016_02_dvojstrana_02

Home_special_2016_02_dvojstrana_03

Home_special_2016_02_dvojstrana_04

Home_special_2016_02_dvojstrana_05