tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

 
Život od základů změnený

Možná již máte vyhrnuté rukávy a boty od malty, možná teprve plánujete jeden z největších projektů života. Stavbu domu. V tomto Speciálu jsme se soustředili na ty nejdůležitější fáze stavby a na užitečná doporučení, aby se dům pro rodinu stal skutečně bezpečným hradem. Kromě spousty práce a zvýšených nároků na odolnost nervové soustavy, lze na stavbě zažít i mnoho zábavy. Některé příhody si pak pamatujeme do konce života a vzpomeneme si na ně, kdykoliv procházíme okolo místa, které nám pořádně „zatopilo“. V paměti mi utkvěla situace ze stavby nádherné vily navržené renomovaným architektem, kdy investorem byl veskrze ušlechtilý a kultivovaný doktor interní medicíny. V životě jsem ho neslyšela použít hrubší výraz a celá jeho osobnost vyzařovala inteligenci i moudrost. Problém však nastal při stavbě plotu, jehož základem byly sloupy provedené z pražců. Jeden byl nakřivo, ale díky hlubokému zapuštění do terénu a také díky tomu, že těžká technika byla již pryč, zdála se náprava téměř nemožná. Stáli tam s panem architektem asi půl hodiny a diskutovali o možném řešení. Poslední návrh mě překvapil. Pan doktor si povzdechl a pravil: „A co kdybychom, pane architekte, vzali palici a zboku do toho pořádně jebli?!“ Zcela šťastný konec se, bohužel, nekonal. Palice nepomohla, křivost plotu dnes decentně zakrývá již vzrostlý buxus a malá nesouměrnost nikoho nedráždí. Věřte, že i přes malé nedokonalosti budete svůj, v potu tváře vybudovaný dům milovat a nikdy nebudete litovat volného času a dovolených strávených na maltě a v písku.

Kristýna Lišková

 

 

Na návštěvě
S výhledem do vln
Luxusní rezidence v Gdaňsku je vrostlá do svažitého terénu. Sedlová střecha jedné části stavby koresponduje s okolní tradiční zástavbou a prosklené stěny nabízejí impozantní výhledy na Gdaňský záliv.
Sestry v lese
Na břehu odlehlého jezírka uprostřed kanadských lesů vyrostly sesterské dřevěné domky. Tradice i moderna ruku v ruce nabízejí neokázalý komfort v srdci přírody. Prim hraje dřevo a jednoduchost.
Aktivní bydlení v pasivním domě
Pasivní dům nebrání aktivnímu životu v upravené zahradě. Minimální spotřeby energie se dá dosáhnout i v domě s velkými skleněnými plochami a venkovní terasou. Stačí dobrý návrh a kvalitní stavební provedení.
Dům budoucnosti
Aktivní dům s energetickými parametry, kterých by měla dosáhnout celá Evropa, byl představen na výstavě domů budoucnosti v Dánsku. Jednopodlažní dům energii nespotřebovává, naopak ji vyrábí.

Bydlení
Budujeme koupelnu
Čemu se vyhnout a na co nezapomenout při plánování koupelny. Tipy pro malou koupelnu. Jak zvládnout ranní špičku v jedné koupelně. Na co se dívat při výběru koupelnové armatury – technologické novinky, které zvýší komfort při umývání a sníží spotřebu vody.

Lexikon stavitele
Tipy
Co je nového ve světě stavebnictví
Vlastní kousek země
Chystáte se stavět? Tipy pro správný výběr pozemku a rady, co udělat na začátku, aby stavba probíhala bez problémů, ať už stavíte svépomocí, nebo si necháte dům postavit na klíč.
Zapustit pevné kořeny
Aby měla stavba pevný základ, je potřeba počítat se sklonem pozemku a kvalitou podloží. Rady a tipy, jaký základový materiál vybrat a jak dům správně zaizolovat, najdete právě zde.
Hrubá stavba od A do Z
Vybíráme stavební materiál a stavíme krok za krokem. Stavební materiály, typy staveb a jejich specifika přehledně a v kostce.
Dobrý tah komínem
Dobře postavený komín je součástí složité skládačky – domu, který se stane vaším domovem.
Pod nohama a nad hlavou
Stropní systémy a jak na ně
Čepice na míru
Tvar střechy a vhodná střešní krytina definují charakter domu. Dokonalý střešní systém předurčuje životnost střechy, ale i spokojenost majitelů domu s bydlením.
Okno je okem domu
Výběr okenních rámů by měl odpovídat charakteru domu a jeho okolí. Vzhledem k vyspělým technologiím a jejich izolačním vlastnostem se nemusíte okrádat o nerušený výhled, ani se bát zvýšených nákladů na topení.
Dokonalý make up fasády
Inovace postihla i omítkové materiály. Díky nim je možno poskytnout stěnám kvalitní ochranu, zajistit bezúdržbovost a dosáhnout požadovaného vzhledu snadněji a rychleji.
V hřejivé náruči domu
Topné systémy pod drobnohledem… Jak a za kolik lze dosáhnout doma maximální tepelné pohody.
Oběhová soustava domu
Radiátory a konvektory jako poslední články tepelné soustavy domova
Jeskyně plechových šelem
Garáže jako součást domu jsou komfortní. Je třeba ale zabránit, aby se nestaly slabým místem pro vstup zlodějů ani výfukových plynů do obytné zóny.