tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Jednoduchost

Toto léto jsem pár dní pobyla na Vysočině, kde mě uchvátila nádherná a prakticky nedotčená příroda, kterou zaregistrujete okamžitě, jakmile se vzdálíte od hlučné dálnice. Nejvíc mě ohromilo to, že tato geologicky stará oblast tvořená prvohorními pohořími si zachovala svou původní tvář bez většího zásahu lidské činnosti. Ubytovaná jsem byla na velkém statku, jehož součástí byla malá jezírka, zurčící potok, louky i les. Zkrátka ráj. Chalupa, zařízení a všechno ostatní bylo stejně čisté, ale zároveň skromné, díky čemuž jste získali pocit vzájemné symbiózy obydlí s okolním prostředím.
Když jste několik dní mimo velkého města, bez mobilu a v takovémto čistém prostředí, začnete si uvědomovat složitost našich životů, která začíná v naší mysli. Máme potřebu mít všechno ve svých rukou, všechno kontrolovat, všechno vědět, všechno řešit. Neustále nás zahlcuje množství problémů, které si v konečném důsledku vyrábíme sami. A k čemu je to dobré? Výsledkem jsou různá neštěstí, mnohá onemocnění, těžké krize, ale i rozbité vztahy. A to jak na osobní, tak i na společenské úrovni. V našich životech nám chybí „jednoduchost mysli“. Osvobodit se od domněnek, posuzování a kritizování, ustavičné potřeby kontroly a vyjadřování se ke všemu a všem. Vždyť jak říká i staré dobré přísloví: „Mluviti stříbro, mlčeti zlato.“
Určitě nebudu sama, kdo má pocit, že naše životy jsou velmi složité. Důkazem toho je i snaha mnohých navrátit se k obyčejnému způsobu života. Lidé odcházejí z měst do vesnic, stoupá zájem o minimalistické interiéry a mnohé domácnosti už nevlastní ani televizor právě proto, aby odlehčily svou mysl. I malé byty vedou k jednoduchosti. V nich to ani jinak nejde. Na malém prostoru zkrátka nemůžete budovat něco komplikovaného. Právě naopak. Je dobré všechno zjednodušit, propojit a uplatnit praktická řešení. Pro vaši inspiraci jsme si v tomto čísle pro vás připravili výběr těch nejhezčích malých bytů, kterým nechybí kreativita, dobrý nápad, uvolněnost ani hravost, která k jednoduchosti rozhodně patří. Tak na ni nezapomeňte ani ve svém osobním životě.

Mirka Maceková

 

 

BYDLENÍ
■ TIPY: Praktické, stylové, trendy a individuální vychytávky do domácnosti.
■ TAJNÁ MÍSTA NA SPANÍ: I v tom nejmenším bytě by mělo být místo, kde mohou jednou za čas přespat dětští kamarádi nebo nečekaná návštěva.
■ NEJHEZČÍ MALÉ BYTY: 21 bytů, které jsou sice malé rozlohou, ale plné perfektních nápadů, jak se i z jejich nevelké plochy dá vytěžit maximum.
■ MÁLO MÍSTA?: Dříve, než si začnete lámat hlavu nad tím, co všechno vtěsnat do malé koupelny, zkuste se zamyslet, co v ní potřebovat nebudete.

NÁVŠTĚVY
■ VÍKENDOVÝ PŘÍSTAV S CHUTÍ PISTÁCIE: Maličký byt využívá jeho majitel hlavně během víkendů. Moderní komfort se v něm snoubí s příjemnou nostalgií starého městského bytu.
■ MALÝ VELKÝ BYT: Byt v italské metropoli módy a designu je důkazem toho, že i byt s menší rozlohou může být plný stylu, pohostinnosti a funkčnosti.
■ TROCHU JINÁ CHATKA: Její rekonstrukce trvala dva roky, ale za tu dobu dozrála do podoby, která uchvátí každého, kdo má rád moderní design a ocení promyšlené detaily.
■ S LOGIKOU A PŘÍBĚHY: Malý byt, ve kterém se setkaly levné věci od drahých značek, drahá řešení DIY i srdcovky s vysokým kreditem.
■ STAVEBNICE PRO VELKÉ KLUKY: V chatce, která je koncipovaná jako stavebnice a kterou dokážou postavit dva lidé, je na 17 m2 ložnice, kuchyň, koupelna i terasa.

STAVBA
■ ÚSPORA V DOMÁCNOSTI: Hledání možností, kde a jak ušetřit, je dnes důležitější než kdykoli předtím. I rostoucí účty za provoz domácnosti se přitom dají zkrotit. Tento měsíc máme pro vás několik šikovných receptů.
■ INTERIÉROVÉ DVEŘE: Hledáte nové dveře? Podívejte se, na co myslet při jejich výběru i na nejnovější trendy, které v této oblasti vládnou.
■ JAK NA TO: Vybrali jste si trendy skleněné dveře? Poradíme, jak na jejich montáž.