tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

SÍLA JEDNOTLIVCE

Na tento „zelený“ speciál jsem se velmi těšila. Sama mám ráda přírodu, a proto se snažím co nejčastěji hledat udržitelné alternativy věcí, kterými se obklopuji. Při úsilí žít ekologicky zodpovědněji se však člověk někdy může ve všech těch dobrých radách ztratit. Proto jestli aspirujete na udržitelnější život, mám pro vás tip na úplný začátek: nemusíte být dokonalí ve všech oblastech, vyberte si, co je pro vás prioritou.
Mnoho odborníků, i těch ekologicky smýšlejících, tvrdí, že naše životní prostředí je tak zdevastované, že činy jednotlivců, jakkoliv dobře jsou míněné, nic nezvrátí, a že ekologické problémy je potřeba řešit jinak. Nechtějí nás odradit, jen konstatují holý fakt. Podle nich je každý jeden z nás jen malou kapkou v (plastem zaplaveném) moři. Změnit se musí systém na vyšší úrovni a ve velkém měřítku. Navzdory tomu, že tomuto argumentu rozumím, ne úplně s ním souhlasím. Na to mi asi až příliš dlouho visel na nástěnce obrázek naší planety s výrokem sociální antropoložky Margaret Meadové: „Nikdy nepochybuj, že malá skupina uvědomělých, zapálených jednotlivců nemůže změnit svět. Je to vlastně ta jediná věc, která ho změnit může.“ Často slýcháváme, že politici nechtějí dělat rozhodnutí, která by měla negativní dopad, zejména v ekonomickém smyslu. Pokud však jednotlivci pochopí, že v tomto případě platí „něco za něco“ a z ekologicky smýšlející menšiny se stane většina, ochotněji přijmeme i na první pohled nepopulární opatření. Navíc na začátku to sice mohou být malí jednotlivci, z nich se však mohou stát velcí světoví lídři a vědci. A ti se svojí autoritou a postavením mohou změnit hodně.
Takže ve svém přesvědčení, že i jednotlivec může přispět k velké změně, setrvávám, a budu proto velmi ráda, když někdo najde inspiraci i v tomto vydaní. Ať už pro vlastní bydlení, zahradu nebo během samotné stavby. Alternativ je už naštěstí mnoho a vymysleli je často právě na první pohled nenápadní, ale pro věc zapálení jednotlivci 😉

Lucia Blažiová

 

 

BYDLENÍ
■ STYLOVÉ ÚLOVKY: Mějte náskok a zjistěte, jaké jsou designové novinky, bez kterých se určitě neobejdete.
■ TIPY: Praktické, stylové, trendové a individuální vychytávky do domácnosti.
■ ZDRAVÉ BYDLENÍ: Tipy, jak omezit elektromagnetický smog, zvýšenou prašnost a množství odpadu a chemie v domácnosti.
■ UDRŽITELNÝ INTERIÉR: Výběr nábytku, doplňků a textilií, díky kterým bude vaše bydlení o něco „zelenější“.
■ DOMÁCÍ POMOCNÍCI: Nové pračky už zdaleka nemají nic společného se svými předchůdkyněmi – jsou inteligentnější, ale i úspornější.

NÁVŠTĚVY
■ ČAROVÁNÍ SE SVĚTLEM: Když architekt rekonstruuje sám pro sebe, ve výsledku je obvykle nejen se na co dívat, ale i nad čím žasnout.
■ EKOLOGICKÝ DŮM Z KONOPNÉHO BETONU: Obydlí vystavěné z alternativních materiálů, které lahodí duši i povaze vnitřně neklidného majitele, moderního nomáda.
■ OKEM FOTOGRAFKY: Jen o něco více než dva měsíce trvala kompletní rekonstrukce panelového bytu, ve kterém majitelka vyrostla a kam se po letech vrátila.
■ RODINNÝ DŮM VE SVAHU: Strmý pozemek, optimální využití světla a požadavek na nízkoenergetickou náročnost, s tím vším si musel poradit architekt tohoto domu.

ZAHRADA
■ KLIMATICKÉ ZMĚNY V ZAHRADĚ: Ekologové bijí na poplach, jiní klimatické změny vášnivě popírají. Ale každý, kdo má zahradu už nějaký ten rok, ví své.
■ KOMPOST – ORGANICKÉ HNOJIVO: U kompostu jde o jednoduché, a hlavně velmi ekologické řešení, jak udržovat půdu v dobrém a úrodném stavu.
■ TIPY DO ZAHRADY: Praktické, stylové, trendové a udržitelné vychytávky do zahrady.

STAVBA
■ UDRŽITELNÁ STAVBA: Ani oblasti stavebnictví se nevyhýbá moderní trend vyzývající ke snaze o větší udržitelnost a k svědomitějšímu přístupu vůči životnímu prostředí.
■ ÚNIK Z VELKOMĚSTA: Na první pohled vypadá jako moderní předměstský dům, pod svou sněhobílou fasádou ale skrývá netradiční stavební materiály, jako je sláma nebo hlína.
■ VYTÁPĚNÍ: Podívali jsme se na to, jestli je topení krbem nebo kamny opravdu ekologické.
■ KORKOVÁ PODLAHA: Korkové podlahy si získávají čím dál větší pozornost. Jsou stylové, udržitelné a pomohou vám ušetřit peníze za topení.
■ POSTUP: Přesvědčili vás výhody korkové podlahy? Když budete postupovat podle našeho návodu, pokládku zvládnete bez problémů.
■ OŽIVENÍ STARÉ PODLAHY: Správná péče o podlahu vám zaručí, že vydrží dlouho jak nová.
■ TIPY: Novinky, rady, materiály.