tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Dobrou noc

Hlavní téma tohoto vydání se může zdát až ironicky trefné – ložnice. Tento editorial totiž píšu po čtyřech hodinách spánku, který mi byl dopřán minulou noc. Nemůže za to ale parádní večírek nebo práce dlouho do noci – moje tělo jednoduše v tomto období nějak „nespolupracuje“. A věřte mi, že odpočinek je přesně to, co by potřebovalo nejvíc. Navzdory tomu se poslední týdny pravidelně v noci budím, další tři hodiny zírám do tmy a opět usínám jemným spánkem v hodinu, kdy by měl pomalu začít můj běžný den. V jeho průběhu jsou potom i každodenní aktivity přímo nadlidským výkonem. Ale nechci znít až tak dramaticky, taková období prostě občas přicházejí, a hlavně vím, že v tom nejsem sama. Kdykoliv někomu zmíním, že špatně spím, odpoví mi, že on/a (nebo jeho přítel/kyně, máma, děda či kolega) mají též obrovské problémy se spánkem. Jednoduše, spánková deprivace se zdá být dlouhodobě přehlíženou zákeřnou pandemií, kterou bereme trochu na lehkou váhu.
U šálku kávy, kterou prokládám zeleným čajem, přemýšlím nad tím, co mi mohlo způsobit toto období slabého spánku. A jako první mě napadá logická věc – nespím u sebe doma, ve své ložnici, ve své posteli. Pár týdnů totiž trávíme u známých, protože rekonstrukce našeho nového bytu se (jak jinak) protáhla. Z pronajatého bytu jsme se však museli vystěhovat, a tak jsou z nás teď tak trochu kočovníci. Věřím ale, že den D (spíš den S jako stěhování) už je na spadnutí a spolu s ním přijdou i ničím nerušené noci plné vytouženého spánku. Zároveň si ale v duchu slibuji jednu věc – při zařizování nové ložnice si dám pořádně záležet, aby to bylo dokonalé místo pro skutečný odpočinek. Kvalitní matrace, úplná tma, čerstvý vzduch, vhodné osvětlení, příjemné textilie, barvy a vůně… I díky článkům, které jsme pro vás sepsali do tohoto vydání, mám poznamenáno mnoho triků a vychytávek, které chci začlenit.
Ať už máte i vy občas problém se spánkem, nebo ne (a opravdu doufám, že většina z vás ne), věřím, že v tomto vydání si inspiraci pro svoji dokonalou ložnici najdete. Ono se to totiž někomu může zdát nepodstatné, ale mít svůj perfektní domov je pro duševní pohodu, a tím pádem i dobrý spánek, hrozně důležité.
Na závěr vám chci popřát příjemné čtení, a jak píše Matthew Walker v úvodu své známé knihy o spánku – pokud byste náhodou při čtení usnuli, tentokrát nám to vadit nebude. Víme totiž, že kvalitní spánek je klíčem ke kvalitnímu životu.

Lucia Blažiová

 

Bydlení
■ STYLOVÉ ÚLOVKY: Mějte náskok a zjistěte, jaké jsou designové novinky, bez kterých se určitě neobejdete.
■ VÍDEŇSKÝ VÝPLET: Inspirujte se, jak si tento módní trend zakomponovat do interiéru rychle a jednoduše.
■ TIPY: Praktické, stylové, trendové a individuální vychytávky do domácnosti.
■ VŠE O LOŽNICI: Velký ložnicový speciál vás zorientuje v tom, co budete potřebovat pro kvalitní spánek, a ukáže vám, jak vypadají ty nejkrásnější ložnice.
■ VELKÝ PODZIMNÍ KVÍZ: Zabavte se s námi a poznejte interiéry filmových postav – najdete se v některé i vy?
■ KUCHYNĚ JAKO OD PROFESIONÁLA: Pokud to s vařením myslíte vážně, inspirujte se radami od zkušených kulinářů, a pozdvihněte tak úroveň své kuchyně.
■ NETRADIČNÍ KOUPELNA: Toužíte i v koupelně po extravaganci, smyslnosti a jedinečnosti, která ve vás vyburcuje energii? Na dalších stranách přinášíme inspiraci právě pro vás.

Návštěvy
■ TAKOVÝ MALÝ LOFT: Svěží bydlení s industriálním nádechem, protkané veselými barvami a prvky v retro stylu.
■ TROCHU JAKO VE VLAKU: Historický byt ve starém centru Liberce však svému majiteli-architektovi přinesl nejedno úskalí.
■ BAREVNÁ POHODA: Eklekticky zařízený berlínský byt s množstvím zajímavých uměleckých artefaktů a růžové.
■ S LÁSKOU K MĚSTU, S OBDIVEM K BETONU: Působivý byt nedaleko bratislavského rozhlasu by klidně mohl být i součástí kterékoliv světové metropole.
■ MÍSTO PLNÉ HER A ZÁBAVY: Manželé proměnili zpustlé pole na kouzelný prostor, kde se dobře dýchá, žije, hraje a tvoří.

Zahrada
■ ŘÍJEN V ZAHRADĚ: Podzim hraje všemi barvami, těšíme se z pozdní úrody a posledních květin.
■ ZPEVNĚNÉ PLOCHY: Při návrhu zpevněných ploch je třeba důkladně zvážit všechna pro a proti, a když je to možné, navrhnout dům spolu se zahradou.
■ TIPY: Šikovné a trendy vychytávky do zahrady, na terasu i na balkon.

Stavba
■ Připravte střechu na zimu: Zima dokáže střechu pořádně prověřit – vydatné deště, mráz a sníh umí způsobit pořádnou „paseku“. Střechu proto před zimou důkladně zkontrolujte, můžete tak předejít vážným problémům.
■ Akumulační versus teplovodní: Krbová kamna jsou šikovným řešením vytápění dřevem, které má vícero praktických výhod. Jaký typ si však vybrat, pokud je chcete používat na pravidelné vytápění?
■ Dveře do každého interiéru: Interiérové dveře představují poměrně výrazný prvek v místnosti a nemalou investici. Proto byste si měli vybrat takové, které vydrží věky, a ve stylu, který dokonale zapadne do vašeho interiéru.
■ TIPY: Novinky, rady, materiály.