tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

O knoflíkovém principu a penetrační lekci

Moje máma měla pěkný příběh o tom, jak našla knoflík. Překrásný. Keramický, glazovaný, velký jako dětská dlaň. Jenže takový parádní knoflík si zaslouží reprezentativní místo. A tak si k němu koupila látku na takový šik kostýmek. Samozřejmě, ke kostýmku jsou třeba lodičky, co by pěkně barevně ladily. No a k lodičkám kabelka, bez té by to nešlo… Někdy si myslíte, že máte něco zadarmo, takže ušetříte, ale nakonec to dopadne úplně jinak. Byl to opravdu pěkný příběh, jen jsem jako dítě přesně nevěděla, zda se z něho dá vzít nějaké ponaučení. Nedávno se mi stalo něco podobného: koupili jsme si s mužem novou sedačku. Konečně. Vždyť ta stará už měla nejlepší léta za sebou. Nová je menší, taková šikovná, akorát do panelákového obýváku. A pěkná šedozelená. Těšili jsme se. Jenže na parketách vedle menší sedačky se odkryly stopy po nožičkách její předchůdkyně. Budeme se my dívat na škrábance na podlaze u takové pěkné nové sedačky? No nebudeme! Parkety dáme přebrousit. O. K., přes víkend vynosíme všechno z obýváku i z haly, ať je celá podlaha k dispozici na zkrášlovací kúru. Nevím, zda si dokážete představit, kolik věcí má člověk v takovém obyčejném malém obýváku. Já jsem to tedy netušila. Nekonečně! Hlavně knížky, které na policích vypadají jako nic, zaberou neskutečné množství metrů čtverečních. Měli jsme je nakonec všude – v ložnici, v dětském pokoji, v kuchyni, na balkóně… Naštěstí, dobře to dopadlo. Parkety jako nové. Ale budeme se my dívat na zašlé stěny, když už máme takovou parádní podlahu? Vždyť kdy jsme vlastně malovali? Vymalujeme! Tu nejhorší práci – všechno z pokoje vynosit – už přece máme hotovou. Můj muž pomalu přestával sdílet moje nadšení, tak jsem ho ujišťovala: „Neboj se, to bude šup-šup. Jen to přetřeme, vždyť je to bílá na bílou. Jen jednu vrstvu. Barvu dám takovou hustější, bez ředění, aby lépe kryla…“ No akorát! Myslela jsem si, že zamávám se systémem. Moudrá jako rádio. Přitom jsem dobře věděla, jak se to má dělat správně: nesoudržné staré nátěry je třeba odstranit, rýhy a nerovnosti zatmelit… Ale hlavně: NA-PE-NE-TRO-VAT! Protože penetrace udělá podklad soudržný, sjednotí jeho nasákavost, barva lépe přilne… Penetrace je jednoduše základ. Co vám budu povídat – na stropě mi to jakž takž prošlo, ale na stěně se původní barva začala loupat a lepit na váleček. Celé špatně. Tak jsem se chytila za nos. Moje zlatá, žádné šup-šup. Pěkně ještě jednou a pořádně. Nejdříve oškrabat, co nedrží, potom napenetrovat, nechat vyschnout, první vrstva barvy řidší, vyschnout, druhá hustší. Trvalo to o mnoho déle, než jsem tvrdila, ale dobře to dopadlo. Podlaha jako nová, stěny krásně čisté. A jak se tak můj muž na tu krásu dívá, zamyslí se a říká: „Nepřehodíme televizor na druhou stěnu a nevymyslíme ten nábytek trochu jinak?“ No vymyslíme! Už i vím, že to nebude šup-šup, jak mi tvrdil.
Takový je život. Někdy se věci jednoduše začnou vyvíjet a vytvářet příběh, jaký jste původně neplánovali. S tím je asi třeba počítat. Ale poučení z tohoto příběhu jsem si vzala: nemysli si, moje, že jen tak beztrestně zamáváš se systémem. Návody na obale a technologické postupy je třeba brát vážně. Tomu věřte.

Erika Kuhnová

 

Bydlení
■ STYLOVÉ ÚLOVKY: Mějte náskok a zjistěte, jaké jsou designové novinky, bez kterých se určitě neobejdete.
■ STYL MĚSÍCE: Contemporary – současný interiérový styl má rád každý, kdo touží po klidném a harmonickém domově.
■ TIPY: Praktické, stylové, trendové a individuální vychytávky do domácnosti.
■ VELKÝ INTERIÉROVÝ KVÍZ: To, jak bydlíme, dokáže hodně napovědět o tom, jací jsme, co nás baví a vystihuje. Zabavte se při našem kvízu.
■ NEJLEPŠÍ REKONSTRUKCE: Máte pocit, že vaše bydlení potřebuje refresh? Inspirujte se naším průvodcem nejlepšími rekonstrukcemi.
■ V PODNÁJMU: Má často přísná pravidla, to však neznamená, že si ho nemůžete zařídit po svém.
■ ERGONOMIE S LUCIÍ: Od velikosti a dispozice koupelny závisí i to, jaký příjemný bude čas, který v ní strávíte.
■ KOUPELNA: Praktické rady a tipy, na co myslet při zařizování koupelny.
■ DOMÁCÍ POMOCNÍCI: Nová kvalitní myčka vám ušetří čas, a dokonce i nemalé finance.

Návštěvy
■ S VÝHLEDEM NA ŘEKU: Bydlení mladé rodiny s malým synem ve druhém podlaží bytového domu je splněným snem.
■ ŠPETKA ASIE V PRAZE: Atmosféra zrekonstruovaného prvorepublikového bytu se nese v duchu stylů etno a boho.
■ FENG-ŠUEJ: Byt v pronájmu prošel kompletní rekonstrukcí, to vše v souladu s principy feng šuej.
■ KDYŽ VLÁDNOU LINIE: Navrhnout jednoduchý interiér s osobitým charakterem může být někdy náročné. Klíčem je vybrat specifický prvek, který se bude nést celým prostorem.
■ REKONSTRUKCE NA PRVNÍ DOBROU: Podívali jsme se na rekonstrukci typu „sám sobě klientem“ v podání stavebního inženýra.

Zahrada
■ ŘÍJEN V ZAHRADĚ: Teplé dny pomalu končí, zpracováváme úrodu a chystáme se na konec sezóny.
■ PLOTY PLNÉ ŽIVOTA: Prozradíme vám vše, co byste měli vědět o živých plotech.
■ PODZIMNÍ DEKORACE: Množství nápadů, jak využít pestrobarevné dary přírody a vyzdobit si jejími plody exteriér.
■ TIPY: Praktické, stylové, trendové a individuální vychytávky do zahrady.

Stavba
■ REKONSTRUKCE – DŘÍV, NEŽ ZAČNETE: Čtyři důležité otázky, na které byste měli znát odpovědi dříve, než se pustíte do přestavby bytu.
■ DESET RAD Z PRAXE: Stavební inženýr radí, jak bezpečně překonat různá úskalí, která vás mohou při přestavbě bytu čekat.
■ VYTÁPĚNÍ: Aby vám krb či krbová kamna sloužily co nejlépe a co nejdéle, je důležité dodržovat při jejich používání několik pravidel. Jak v nich správně topit, jsme se zeptali odborníků z praxe.
■ JAK SI VYBRAT SPRÁVNÉ OKNO: Barva profilu a „dobré u-čko“ jsou důležité, ale určitě nestačí. Okna mohou mít totiž i další odlišné parametry či vlastnosti.
■ TIPY: Novinky, rady, materiály