tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

BOHATÁ ŽENA

Kdo si dobře pamatuje, už dvakrát jsem psala o tom, jak stavíme dům. Hádejte co! Už jsme ho dostavěli. Ano, trvalo to i s bouráním a vyklízením toho starého slabé tři ročky. Člověk by řekl, že za ten čas se na den D (čili na den stěhování) dokáže alespoň důkladně připravit. Pokud si myslíte, že přes Vánoce a během celé korony jsem třídila a balila věci pěkně do škatulek, mýlíte se. Ne že bych nechtěla, ale… prostě se to nestalo. A tak jsem dne 1. června stála před výzvou, abych za dva týdny vyklidila byt i se všemi pečlivě sesbíranými „blbinami“ a haraburdím, které jsou v něm důmyslně poukrývané bez jakékoliv souvislosti a pragmatických důvodů.
Během těchto dnů, které byly delší než obvykle (někdy jsme přesouvali věci a nábytek ještě o třetí v noci), jsem si naplno uvědomila, kolik mám majetku. Že jaká jsem já vlastně bohatá žena! Tím, že máme s manželem kromě dvou hravých dětí i dva celkem vážné koníčky, máme těch věcí asi tak za dvě průměrné domácnosti. Během dlouhých roků, co vyrábím tašky, kabelky a batohy jsem nahromadila tucty látek, nití, zipů, výztuží, kůží a koženek, všelijakých komponentů a tři šicí stroje (z toho jeden průmyslový – na kůži). Manžel fotograf zase vytáhl všechny stojany, pozadí, světla, deštníky (kde to všechno měl?) a trilión fotek, ze kterých je většina naštěstí stále v digitální podobě. Uf. Děti zase přiznaly všechny papírky z bonbonů, nesmyslné čmáranice, jednu ztracenou žákovskou a nějaké slipy a zmačkaná trička za skříní, ze kterých už mezitím (samozřejmě) stihly vyrůst. Já jsem měla největší radost, když jsem po pěti letech objevila záhadně ztracenou trojposchoďovou biomisku na klíčení. Podívala jsem se na ni a dumala, co s ní. Za ty roky jsem totiž zjistila, že klíčit se dá i bez misky, třech poschodí a přívlastku bio. No fakt. Normálně. Prostě klíčíš.
A byly i tragikomické momenty. Například když jsme ze špajzu vytáhli asi pět kokakolových lahví s vodou (měli jsme je odložené pro případy, kdyby byla odstávka vody) a jednu po druhé jsem je na terase začala vylévat do okapu. Slunce pražilo ostošest, z třetí lahve už nešla voda do odpadu, ale rovnou na moji hlavu. To vám byl pocit! Ta úleva! Když to spatřil manžel, vzal jednu z lahví, že jde vylévat i on. Teda, on ne na hlavu, ale pěkně elegantně do kanálu. Když vylil asi polovinu svojí lahve, zůstal jako zkameněný a vykřikl: „Sakra! To není voda! To je rakija!“ Tak to vidíte. A takto svět přichází o domácí pálenky, které si pošetilí Slováci vozí z dovolených v plastové lahvi a neoznačí si je… Však na co. Jí jsem byla jen ráda, že jsem si ji tehdy nenalila na hlavu.
Každé stěhování je náročné. Někdy nám dá celkem zabrat i balení na rodinnou dovolenou. Ti, kdo mají chatu (kterým se v tomto čísle věnujeme opravdu důkladně), to mají o něco jednodušší. Ale i tak mohou být přesuny veselé, když máte hodně věcí. Kamkoliv toto léto pojedete, zvažte, zda to všechno potřebujete. A ještě něco – označujte domácí pálenky! Prosím.

Katka Paukeje

 

Bydlení
■ Stylové úlovky: Mějte náskok a zjistěte, jaké jsou designové novinky, bez kterých se určitě neobejdete.
■ Modern rustic: Moderní rustikální styl je už na první pohled útulný, hřejivý a zároveň nadčasový.
■ Stylové počty: Skoncujte s nepořádkem a pořiďte si malé úložné systémy.
■ Projekt na víkend: Vhodný výběr a umístění uměleckých děl dokáže udělat se stěnami doslova zázraky.
■ Tipy: Praktické, stylové, trendové a individuální vychytávky do domácnosti.
■ Český a slovenský design: Dřevěné, keramické a textilní výrobky, které mají duši.
■ Moderní koupelna: Umyvadla, sprchy, vany, toalety i bidety jdou s dobou.
■ Black & white: Jejich vzájemným propojením vzniká harmonie, které nedosáhnete žádnou jinou barevnou kombinací.
■ Ergonomie s Lucií: Poradíme vám, jak si správně zařídit domácí pracovnu či pracovní kout.
■ Kancelářský mišmaš: Pěkné, praktické a originální doplňky v pracovně nesmí chybět.
■ Domácí pomocníci: Vyberte si ten nej vysavač a nezapomeňte ani na jeho pravidelnou údržbu a šetrné zacházení.

Návštěvy
■ Dřevěnice u třech skřítků: V malebném údolí na pomezí Orlických hor a Jeseníků stojí krásná chalupa.
■ Inspirovaný historií: Jak dopadla rekonstrukce domu, jehož historie se datuje až do 15. století.
■ V souladu s přírodou: Na svažité mýtině uprostřed lesa stojí nová chalupa, ve které zpomalíte a užijete si volné chvíle.
■ Chalupa jak má být: Stoletá dřevěnice v podhoří Tater měla štěstí na nové majitele.
■ Štíhlá a mladá i po letech: Typizovaná rodinná chata tatranského typu z dob socialismu vyhrála architektonické ocenění.
■ Chata z lodního kontejneru: Minichata z recyklovaného přepravního kontejneru vám kdekoliv poskytne příjemné útočiště.

Zahrada
■ Září v zahradě: Teplé dny pomalu končí, zpracováváme úrodu a chystáme se na konec sezóny.
■ Domov pod korunami stromů: Známe rostliny, které zde budou nejen úspěšně růst, ale potěší i svým přitažlivým vzhledem.
■ Zahradní tipy: Praktické, stylové, trendové a individuální vychytávky do vaší zahrady.

Stavba
■ Nová fasáda pro starý dům: Potřebovala by vyčistit a zbavit plísní? Trápí vás trhliny v omítce nebo přílišné úniky tepla? Na rozličné neduhy starých fasád existují různé léky.
■ Nejsou kamna jako kamna: Oheň není běžná ozdoba interiéru a podle toho je třeba přistupovat i k výběru kamen – stejně důležité jako vzhled je i to, co na první pohled není vidět.
■ Montáž sprchového koutu: Podle našeho návodu ho určitě zvládne osadit každý zručný domácí kutil.
■ Tipy: Novinky, rady, materiály