tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Pozdrav z prázdnin

Zářijový editorial píšu mezi jízdou na kole, strouháním okurek na okurkový salát, kladením chladivých slupek na opálené čelo, plaváním v moři a studené vodě prvorepublikových městských lázní v Mšeně, procházkami lesem, ochutnáváním dobrot ve všech restauracích na historickém náměstí v Lokti a hlavně užíváním si léta. Škoda, že až budete číst tyhle řádky, bude už léta jen kousek, a spíš toho babího. Když jsem ještě jako učitelka angličtiny měla dlouhé letní prázdniny, bylo mi v září hrozně smutno, že už ten čas naprosté volnosti končí a zase začne život měřený školním zvoněním. Pro mě i pro dcery. Tehdy bylo v létě mojí jedinou povinností pořádně si užít teplého počasí, koupání, borůvek a společných zážitků. Když moje dvě víly odjely na tábor nebo k babičce a nemusela jsem ani vařit, byly dny líné a noci dlouhé, tak jako pak už nikdy ne. Dopisy z tábora jsem si přečetla tolikrát, že si stále pamatuju vzkazy zamotané do jednoho sdělení, ve kterém byla radost i smutek. „Milá maminko mám se dobře moc se mi stýská na chodbě bylo rozmazaný hovno mám tě moc ráda Sára dala Kryštofovi do držky posílám ti milion pusinek vaří tu hnusně,“ byly ty jednodušší, z kterých pro mě nevyplývaly žádné úkoly. Tak s tím je u mě taky konec. Nemám prázdniny, dcery jsou dospělé, takže píšou věty oddělené čárkami a dva měsíce volna jsou luxusem, na který vzpomínám – na školní rok zase tak moc ne. Přes nostalgický úvod se pomalu, tak jak by to mělo v létě být, dostávám k obsahu „baboletního“ vydání HOME. Protože si myslím, že vám bude po létě taky smutno, je v něm spousta stránek, které vás vrátí zpátky do léta a pohoupou vás, alespoň ve vzpomínkách, v teplém vánku. Ovšem co si budeme povídat, podzim není žádná procházka růžovým sadem, ale spíš zakopávání o spadaná jablíčka, která se navzdory příslovím od stromu daleko kutálela. Čeká vás tedy pár úkolů na zahradě, taky na vytápění jsme už mysleli a s velkým prádlem vám taky pomůžeme. Návštěvy jsou ale ještě prázdninové, veselé a optimistické, stejně jako Petra Nesvačilová, která se pořád směje, vypráví a je nabitá tvořivou energií, kterou z našeho rozhovoru zřejmě ucítíte. Přeju vám krásné babí léto, hezké čtení a ať vám baterky létem dobité vydrží co nejdéle.

Martina Paulová

 

 

Téma
Severský styl je stálicí na nebi interiérového designu. Čím nás už léta stále a znovu okouzluje? Je jednoduchý a přitom útulný. Je přímočarý a na nic si nehraje. Prosvětlí a proteplí i dlouhé noci a krátké dny, a proto se nám tak líbí. Vnáší totiž pohodu do našich domovů.

■ Obývací pokoj: Vzdušný a útulný je obývací pokoj ve skandinávském stylu. S barvami ani dekoracemi se neplýtvá a funkčnost je na prvním místě.
■ Kuchyně: V praktické kuchyni uvaříte vše rychle, chutně, zdravě a pak už šup ke společné rodinné večeři.
■ Jídelna: Skandinávský design má v oblasti stolování opravdu co nabídnout. Některé kousky se staly designovými ikonami.
■ Ložnice: Místnost, která má být především místem odpočinku, nepotřebuje mnoho. Postačí kvalitní postel, lampa na čtení a teplý pléd.
■ Dětský pokoj: Kvalitní dřevěný nábytek a vkusné doplňky, kterých posílají Skandinávci do světa spoustu, vytvoří ty nejlepší podmínky pro zdravý vývoj.
■ Koupelna: Nezapomeňte na dostatečné množství úložných prostor, kam uložíte všechny kosmetické poklady. Při úklidu je velmi oceníte.
■ Předsíň: Zapomeňte na cedulky s nápisy Home Sweet Home. Váš domov je sladký právě tou vysokou mírou funkčnosti bez zbytečných kudrlinek.
■ Pracovna: Estetická a praktická je pracovna ve skandinávském stylu. Můžete se tu soustředit a nerozptylovat zbytečnostmi.

Na návštěvě
■ S výhledem na plachetnice: Na břehu Lipna stojí půvabná chalupa zrenovovaná v duchu skandinávského stylu, která by se krásně hodila i k severskému jezeru.
■ Jak prožít šťastný život v továrně: Lisabonská tovární budova se proměnila v loftový ateliér s přátelsky domáckou atmosférou, kde žije a pracuje nadšená designérka.
■ Místo kabelky chalupa: Tradiční chalupu našli za výlohou při procházce. Zachránili ji před socialistickou přestavbou a dnes si užívají venkovskou pohodu.
■ Dokonale promyšlená rekonstrukce: S malým rozpočtem, ale dobrými nápady si vytvořili mladí manželé příjemně vyladěný prostor, kam se vejdou i vzpomínky.
■ Rodinné bydlení v Malém háji: Zavedeme vás do rodinného domku ve Štěrboholech zařízeného v jednoduchém a praktickém stylu, kde je prostor na společné prožitky i na soukromí.
■ Premiéra v divadelní kavárně: Herečka a režisérka Petra Nesvačilová nás pozvala do divadla Ungelt na kávu v krásném prostoru divadelní kavárny.

Bydlení
■ Košík plný klidu: S ikonickým houpacím křeslem ve tvaru vajíčka si připomeneme léto, slunce a mořský vzduch prosycený solí.
■ Vyparáděné stěny: Nenechte stěny zet prázdnotou. Navěste na ně obrázky, plakáty a fotky v pěkných rámečcích a přidejte i police s dekorem nebo květináče.
■ Kuchyně s úložným potenciálem: Poradíme vám, jak mít v kuchyni přehled a nadhled, i když není zrovna obrovská. Organizéry a zásuvkové systémy vám budou k ruce.
■ A zase ta škola: Prostě to musíte zvládnout vy i vaše děti. Škola je sice spousta povinností, ale i zábavy, obzvlášť s dobrým vybavením.
■ Pomocníci na velké prádlo: Pračky, sušičky a žehličky jsou čím dál dokonalejší a velké prádlo se dá zvládnout i u oblíbeného filmu v televizi.
■ Tipy: Novinky z oblasti bydlení vám představujeme jako na dlani, abyste byli stále in.

Zahrada
■ Zahrada s hobitím domečkem: Návštěva v Modravě byla nejen velmi příjemná, ale zároveň poučná obzvlášť pro ty, kterým leží na srdci zdraví přírody.
■ Září v zahradě: Úkoly na září jsme rozdělili přehledně a srozumitelně, abyste svou zahradu mohli opečovat přesně tak, jak si zaslouží.
■ Okrasné kvetoucí keře v zahradě: Přinášíme vám komplexní vhled do pěstování okrasných keřů, které rozsvítí vaši zahradu barvami.
■ Připravte si půdu na jarní výsadbu: Vyčerpaná půda si zaslouží dobrou péči, aby za rok plodila a vy jste se mohli těšit z bohaté úrody i napřesrok.
■ Zazimujte zahradu: Na podzim je a zahradě spousta práce a je důležití vědět, jaké nářadí a stroje zvolit ke spolupráci, aby se vše podařilo včas.

Stavba
■ Jak na obnovu fasády: Odborníci doporučují kontrolovat stav fasády každý rok, aby se předešlo závažnějšímu poškození vlivem klimatických podmínek a mikroorganizmů.
■ Trendy v oblasti garážových vrat: Podléhají trendům a přizpůsobují se technologickému pokroku. Řeč bude o garážových vratech, která budou ladit s vaším domem.
■ Vybírejte kamna srdcem i hlavou: Kamna jsou v mnoha ohledech nenahraditelná. Radíme, jak vybrat ta nejžhavější, co vašemu interiéru skvěle sednou.
■ Radiátor či podlahovka: Porovnejte s námi výhody jednoho i druhého. Dozvíte se praktické informace a získáte rady, které vám pomohou při rozhodování.
■ Tipy: Na stavebním trhu se stále něco děje a my se snažíme být stále v obraze a přinášet vám přehled novinek.