tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Léto plnými doušky

Nejdelší den roku už máme za sebou, ale spousta krásných letních zážitků nás ještě čeká. V létě jsme tolerantnější dokonce i k ucpané dálnici D1, protože víme, že až se z ní zpocení jak myši po pár hodinách poskakování za 1 500 Kč ročně dostaneme, budeme se na rakouské straně kochat upravenými domečky s truhlíky rozkvetlých pelargonií a k moří dorazíme s typickou českou nedůvěrou a hnidopišstvím, které ale zakrývají těšení a dětinské nadšení. Ovšem zjistila jsem, že letní výletování a nadstandardně dlouhé cesty za hranice – naší země, všedních dnů a občas i tolerance – překazí mnoha lidem svatební povinnosti. Svatba je událostí, která se připravuje dlouho dopředu a nevěstě tečou nervy a ženichovi úspory skrz prsty. Samozřejmě, že nejžádanějším obdobím je léto, kdy se na pečlivě vybraném místě dá řádit až dlouho do noci za svitu luny a světlušek v omamném aroma rozkvetlých stromů. A když některý ze svatebčanů náhodou ráno procitne na lavičce před hotelem, kde se předchozí den odpoledne ubytoval, nekončí to ani omrzlinami a většinou ani rýmou.
Léto je moje nejzamilovanější období. Je pravda, že se někdy, asi tak jako poslední roky většina, plazím rozpáleným městem a těším se na podzimní deště. Když ale přijdou a dlouho koukám oknem na šedivou oblohu, holé stromy a opuštěné chodníky, je mi po létě velmi smutno. Vytáhnu fotky z dovolené, otevřu víno zakoupené na cestách, zavřu oči a vzpomínám na mořskou hladinu, horký písek, rozkvetlé louky a chladivou náruč lesa. Samozřejmě jsou moje vzpomínky zbavené komářích štípanců, hysterického zvuku klaksonu aut, která řídí vedrem zbrunátnělí a velmi nabroušení řidiči, a jakéhosi vlastního útlumu, kdy často „čumím do blba“ a nemám nejmenší tušení, co jsem vlastně chtěla napsat. Proto bych ráda apelovala na vás, milí čtenáři: až budete číst za dva měsíce zářijové číslo, vzpomeňte si, že vznikalo za ztížených podmínek, často pod rouškou noci a vlivem aperolu. Ale to zatím hodně předbíhám. Máme léto, které je hlavně o pohodě a klidu, o vizuálních potěšeních a kráse okamžiku. Překládáme vám tedy letní dvojčíslo plné energie, slunce, emocí a chutí, které si můžete zabalit do plážové tašky nebo piknikového koše a pěkně pomalu si jím listovat. Určitě se zastavte na našich svatbách nebo se inspirujte přímořským stylem bydlení, dokud jste ještě sami u moře na dovolené, vychutnáváte si krásu přímořských oblastí a říkáte si: „Tak tady by se mi žilo.“ Na závěr mám připravenu jednu radu, kterou jsem vygenerovala z příběhu o osudu rostliny aloe. Moji přátelé ji pěstovali, ale začala mít problémy s kořeny. Pak se ukázalo, že citlivý muž pěstitel nesnesl představu, že by rostlině něco chybělo. Proto kdykoli mu začalo být horko, aloe dostatečně zalil, aby ji ochladil. Ve skutečnosti tu nebohou kytku přeléval tak, že to ve finále vzdala a spáchala sebevraždu uhnitím. A jaké ponaučení jsem si z toho vzala? Představte si, že je na místě aloe vaše druhá polovička. Někdy prostě beze slova trpí, až to nakonec nevydrží a stejně tiše odejde. V tomto případě k někomu, kdo bude projevovat více empatie a pochopení. Beru si tedy k srdci, že v létě si máme všichni především odpočinout, ale ne vždy máme o odpočinku, pohodě a dovolené stejnou představu. Přeji vám, ať se vám léto vydaří a ať ani vy, ani nikdo kolem vás nedopadne jako nebohá aloe.

Martina Paulová

 

 

Téma
Dopřejte si doma příchuť dovolené po celý rok. A nemusíte přitom zůstat jen v kuchyni. Pusťte se do dekorování celého bytu a využijte barev a dekorací typických právě pro přímořský styl. Uvidíte, jak se váš byt rozzáří.

■ Obývací pokoj: Poradíme vám, jak na odpočinek na vlně pozitivní prázdninové nálady.
■ Kuchyně: Přímořské vaření je plné výjimečných chutí a vůní v modrobílé kuchyni zalité sluncem.
■ Jídelna: Roh hojnosti se otevřel a vysypal na váš stůl.
■ Ložnice: V náruči modrých chladivých odstínů se usíná s nadějí v zázračná rána.
■ Dětský pokoj: Malí námořníci si budou připadat ve svém živlu. Samozřejmě vodním.
■ Koupelna: Jako ryba ve vodě se budete cítit v koupelně inspirované mořským příbojem.
■ Předsíň: Uvítejte své hosty srdečně a vřele. Protože přátelé jsou hned za rodinou to nejdůležitější, co vás v životě potká.
■ Terasa: Zahleďte se do hlubin noci uprostřed horkých nocí a něco si přejte, až budou padat hvězdy.

Na návštěvě
■ Intuitivní bydlení Jany Bernáškové: Herečka a krásná maminka dvou dětí se s manželem zabydlela ve Vršovicích. V bytě plyne energie podle principů Feng Shui a vládne láskyplná atmosféra.
■ Všechny odstíny venkova: Příjemná barevnost a okouzlující atmosféra venkovského bydlení nás uchvátila v slovenském Leopoldově, kde našla paní domu nový životní směr.
■ Ocelová krása a silné nápady: Za neokoukanými nápady z dílny mladých ruských architektů jsem se podívali do Petrohradu. Už nás nepřekvapuje, že jejich práce sbírá ocenění za architekturu.
■ Dům se střešní zahradou: Úzký dům na malém pozemku v brazilském São Paulu nabízí neuvěřitelně mnoho prostoru a na jeho střeše najdete rekreační i pěstitelskou zahrádku.
■ Dům pro léta stvořený: Vsetínský dům je rájem uprostřed rozpáleného dne. Důmyslný stínící systém a promyšlená technická řešení z něj dělají vzdušný úkryt před horkem.
■ S generálem Pavlem jemně o p(r)ožitcích a vojně: Oběd s Petrem Pavlem v restauraci U Matěje byl i přes nesnesitelné horko osvěžující. Člověk, který toho tolik dosáhl, je neskutečně příjemný společník.

Bydlení
■ Do nekonečna a ještě dál! Náš seriál o ikonických produktech z dílen slavných designérů pokračuje na zdi. Libovolně vysoké a libovolně široké.
■ Dětský svět v jednom pokoji: Dá se do jedné místnosti vměstnat svět fantazie, her a dětských snů? Když víte, jak na to, jde to jako po másle.
■ Svatba plná kouzel: Léto patří nejen dovoleným, ale i nevěstám u krásně prostřených stolů. Dáváte přednost klasice, romantice, nebo malé výstřednosti?
■ Vana nebo sprcha: Podívali jsem se na věčné dilema malých i velkých koupelen z několika pohledů.
■ Úroda pod víčkem: Poradíme vám, jak vitamíny a lahodnou chuť ovoce či zeleniny zachovat co nejdéle čerstvou, a jak si užít úrodu plnými doušky.
■ Tipy: Tentokrát pro vás máme i tipy jak strávit léto kulturou. Samozřejmě vás ale čekají i praktické novinky za světa bydlení a stavby.

Zahrada
■ Hravá zahrada: K létu patří venkovní hry a aktivity, které baví děti i dospělé.
■ Léto v zahradě: Zalévat, sklízet a zastřihovat, to jsou hlavní úkoly na červenec a srpen.
■ Nábytek pro volné chvíle venku: Nejkrásnější pohled na upravenou zahradu je z oblíbeného lehátka na terase.
■ Krocení živých plotů a keřů: V sadu a na záhonech zraje úroda, ale zahradník neodpočívá. Je čas stříhání dřevin a řezu stromů.

Stavba
■ Vyznáte se ve střešních krytinách? Střecha je pátá stěna domu a aby jej dlouho chránila, je třeba zvolit správné pokrytí.
■ Dům na šesti kamionech: Dramatický příběh jedné realizace a návod, jak se vypořádat se starou municí na pozemku.
■ Na co myslet před stavbou terasy? Vybíráme krásný, příjemný a dobře udržovatelný povrch pro terasu.
■ Stínění venkovních obytných prostor: Posezení na terase patří k létu, ale nesmíme zapomínat na ochranu proti slunci.