tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Čtu, běhám, sním, předělávám.

Která čtyři slovesa by charakterizovala vaše volné chvíle v posledních měsících?
Pracuji převážně z domova, cestovat se nedá a vzhledem ke všem opatřením, zákazům a příkazům mám volného času víc než předtím. Co s ním? Pro zachování duševního zdraví (máme doma dvě školou povinné děti a hyperaktivního psa) se věnuji činnostem, které mě drží psychicky nad vodou. Vždyť asi jako všichni… Mnohem víc knih čtu, mnohem delší trasy běhám a mnohem velkolepěji sním.
O zasněžených horách. O ruchu velkoměsta. O cestě vlakem kamkoli. O otevřených kavárnách. O hlučných koncertech. O úsměvech s neznámými lidmi. O červené rtěnce. O příležitosti vyvětrat nové šaty, které smutně visí na ramínku a čekají na svou chvíli. (No dobře. Když se už opravdu „opouštím“, tak se namaluji rtěnkou, dám si ty hezké šaty a „úřaduji“ v nich.) O objetích. O návštěvách. O cestách. O životě před pandemií. O životě beze strachu a zákazů. A víte co? Mně to pomáhá. Protože vím, že bude lépe, a alespoň takto v hlavě jsem už připravená (i sbalená) na všechno hezké, co teprve přijde.
Tyto mentální činnosti (běh je pro mě také především o hlavě) ráda vyvažuji těmi manuálními, nejčastěji v interiéru našeho domu. A věřte, že po deseti letech je v něm co vylepšovat. Tu chybí práh, tam by se hodila tapeta, nové grafiky sem, komodu přesunout tam. Pavučiny pod stropem bych tentokrát už opravdu mohla omést a fotky batolat na stěnách po letech aktualizovat. Ale počkat – chci vyměnit roztomilá bezzubá miminka za mračící se rebely? Toto asi ne. A tak tedy vymýšlím, předělávám, přesouvám, vyměňuji, maluji, deleguji na šikovnější členy domácnosti a raduji se alespoň z takovýchto změn. A víte, co je na tom celém úplně nejlepší? Že mi stačí opravdu málo a uspokojení je přitom velké.
I při tvorbě tohoto čísla jsem narazila na několik inspirací, které už vidím u nás. Uložila jsem si je do speciálního šuplíku v hlavě, a když mi bude doma zase jednou „příliš dlouhá chvíle“, otevřu ho, vezmu do rukou štětec a budu se realizovat. A to je i výzva pro vás. Najděte si tu i vy nějakou, třeba i malou inspiraci, kterou si přenesete domů. Bude to těžké, protože těch super inspirací je tu opravdu hodně. Ale garantuji vám, že to pomůže. Alespoň na chvíli. Alespoň trochu… ?
Mnoho pozitivních změn a splněných snů vám přeji.

Katarína Barošová

 

Bydlení
■ Stylové úlovky: Mějte náskok a zjistěte, jaké jsou designové novinky, bez kterých se určitě neobejdete.
■ Doplňky k originální stěně: Obklad ze dřeva, nadčasový pohledový beton, odhalené cihly nebo krásná pestrobarevná tapeta?
■ Ergonomie s Lucií: Aby bylo stolování příjemným zážitkem, je důležitá i správná ergonomie zařízení i samotného prostoru.
■ Velká debata: Barový pult v kuchyni – ano nebo ne?
■ Hrátky: Jak do moderního interiéru zakomponovat staré kousky tak, aby výsledek nepůsobil chaoticky?
■ Do detailu: Šikovné řešení, jak získat více odkládacího prostoru a rozloučit se s nepořádkem.
■ Tipy: Praktické, stylové, trendové a individuální vychytávky do domácnosti.

Návštěvy
■ Venkov se severským šarmem: Roztomilý rodinný dům, ve kterém se mísí provensálský šarm s čistotou Skandinávie.
■ Jako naplavené dříví: Chata na mírném svahu působí přirozeně a nenásilně, jakoby ji tam „pohodila“ sama voda.
■ Pod taktovkou betonu: Hledali starý byt s příběhem, dnes bývají v novostavbě.
■ Závan exotiky v Praze: Kde a jak bydlí tanečník, režisér a choreograf Yemi?
■ Hra s prostorem a barvami: Byt ve starém domě prošel proměnou, při které se z něj stalo pohodové bydlení pro mladou rodinu.
■ Velké zázraky na malém prostoru: I v garsonce s rozlohou jen 30 m2 můžete žít plnohodnotně a bez pocitu, že vám všechno padá na hlavu.

Zahrada
■ Nová zahrádka: Třináct tipů pro začínající zahrádkáře.
■ Březen v zahradě: Jarní květiny přinesou do zahrady nefalšovaný závan jara, i když jsou záhony ještě pod sněhem.
■ Bylinky: Pokud vám chybí vůně a chuť čerstvých, založte si vlastní bylinkovou zahrádku v pohodlí domova.
■ Bazény: Pokud se v létě chcete koupat ve vlastním, začněte s plánováním už teď.

Stavba
■ Dům jako vzor: Zděná novostavba, která ukazuje možnosti dnešních stavebních materiálů a dostupný způsob, jak vytvořit příjemné bydlení s minimálními nároky na spotřebu energie.
■ Stavba: Na co myslet a jaké jsou poslední trendy v oblasti stavby garáží?
■ Okna: Panoramatický výhled, automatické větrání i vyšší bezpečnost – co dalšího můžete od oken očekávat?
■ Koupelny: Bez příjemné teploty si koupelnu užijete mnohem méně – podívejte se, jak ji efektivně vytápět.
■ Tipy: Novinky, rady, materiály