tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Umění odpočívat

Slyšíme to všude – dnešní život je uspěchaný, stresující, jsme v jednom kole. Z každé strany se na nás valí nějaký problém. Proto bychom měli umět zpomalit, skutečně si odpočinout. Jít na výlet či procházku, přečíst si knihu, zajít do kina či na masáž, nebo si doma uvařit něco chutného. Mnozí z nás se tím řídíme, s pocitem, že děláme něco pro svoji psychickou hygienu. Nevím však, jak to máte vy, ale minimálně polovinu času, kdy si vyhradím chvíli pro sebe, se cítím… Hmm, provinile? Lenivě? A následně se cítím ještě víc provinile za to, že neumím ani pořádně odpočívat! Když jsem si o tom jednou povídala s kamarádem, řekl mi přesně to samé. Prý celý čas jakože záměrně „nic nedělá“, je ve stresu a přemýšlí, co všechno by mohl za tu dobu stihnout a jak se mu kvůli tomuto „odpočinku“ hromadí povinnosti.
Klíčem ke skutečnému psychickému odpočinku je prý si najít činnost, která vás těší a při které mentálně vypnete. Zkoušela jsem jógu, čtení, poslouchání vinylů, malování podle čísel, psaní deníku, chození na procházky, Netflix… Čím dál tím častěji však přemýšlím nad tím, že u mne se asi mentální odpočinek nespojuje s aktivitou, ale s místem. Vždyť když se nad tím zamyslíte, dává smysl, že se nedokážeme tak jednoduše odpojit od každodenních problémů a starostí, když jsme v prostředí, kde na nás jinak nonstop číhají. Nechápejte mě teď tak, že tvrdím, že doma se vůbec nedá odpočinout. Jen tvrdím, že na jiném místě to někdy může být jednodušší.
A tak začínám čím dál více chápat, proč tolik Čechů vlastní nebo touží vlastnit chalupu. Pravděpodobně nejde ani tak o to, že si tam člověk odpočine fyzicky, na chalupě je přece vždy co dělat. Jde spíš o to, že v momentě, kdy se zavřou dveře našeho příbytku, problémy na chvíli necháme doma. Alespoň na jeden dva dny, i to je však pro naši hlavu a mentální reset skutečně hodně.
Pokud i vy hledáte místo, kde vypnete a nebudete toho chvíli moc řešit, možná se inspirujete a navštívíte jednu z chat, které vám přinášíme v tomto vydání. Jsou navržené právě tak, aby svým (dočasným) obyvatelům poskytly dokonalý únik a místo pro relax. Všechny mají navíc určitou přidanou hodnotu  mají okouzlující interiér, jsou postavené v duchu udržitelnosti nebo jsou zasazené do krásného prostředí. Stačí si tedy jen vybrat a vyrazit, hlava vám poděkuje.
Přeji vám příjemné čtení a chvíle plné odpočinku!

Lucia Blažiová

 

TRENDY A INSPIRACE
■ ROZHOVOR V KUCHYNI: Doma u světového barmana.
■ TIPY & TRENDY: Stylové chuťovky.
■ BARVA MĚSÍCE: Osvěžte si interiér broskvovou.
■ 20 POD 500: Designové chuťovky pro zpestření interiéru.
■ ORGANIZOVANÁ DOMÁCNOST: Rozhovor s influencerkou Silvií Škultéty.
■ REFREŠ INTERIÉRU: Proměna za málo peněz.

NÁVŠTĚVY
■ JAKO DOMA: Chalupa mezi vinnými sklípky.
■ POSTAVENÝ ZE ZBYTKŮ: Ekologický dům na pobřeží Norska.
■ RŮŽOVÁ CHALUPA: Rekonstrukce, která trvala 40 let.
■ MINIMAL NA MAXIMAL: Místo, kde máte čas nerušeně přemýšlet.

PRAKTICKY
■ ZAOSTŘENO NA PODLAHU: Ideální podlaha do jednotlivých místností.
■ VANA VS. SPRCHOVÝ KOUT: Porovnali jsme obě řešení.
■ ODBORNÍK RADÍ: Jak na výběr TV, domácího kina i reproduktorů.

LIFESTYLE
■ POKOJOVKY: Kam je umístit?
■ VYROBTE SI: Plastický obraz.
■ TY PRAVÉ TĚSTOVINY: Recepty z Itálie, Řecka a Thajska.

ZAHRADA
■ BŘEZEN V ZAHRADĚ: Vysévejte první zeleninu.
■ ZAHRADA PO ZIMĚ: Nastartujte zahradu po zimním spánku.

STAVBA
■ REKONSTRUKCE PODKROVÍ: Nezapomeňte na kvalitní izolaci.
■ ZE STARÉHO EKO-DŮM: Snižte výdaje a chraňte životní prostředí.
■ TEPELNÉ ČERPADLO: Výhody a nevýhody.