tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Možnost vybrat si

Lidi údajně stresuje, když mají více možností na výběr. Já osobně mám ráda, když si mám z čeho vybírat, od másla v potravinách po to, na jaký koncert zajdu o víkendu. Je však pravda, že čím jsem starší, tím nad každým rozhodnutím mnohem víc přemýšlím. Možná to občas trochu stresující je, ale je to jen malá daň za možnost vlastní volby.
Vždycky proto jen nechápavě kroutím hlavou, když od někoho staršího slyším, že podle něj byl lepší život v minulém režimu. Nedávno mi to například řekla neznámá paní na tramvajové zastávce. Od toho, že mi iniciativně oznámila čas odjezdu nejbližšího spoje, přešla plynule k lamentování nad současnou dobou a smutnému povzdychnutí za tou minulou. Jak může někdo tesknit za dobou, ve které se většina lidí cítila mizerně? Připomíná mi to paralelu se společností, kterou vykreslil spisovatel Aldous Huxley ve své skvělé knize Konec civilizace. V této společnosti byli zase všichni šťastní díky pilulce zvané soma. Navzdory tomu si všimnete, že tu něco není v pořádku. Huxley vás nutí zamýšlet se nad tím, zda a proč je nesprávné „vnucovat“ lidem štěstí a vyhýbání se negativním pocitům. A na tu odpověď postupně přijdete – není to správné, protože lidé nemají možnost svobodné volby, a tedy samostatně se rozhodnout, co chtějí cítit (i když jsou některé pocity nepříjemné). Zkrátka, možnost svobodného rozhodnutí je jedním z privilegií, jaká nám tato doba přináší. A to navzdory tomu, že nás některá rozhodnutí mohou stresovat.
Přivádí mě to k nedávné volbě, kterou máme za sebou, a to té prezidentské. Mnoho lidí to opravdu intenzivně prožívalo, snad jste ale nakonec spokojení s výsledkem. Pozitivní zprávou pro všechny je však obdivuhodná volební účast. Pěkně to potvrzuje slova výše, že lidé se prostě chtějí rozhodovat sami, nechtějí, aby to za ně dělal někdo jiný.
V tomto vydání vám i my přinášíme možnost vybrat si. Není to sice volba tak důležitá jako v případě nového prezidenta, ale za to bez stresů a ještě si při ní i odpočinete a inspirujete se. Připravili jsme si totiž pro vás jako každý rok výběr těch nejkrásnějších interiérů, které jsme publikovali v průběhu minulého roku. Pro své nejoblíbenější můžete hlasovat a něco pěkného i vyhrát. 😉

Přeji vám příjemné čtení.

Lucia Blažiová

 

Bydlení
■ STYLOVÉ ÚLOVKY: Mějte náskok a zjistěte, jaké jsou designové novinky, bez kterých se určitě neobejdete.
■ VALENTÝNSKÉ POZDRAVY: Den sv. Valentýna má svá specifika a ne každý je slavení tohoto svátku nakloněn. Myslíme si však, že není nic špatného na tom si ho připomínat.
■ ODSTÍN ROKU: Výrazná červená barva, která se pojí s individualismem a nekonvenčností. Barva, která zaručeně oživí jakýkoliv prostor.
■ KUCHYŇSKÉ TRENDY NA ROK 2023: V moderní kuchyni by neměl chybět černý akcent, matný kov, rybí kost, mramor a pastelové barvy.
■ DOMÁCÍ POMOCNÍCI: S novými OLED/LED televizory i soundbary se váš obývací pokoj promění v dokonalé domácí kino.

Návštěvy
■ VYBERTE NEJKRÁSNĚJŠÍ Z 44 INTERIÉRŮ A VYHRAJTE SUPER CENY: Provedli jsme výběr top interiérů a je jen na vás, abyste určili jejich pořadí a zvolili vítěze. 26 hlasujících odměníme.

Zahrada
■ POKOJOVKY V ZIMĚ: Díky našim radám na péči vaše pokojové rostliny přežijí nepříznivé zimní období bez újmy.
■ MĚSÍC V ZAHRADĚ: Je čas na menší opravy či renovace a plánování zahrady.
■ JAK SI DOMA PŘEDPĚSTOVAT SAZENICE: Některé druhy zeleniny mají velmi dlouhé vegetační období, a proto je dobré si rostliny předpěstovat ze semen. Jak na to?

Stavba
■ VODÍK – BUDOUCNOST VYTÁPĚNÍ?: Počasí nám dává stále jasněji najevo, že s emisemi CO2 musíme něco udělat. Jednou z cest, jak je velmi šikovně snížit, je nahradit při topení zemní plyn vodíkem.
■ PRACOVNÍ POSTUP: Máte problémy se záchodem? S pomocí našeho postupu dokážete staré WC snadno demontovat a osadit nové
■ TIPY: Novinky, rady, materiály.