tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Tak se uklidníme

Taky to tak máte? O Vánocích se člověk rozleží, rozkouká na televizi, rozmlsá sladkým a rozmazlí návštěvami. Pak přijde leden. Tudududum. Zpět do práce, zbavit se nabraných kil, místo večírků a posezení u svařáku porady a obchodní schůzky. Nemám leden ráda a všechno mě rozčiluje tak nějak víc než kdy jindy, na což můj partner reaguje slovy: „Tak se uklidníme.“ Musím se hodně držet, aby mě nechytil v tu chvíli amok, nepošlapala jsem mu sportovní noviny a nerozřezala kopačky. Copak tohle se dělá? Říkat někomu v lednu „tak se uklidníme“? Jako bychom to sami nevěděli, že v lednu je potřeba se uklidnit, a jako bychom sami nezažili, jak těžko to jde. Tento rok nám k tomu pomůže barva roku. Classic Blue, jinými slovy klasická modřenka modroučká prý zklidňuje, ukotvuje a navozuje pocit sounáležitosti. Kdybyste nevěděli, kde zklidňující předměty v té pravé barvě pořídit, podívejte se na stranu 10, a třeba tam najdete inspiraci. Do barev jsme šlápli tentokrát trochu více a zaplnili jsme jimi půlku časopisu. Nezapomněli jsme ani na zelenou – i tu svěží jarní, na kterou se už těšíme a koncem zimy doslova hypnotizujeme stromy, aby už nahodily listí a rozprášily všude kolem sebe jarní atmosféru. Tak se zase uklidníme. Je leden. Nemůžu si vzpomenout, co se říká o lednu, ale určitě to není nic pěkného. Vím ale, že o březnu se mluví jako o měsíci, ve kterém vlezeme za kamna a zůstaneme tam ještě dalších pár týdnů. Z toho plyne, že žádné listí ještě chvíli nebude.
Začátek roku je nicméně příležitostí vykašlat se na předsevzetí a nevyhazovat tisíce za celoroční členství ve fitku, kam zabloudíte za celý rok osmkrát, nebo měnit stravovací návyky způsobem, který je už od začátku neudržitelný. Z mého pohledu je mnohem lepší žít, milovat a dívat se na věci optimisticky. Kdybyste náhodou měli nějaké chmury, zalistujte na rozhovor s nádhernou Chantal Poullain. Potkali jsme se s ní v Čejkovicích, kam nás pozvala do kouzelného nově otevřeného Wine bistra Škrobák. Bylo nám tam moc pěkně a doporučujeme všem milovníkům dobrého vína a špičkové kvalitní kuchyně výpravu za poznáním. Mně osobně tam bylo dokonce tak dobře, že jsem svolila s pózováním, když si fotografka nastavovala foťák a světla. Fotím se nerada a Iveta mě nešetřila a komentovala moji snahu celou řadou motivačních vět prokládaných smíchem. Nakonec porovnejte si, jak to vypadá, když dvě dělají totéž a není to totéž.
Milé čtenářky, milí čtenáři, buďte sami sebou a mějte se krásně navzdory lednu.

Martina Paulová

 

 

Téma
Ladění barev nemusí být nad vaše síly, když znáte pár pravidel. Zkusili jsme několik barevných kombinací a samozřejmě jsme nezapomněli ani na barvu roku. Je krásně modrá. Klasická.
■ Barva roku: Klasická modř bude vládnout roku 2020 v interiéru i v módě.
■ Šedá: Tvoří nadčasový základ a lze ji kombinovat snad s každou barvou.
■ Zelená: Osvěží interiér i vaši mysl. Vytvoří veselé kombinace, které vnesou do vašeho dne radost.
■ Vínová: Majestátní, noblesní, plná energie a síly přináší duševní klid a navozuje meditační atmosféru.
■ Růžová: Jemná romantická barva vnese do interiéru něhu a soudržnost.
■ Žlutá: Barva plná energie podporuje tvořivost, a prý i chuť k jídlu. Se žlutou vytvoříte vřele působící interiér.

35 nejhezčích interiérů roku 2019
■ Vyberte si z 35 návštěv roku 2019 svého favorita, hlasujte pro něj e-mailem a vyhrajte některou ze zajímavých cen.
■ Moravské rendez-vous: S herečkou a šansoniérkou Chantal Poullain jsme si povídali v útulném bistru. Jak jinak než u vína.

Bydlení
■ Corpus delicti: Křeslo inspirované ženským tělem navrhl italský architekt, designér a výtvarník Gaetano Pesce před více než 50 lety.
■ I malý prostor může dýchat: Zajímavým způsobem se podařilo zrekonstruovat byt i díky neobvyklé dispozici do písmene U.
■ Zaostřeno na matrace: Zdravý spánek je nenahraditelná ingredience života a bez pořádné kvalitní matrace to nejde.
■ Kousek džungle: Pokojové rostliny jsou nejen krásné, ale prokazatelně zlepšují ovzduší. Zaslouží si naši pozornost a vaši péči.

Zahrada
■ Měsíc v zahradě: Ani v únoru neusíná správný zahrádkář na vavřínech. Naopak, právě teď je čas připravovat a plánovat.
■ Terasa u rodinného domu: Máme pro vás rady a tipy, jak svou terasu co nejlépe propojit s domem a zahradou.

Stavba
■ Zateplení dřevostavby: Vyberte si vhodnou tepelnou izolaci pro svůj dřevěný domek. V budoucnu vám ušetří náklady i potíže.
■ Elektrické vytápění rodinných domů v roce 2020: Od začátku roku platí nový zákon o budovách s téměř nulovou spotřebou energie.