tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz

Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Již třetím rokem vám v posledním vydání v roce přinášíme téma udržitelnosti. Každoročně je také součástí závěrečného vydání přehled nejzdařilejších realizací oceněných v České ceně za architekturu. Letošní rok je však v mnoha ohledech výjimečný. Válečný konflikt neuvěřitelného rozsahu v blízkosti našeho státu, o němž jsme si mysleli, že patří už navždy pouze na stránky učebnic dějepisu. Energetická krize, která zahýbala všemi prognózami a adaptačními plány na změnu klimatu. Stále méně dostupné bydlení, které už si nemůže dovolit ani střední třída u nás.
Když si tento rok a roky covidové předcházející rekapituluji, vnímám právě otázku bydlení v mnoha jejích souvislostech a filozofických rovinách jako stěžejní. Jsem proto velmi ráda, že letošní hlavní cenu České ceny za architekturu získala právě realizace rekonstrukce rodinného domu, protože symbolicky jednak vyzdvihla důležitou typologii stavby a zároveň poukázala na zcela zásadní význam rekonstrukce domů – tedy jeden z důležitých a stále trochu opomíjených nástrojů udržitelnosti. Díky tomu se tak letos hlavní zaměření vydání i Česká cena za architekturu tematicky propojily. Realizace architektů Jiřího a Barbory Weinzettlových z Atelieru 111 architekti je bravurní ukázkou a dle slov mezinárodní poroty přímo manifestem podtrhujícím potenciál rehabilitace stávajícího zastavěného prostředí. Při pohledu na to, co autoři dokázali, nezbývá než ohromeně souhlasit. A protože jsme se této výjimečné realizaci manželů Weinzettlových věnovali v časopise již zkraje tohoto roku a na webu asb-portal.cz ještě dříve, přinášíme vám v tomto vydání podrobnější návštěvu stavby, která získala v České ceně za architekturu čestné uznání. Je jí sportovní hala základní školy v Novém Hrozenkově, která ukazuje, jak pozoruhodná stavba citlivě propojená s krajinou a lidmi může vzniknout, pokud jí péči věnuje architektka, která z místa pochází. Vztah k místu se v utváření kvality prostředí odráží způsobem, který právě tento projekt krásně ukazuje. Je dobré si tuto souvislost zvědomovat.
Také dalšími stranami vydání se prolíná téma udržitelnosti, a tak se můžete těšit na příklady uplatnění principů modrozelené infrastruktury u nás, analýzu výstavby budov s nízkou energetickou náročností nebo rozhovor s generálním ředitelem společnosti Skanska Residential, která je průkopníkem udržitelné výstavby u nás. Udržitelnost v praxi pak ukazují české i zahraniční realizace v celém spektru typologií od školy přes obchodní dům, mrakodrap, bytový dům nebo hromadné bydlení.
Přeji vám podnětné čtení.

Jolana Říhová

 

BYZNYS & REALITY
■ Česko se zpožděním otevírá dveře komunitní energetice
■ Projekty a investice

FOKUS
■ Zelené budovy táhnou. Podaří se ale naplnit požadavky EU?
■ Modrozelená infrastruktura: Jak skutečně zadržet vodu ve městě?
■ Rozhovor: Petr Michálek, Skanska
■ Anketa: Udržitelnost ve výstavbě

DESIGN & ART
■ Rozhovor s designéry Lukem Pearsonem a Tomem Lloydem

STAVEBNÍ PRAXE
■ Novinky

ARCHITEKTURA
■ Česká cena za architekturu 2022: Oceněné realizace
■ Apropos Architects: Městský bytový dům, Praha
■ Jakub Cigler Architekti: Radlický dřevák, Praha
■ BIG + Carlo Ratti Associati: CapitaSpring, Singapur
■ Querkraft Architekten: Obchodní dům, hostel a zahrada, Vídeň
■ MVRDV: Valley, Amsterdam
■ Helen & Hard: Vindmøllebakken Collective Housing, Stavanger
■ CONSEQUENCE FORMA: Sportovní hala ZŠ, Nový Hrozenkov
■ ECOTEN: Rekonstrukce SŠ a Gymnázia, Českobrodská, Praha

ASB DIGEST
■ Výstavy, akce
■ Knihy
■ Architektonické soutěže