tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz

Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

„Ve vztahu k městu jsou řeky (máme dvě) spíše nákladnou dopravní překážkou – musíme stavět a opravovat mosty a řešit následky povodní či zachraňovat topící se.“ To pro týdeník Respekt prohlásil exprimátor Českých Budějovic Jiří Svoboda. Za svá slova, která působí jako z období normalizace, si vysloužil oprávněnou hlasitou kritiku korunovanou anticenou Zelená perla. Města se totiž už dávno poučila z chybných rozhodnutích poválečné éry, kdy obecně vítězila automobilová doprava nad vším ostatním a přehodnotila svůj vztah k řekám, jež jimi protékají. Z „překážek“ se tak stávají skryté poklady, se kterými se učíme nově pracovat. Hezkým příkladem této zásadní proměny paradigmatu je Utrecht, kde v sedmdesátých letech nechali vybetonovat několik část vodního kanálu pro vybudování šestiproudé městské dálnici. Následně ale zjistili, že to generuje podstatně více problémů než výhod, a tak dálnici přebudovali zpět na vodní kanál s rozsáhlým parkem – spočítali si totiž, že se to i přes vynaložení obrovských nákladů z dlouhodobého hlediska vyplatí. V sázce je totiž hodně, pokud města nedokáží svým obyvatelům zajistit příjemné prostředí pro život, jejich budoucnost nebude vůbec růžová.
Číslo, které držíte v rukách, se věnuje právě vztahu měst k řekám. V poslední době totiž můžeme kolem sebe narážet na stále více projektů týkajících se revitalizace nábřeží a náplavek, nových mostů a parků při řekách. Všechna taková místa mají přitom jedno společné – těší se zpravidla velké popularitě ze strany obyvatel, kteří je pak hlavně v parných letních měsících berou útokem. Jak říká architekt Martin Krupauer v našem rozhovoru – nemusí jít hned o světovou architekturu, nejdůležitější je otevřít břehy lidem.

Rád bych na tomto místě poděkoval předchozí šéfredaktorce ASB Jolaně Říhové za její práci, na kterou s radostí navazuji. Mohu slíbit, že ASB se bude nadále soustředit na aktuální témata na poli architektury a developmentu a přinášet pestrý původní obsah. Nově jsme do koncepce zařadili pravidelnou Zelenou rubriku zaměřující se na největší téma dneška – udržitelnost –, autorské komentáře, velké reportáže a další formáty.

Inspirativní čtení vám přeje

Matěj Beránek

 

KOMENTÁŘ
■ Dočká se Brno konečně řeky?

ZELENÁ RUBRIKA
■ Jak na modrozelenou infrastrukturu

BYZNYS & REALITY
■ Jak řeka ovlivňuje ceny městských nemovitostí
■ Projekty a investice

FOKUS
■ Na prahu Vltavy
■ Lublanice: Řeka jako obývací pokoj města
■ Rozhovor: Martin Krupauer
■ Anketa

STAVEBNÍ PRAXE
■ Novinky

ARCHITEKTURA
■ Kristýna Shromáždilová a Lukáš Fišer: Provozní středisko Povodí Vltavy
■ Fluss Bad Berlin
■ Rusina Frei Architekti: Park Dukelská
■ Reportáž: Štvanická lávka
■ Ehl Koumar Architekti: Smetanova lávka
■ Marco Maio Architects: Fibonacci
■ Karel Prager: Kulturní dům Březnice

DESIGN & ART
■ Profil designérky Johany Hnízdilové
■ Touché: Zuzana Lednická

ASB DIGEST
■ Nominace na Českou cenu za architekturu 2023
■ Výstava Praha zítra? Město a řeka
■ Archikřížovka