tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz

Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

2+PP

Když jsme se na konci roku 2019 stěhovali s rodinou do malého pražského bytu, byli jsme si vědomi toho, že jde o kompromis. Naše nároky a kritéria pro výběr bydlení se s přibývajícím věkem zvyšovaly, ceny nemovitostí nekonečně stoupaly, a tak se pochopitelně naším hlídacím psem stal rozpočet. Po více než roce hledání jsme upřednostnili lokalitu před komfortem, kvalitní materiály před větší podlahovou plochou a místní občanskou vybavenost před bydlením za Prahou. S výběrem jsme byli spokojení, ještě jsme však netušili, že nás po čtvrtroce zabydlování překvapí COVID-19 a že se z našeho 2+kk stane na dlouhou dobu byt i pracovní prostor v jednom: 2+kk+pp.
Prostory pro bydlení i prostory pro práci se vzhledem k již rok trvající pandemické situaci postupně nově definují. V letošním prvním vydání jsme se proto zaměřili na transformaci pracovních prostor. V rozhovoru s architektem Martinem Stárou si povídáme o proměně kanceláří, jejichž navrhování se v ateliéru Perspektiv dlouhodobě věnují. V anketě se ptám zástupce developera a zkušených architektů, jak budou vypadat kanceláře a administrativní budovy budoucnosti. V projektech a realizacích najdete příklady chystaných, nově dokončených nebo rekonstruovaných administrativních budov u nás i v zahraničí. Výčet doplňuje také nová rubrika Beton v architektuře. Budeme do ní zařazovat realizace, ve kterých hraje tento materiál důležitou roli.
Abychom vás pracovními prostory příliš nevyčerpali, vydáme se na prohlídku revitalizované pražské náplavky, jejíž proměna sbírá jednu zahraniční cenu za druhou. Delší výlet nás pak čeká na vrchol slovenské Malé Poľany za skrytým prostorem pro přibývající návštěvníky. Nahlédneme také na fasádu nového mrakodrapu na Manhattanu, který se právě dokončuje. V rozhovoru s Annou Leschingerovou a Lenkou Preussovou se pokocháme jejich designovou lahůdkou, která získala nominaci na Czech Grand Design – panely, které zlepšují akustiku v místnosti. Zdá se, že ticho je dnes nedostatkovou komoditou v interiéru, ať už v kancelářích, nebo bytech proměněných na pracovní prostory. Nevím, jak u vás, ale v našem 2+pp je to atribut stále vzácnější.
Přeji vám podnětné čtení.

 

Jolana Říhová

 

Fokus
■ Analýza: Vývoj kancelářského trhu
■ Rozhovor: Martin Stára
■ Anketa: Kanceláře budoucnosti

Projekty
■ Centrála ČSOB v Hradci Králové
■ Administrativní dřevostavba v Plané
■ Reality a investice

Realizace
■ Více než kanceláře, Paříž
■ Nová Rustonka, Praha, Karlín
■ Továrna na kávu, Tbilisi, Gruzie
■ Bachledka, Malá Poľana, Slovensko
■ Pražské náplavky

Interiér
■ Coworking BASE v Praze

Design
■ Rozhovor: Lappa studio
■ Designmix

Beton v architektuře
■ Churchill Square v Praze

Materiály, konstrukce
■ Fasády: Mrakodrap v srdci Manhattanu
■ Okna: Návrat k přírodě

Aktuality
■ Nominace Czech Grand Design
■ Události
■ Knihy, výstavy
■ Plus Mínus