tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Kulatá přemyslovská výročí

První čtvrtletí roku 2022 patří významným datům naší patrně nejznámější královské linie – Přemyslovců. Ve druhé polovině ledna, konkrétně 20. ledna 1292 se narodila Eliška Přemyslovna, poslední z rodu Přemyslovců na českém trůně a matka Karla IV. O deset let dříve, 2. března 1282 další významná žena, Anežka Přemyslovna či také Anežka Česká, naopak zemřela. Letos od těchto dat uplyne 730 a 740 let. Jak se tyto ženy podepsaly na českém stavebnictví?
Anežka spolu s bratrem Václavem I. založila roku 1232 (výročí 790 let!) špitál na Starém Městě v Praze, který byl následně rozšířen na řád, jehož stanovy byly v roce 1252 (770 let) potvrzeny jako mužský špitální a rytířský řád křížovníků s červenou hvězdou – jediný původem český řeholní řád. Anežka rovněž, opět s bratrem, založila podvojný klášter žen a mužů řehole sv. Františka (později klarisky a minorité), tuto stavbu vedla osobně, a stala se i první představenou. Budova poprvé otevřená roku 1234 je nyní známá jako Klášter svaté Anežky. V době husitských válek došlo k výraznému zhoršení stavu budovy, v roce 1611 se i propadlo několik kleneb. V roce 1782 byl klášter zrušen a prodán. Záchrana kostela začala až ve 20. století, kdy reálně hrozila jeho demolice. Zajímavým faktem o Anežce je legenda, která se tradovala po její smrti – tedy že české země budou svobodné, až bude Anežka Česká svatořečena. Pět dní po jejím svatořečení začala sametová revoluce.
Působení Elišky Přemyslovny tak významné – z hlediska stavebnictví – bohužel nebylo. Nejspíše i kvůli poněkud bouřlivému manželství a životu závislému na finanční podpoře příbuzných není zdokumentována žádná významnější stavba, o kterou by se Eliška zasloužila. Přesto se alespoň na sklonku života snažila podporovat stavbu Zbraslavského kláštera a, což je třeba zdůraznit, i svatořečení Anežky České, své prapratety.

Příjemné čtení!

Eliška Hřebenářová

 

 

Téma: Střešní konstrukce
■ 8 tipů pro úspěšnou realizaci
■ Okna do podkroví jinak
■ Osazení střešního okna
■ Opláštění střešního okna
■ Komín vhodný pro téměř každou příležitost
■ Instalace komínové hlavy

Beton
■ Co lze vymyslet, to lze i obednit!
■ Střechy z vodonepropustného betonu
■ Centrála společnosti HeidelbergCement

Seriál: Hrubá stavba v detailu
■ Zateplení šikmé střechy nad krokvemi
■ Montáž světlovodu do šikmé střechy
■ Hydroakumulační a drenážní vrstva intenzivní vegetační střechy

Konstrukce
■ Lepení obkladů a dlažeb v novém pojetí

Radíme živnostníkům
■ Kolik zaplatí OSVČ na přímých daních za rok 2021?

Bezpečnost
■ Bezpečné armování