tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Vyvážený konec roku

Pár týdnů a je to tady. Advent, Vánoce, Silvestr a plno novoročních předsevzetí. Jedním z mých několika je nákup diáře s hezkým obalem a 365 dny rozškatulkovanými do řádků, které se budou poslušně a organizovaně zaplňovat přehledem schůzek a úkolů. Můj poslední úlovek je sladce pastelový, logicky rozčleněný a tu a tam nabízí i motivační citát. Ale ani to nepomohlo. Místo toho, aby měl pevné místo v mojí kabelce, je zaháknutý v chodbě na háčku a od počátku března 2019 v něm nepřibyl žádný zápis. Jsem si jistá, že nejsem sama, že nás po světě běhá víc, co zapomínají na schůzky, neustále loví v elektronické schránce maily s přesným místem a časem naplánovaného setkání, nebo volají kolegům, aby jim proboha našli na stole ten papírek, na který si zapsali, kam přesně právě v tuhle chvíli běží. Je mi jasné, že v prosinci budu zase pokukovat po diářích – už mám dokonce jeden v hledáčku, a v lednu si budu pečlivě zapisovat, kde a v kolik mám být. Únor, který je naštěstí krátký, bude obdobím zpětných zápisů o tom, kde a kdy jsem byla, protože nesnáším, jak jsou najednou stránky prázdné a na mém stole se kupí lepicí lístečky. V březnu se začnu spoléhat na vlastní paměť a malou tabuli u pracovního stolu a předsevzetí zůstane zase prázdným slibem. A diář skončí někde zavěšený. Asi to znáte též, že někdy prostě, i když se snažíte, sami sebe nepřemůžete. V jednom jsem ale sama sebe zdolala. Přestala jsem se stresovat koncem roku zvyky žen v naší rodině a možná ve většině domácností v této zemi. Rezignovala jsem na představy dokonale uklizených, napečených a zabalených Vánoc. Dělám si, co chci, rozhodně neuklízím víc než jindy a cukroví peču jen dokud mě to baví, což nikdy nebývá dlouho. Nakonec, dcery jsou už dospělé a byt malý, zařízený úsporně, a tedy uklizený za chviličku. Nepouštím do něj už moc věcí, zatímco lidé do něj mají dveře otevřené. Proto se na Vánoce a konec roku opravdu těším. Je to hezký čas, když na sebe nekladete zbytečné nároky a jeho dokonalost vidíte v tom, že se potkáte se svými blízkými. Je to uzdravující doba, kdy si uděláte čas sami na sebe, na procházku do lesa nebo rozsvíceným městem. Jsou to kouzelné dny, když si je dokážete naplnit spokojeností s tím, co máte, a netoužíte po tom, co vám chybí. Alespoň takhle to mám já. Přeji Vám krásný konec roku a šťastné vkročení do toho nového. Ať nejste zklamaní, že jste nesplnili všechna svá předsevzetí, protože se vám zcela jistě podařilo něco mnohem důležitějšího.

Martina Paulová

 

 

Téma
Sváteční atmosféra dělá divy. Křivdy a spory jsou zapomenuty a všude panuje klid a pohoda. Ozdobte si domov tak, abyste mohli přivítat konec roku s téměř dětským nadšením a očekáváním všeho dobrého, co přinese dalších 365 dní. Průzračné sklo, slavnostní porcelán, studený kov, měkká bavlna, tradiční sláma, nebo voňavé dřevo či snad papír? Pojďte si vybrat, jaké Vánoce budou ty vaše.
■ Sláma: Slaměné ozdoby jsou možná přehlížené, my vám však ukážeme, že jejich kouzlo ještě nevymřelo.
■ Sklo: Elegance a čistota skla se nikdy neomrzí. Zvlášť krásně se sklo vyjímá na svátečním stole i na vánočním stromku.
■ Dřevo: Dřevo je jeden z neoblíbenějších materiálů na (nejen) vánoční dekorace a doplňky. Vyberte si ho v jednom z tvarů pojících se právě s Vánocemi.
■ Kov: Tvrdý a studený? Naopak, kovové lucerny příjemně zahřejí celou místnost a ozdoby z kovu vás vrátí do minulosti.
■ Papír: Balení dárků, posílaní pohledů známým, výzdoba stromečku – papír lze pro Vánoce využít při různých příležitostech.
■ Porcelán: Zdůrazněte výjimečnost vánočních svátků porcelánem – vaši hosté se při večeři budou cítit jako vážení hosté a váš interiér dostane nádech luxusu.
■ Bavlna: Spojením bavlněných textilií a zimních potisků vzniknou doplňky nejen praktické, ale i hezké na pohled. Pořídit si je navíc můžete prakticky do každé místnosti.
■ Redakce přeje veselé Vánoce a šťastný nový rok: Dámská část redakce si udělala pěkný předvánoční den v kavárně a restauraci Styl &Interier. Posíláme srdečné pozdravy.

Na návštěvě
■ Fotografův sen: Domov a ateliér v jednom v krásném vinohradském bytě je splněným snem fotografa a tanečnice.
■ Vlastními silami: Měli dospělou dceru a touhu ještě něco dokázat. Postavili si tedy dům a dali do něj ze sebe to nejlepší.
■ Netradiční dům v Paříži: Bydlet v domě přímo v Paříži a navíc v souladu se životním prostředím? I tak to jde.
■ Minimalistická dřevostavba: Minimalistický dům v jedné z nejlukrativnějších částí Bratislavy klame minimalistickým tvarem a strohou fasádou.
■ Energeticky úsporná cesta z města: Nový developerský projekt vyrostl v Rodově u Hradce Králové. Byli jsme se na nové dřevostavby podívat.
■ Z Krymské na Zanzibar a zpět s Vladimirem 518: S jedním z nejdéle působících rapperů na české hip hop scéně a zakladatelem labelu a nakladatelství BiggBoss jsme obědvali v Jam and Co. v Krymské.

Bydlení
■ Modelový modul: Strohé sezení se stalo předlohou pro další maximálně pohodlné minimalistické kousky.
■ Budoucnost designu: Dvacátý první ročník festivalu Designblok byl na pár dní naším skoro domovem. Tak vám o něm přinášíme zprávu.
■ Teplo domova: Vytvoří ho i měkoučké plédy, do kterých se zabalíte až po bradu.
■ Elegantní útulnost: Přesně tím se vyznačuje nový trend plný výrazných až temných tónů a luxusních materiálů.
■ Královský spánek: Podle průzkumu až každý čtvrtý člověk trpí problémy se spánkem. Každý problém se dá ale zvládnout.
■ Sváteční hostina začíná v kuchyni: Podívali jsme se pod drobnohledem na domácí roboty, které vám pomohou zvládnout nejen vánoční pečení.
■ Chytrá domácnost je dobrý partner: Domácnost řízená pomocí chytrých aplikací vám ušetří spoustu času a vnese do života i trošku vzrušení.
■ Jak přežít konec roku (a začátek toho nového): Trošku relaxace a pohody si po celoročním shonu zaslouží každý, co říkáte?
■ Tipy: Zvládli jsme i letošní poslední výlet do produkce zavedených i nových výrobců.

Zahrada
■ Měsíc na zahradě: I na prosinec pro vás máme pár úkolů, za jejichž splnění se vám na jaře zahrada odmění.
■ Vánoční zahradní slavnost: Vánoce nemusí zůstat za dveřmi vašeho domu. Můžete je pustit do zahrady.
■ Připravte ptáčkům jídelnu: Zima bývá pro ptáky krušná a mnozí ji nepřežijí. Přispějte krmítkem k jejich lepšímu životu v chladu.

Stavba

■ Zimní zahrada – spojení s přírodou po celý rok: Při správné volbě stavebních materiálů se zimní zahrada stává rozšířením obytného prostoru.
■ Tak trochu jiný materiál: Nezatěžují životní prostředí, naopak mu pomáhají nebo využívají obnovitelných přírodních zdrojů.
■ Jak vybrat vhodný plynový kotel: Vytápění s využitím moderních kondenzačních kotlů je pohodlné, čisté a efektivní. Obzvlášť, když vyberete ten správný.