tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Pistáciové špagety

Můj nový prázdninový závazek zní, že nebudu vařit. Jistěže, nemyslím tím už nikdy, ale během letních dovolených určitě ne. Rozhodla jsem se vychutnat si odpočinek naplno, bez starostí s nákupy, stání u hrnců či mytí nádobí. Z toho samozřejmě logicky vyplývá, že tento rok stanování nebude. Celé léto si plánuji hezky odfukovat v opravdové posteli, případně na nafukovacím lehátku. Má záda se už těší. A když už mluvíme o tom vaření a nevaření. Co si nejčastěji vozíte z dovolených vy? Tedy kromě nechtěných virů a tuny špinavého prádla. 🙂 Určitě vzpomínky… A všimli jste si, jakou mají formu? U nás v rodině je totiž každý nosí v jiném balení. Můj manžel si je uchovává v podobě fotografií, moje děti v suvenýrech pochybné kvality a u mě zůstávají zakódované chutě a vůně. Zní to až neuvěřitelně, jak si i po letech dokážu zpřítomnit dotyk horkého písku na pláži v Zanzibaru nebo chuť italského rizota v Benátkách.
Nikdy nezapomenu na nejromantičtější večeři pod širým nebem, kterou jsem zažila na Sicílii. Při potulkách uličkami jsme s mým budoucím manželem narazili na lákavě prostřené stoly uprostřed opuštěného náměstí. Patřily k restauraci, ve které v tom čase nebyla ani noha. Ze tří chodů mi v paměti nejvíc utkvěly sicilské špagety s pistáciovou omáčkou. Jakživ jsem nic lepšího nejedla.
Když si to tak uvědomím, mé nejživější a nejkrásnější vzpomínky jsou často spojené s prostřeným stolem (nebo dekou, či pařezem) – s jídlem, které dobře vypadá, nebezpečně voní a mohu si ho vychutnat ve společnosti lidí, které mám na celém světě nejraději.
V tomto čísle se společnému jídlu věnujeme tak trochu i my. Na našich stránkách najdete inspirace, které vás ke gurmánským zážitkům uvnitř i pod holým nebem nenápadně zvou. Speciálně jsme se zaměřili na jídelní stoly. Jejich tvar i velikost je potřebné důkladně zvážit – stůl je rozhodně kouskem, na kterém se nevyplatí šetřit.
Přeji vám, aby ve vás toto léto zanechalo co nejvíc vzpomínek, a to nejen na zážitky, ale i nové chutě a vůně! 🙂

Katka Paukeje

 

Bydlení
■ STYLOVÉ ÚLOVKY: Mějte náskok a zjistěte, jaké jsou designové novinky, bez kterých se určitě neobejdete.
■ DĚTSKÝ POKOJ: Nejdůležitější je vytvořit dítěti v jeho pokojíčku podmínky na harmonický rozvoj – na spánek, hraní si a učení.
■ TIPY: Praktické, stylové, trendové a individuální vychytávky do domácnosti.
■ KE STOLU!: Podívali jsme se na různé možnosti stolování pro dva, čtyři i pro početnější rodiny.
■ DIY PROJEKT: Rafinované způsoby, jak dopřát stěnám originální vzhled poměrně rychle a poměrně levně.
■ KVĚTINY V INTERIÉRU: Ukážeme vám, jak jednoduše a vkusně naaranžovat květiny, aby váš interiér doslova rozkvetl.
■ TRENDY KOUPELNA: Nové trendy do koupelny vám přinášíme přímo z milánského veletrhu Salone del Mobile.
■ DOMÁCÍ POMOCNÍCI: Nejnovější kávovary jsou nejen kvalitní, ale i vybavené praktickými funkcemi.

Návštěvy
■ JAK SE BYDLÍ V SADU: Majitelce se podařilo proměnit ošklivou, zanedbanou zahradu na Moravě v malý kouzelný kousek zeleného ráje.
■ V TOVÁRNĚ NA VODKU: Loftový byt s továrenským charakterem dokázali zrekonstruovat a zařídit tak, aby v něm nechyběla dávka originality a spontánních rozhodnutí.
■ VÍTĚZNÝ MEZONET: Porota na něm ocenila střídmý a nezahlcený interiér, hru s barvami či citlivé začlenění uměleckých děl a smysl pro detail.
■ MÍSTO, KDE BYDLÍ HUDBA: Byt v centru Prahy, ve kterém se pojí historie a současnost spolu s láskou k hudbě.
■ BERLÍNSKÝ MIX BAREV: Rodina módní návrhářky si vytvořila svůj ideální svět uvnitř, aby si doma užila intenzivní rodinný čas.
■ SEVER (NA)PROTI JIHU: Podíváme se na dvě úžasné střešní terasy v prostorném apartmá s nádhernými výhledy do okolní přírody.

Zahrada
■ SRPEN V ZAHRADĚ: Radujeme se z bohaté úrody ovocných stromů, sbíráme bylinky v zahradě i ve volné přírodě.
■ PITNÝ REŽIM PRO ROSTLINY: Ke každé zahradě je třeba přistupovat individuálně a vytvořit pro ni pitný režim na míru. Podle čeho vybírat?
■ POJĎME VEN: Je nejvyšší čas přesunout se ven na terasu, která se může rázem přeměnit v obývák, letní
kuchyň, ba dokonce i ložnici.

Stavba
■ JAK NA TO: Montáž dřevěného obkladu na stěnu není náročná a s naším praktickým návodem ji hravě zvládnete i svépomocně.