tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Malá zlodějka

Psal se rok 1989 a já jsem chodila do třetí třídy základní školy. Starší ročníky si jistě dobře pamatují, jak to ve škole fungovalo. Všechny pomůcky od tužek až po sešity jsme „vyfasovali“ ve škole. V rámci ní běžně fungovalo i mnoho kroužků. Už si nepamatuji, kdo mě přihlásil na ten výtvarný, v každém případě to byla moje srdeční záležitost. Jednou jsem se po hodině ocitla ve třídě sama. Všichni odešli, dokonce i učitelka. Odkládala jsem si věci do skříňky, když mě najednou přepadla zvědavost, co je asi v těch dalších. Tak jsem do nich nakoukla a našla tam malé poklady. Čisté papíry i úplně nové štětce a různé barvy – vodové, temperové, obyčejné i voskové pastelky. Pokud vaše srdce po něčem prahne, najednou vás přemůže touha „mít to“. Když jsem viděla ty nádherné barvy, už mi nic (ani mé svědomí) nebránilo, abych si jedny vodové barvy vzala a strčila do tašky.
Po pravdě, nejsem na to vůbec hrdá. Rodiče mě vedli k hodnotám, jako je čestnost a pravdomluvnost. Ale jsme lidé a máme v sobě dobro i zlo. Většinou dopředu nevíme, že děláme chybu. Spatříme ji až tehdy, když ji uděláme. A to je právě ten moment, kdy se můžeme poučit a říci si: „Byla to chyba a už ji víckrát neudělám.“ Proto si myslím, že chyby jsou tu na to, aby nás vychovávaly. Horší je, když si lidé své špatné jednání neuvědomí včas nebo ho egem potlačují do pozadí. Tak otupují své svědomí, až ho jednou ztratí a následky takovéhoto jednání mohou být fatální… Tak, jak to vidíme dnes na Ukrajině.
Nad svým malým prohřeškem se dnes už jen pousměji. Láska k barvám se však nevytratila. Jejich síla mě okouzlila a přetavila se do tvorby. A co vy? Jaký máte vztah k barvám? Věděli jste, že harmonické prostředí v souvislosti s barvami zkoumali už staří Číňané a jejich zásady se dodnes používají i při stavbě moderních budov? Ať už to vnímáme, nebo ne, barvy na nás mají značný vliv. Světlé pastelové odstíny nás uklidňují, tmavé nebo pestré barvy nám zase dodávají energii. Pokud chcete vědět víc, podívejte se spolu s námi na barvy blíž. Poradíme vám, jak s nimi nakládat, jak je kombinovat i jak se při práci s nimi vyvarovat chyb.

Mirka Maceková

 

Bydlení
■ STYLOVÉ ÚLOVKY: Mějte náskok a zjistěte, jaké jsou designové novinky, bez kterých se určitě neobejdete.
■ TIPY: Praktické, stylové, trendové a individuální vychytávky do domácnosti.
■ STYL MĚSÍCE: Moderní venkovský styl je spjatý s přírodou a jeho tajemství tkví v nadčasových doplňcích.
■ BARVY V INTERIÉRU: Ukážeme vám, jak pracovat s barvami tak, abyste dosáhli super výsledku a vyvarovali se chyb.
■ BAREVNÁ ZMĚNA: Chybí vašemu domovu špetka hravosti a optimismu? Máme pro vás několik rychlých řešení.
■ „OLD STYLE“ PRACOVNA: Zařiďte si stylovou domácí pracovnu se špetkou nostalgie.
■ OD PODLAHY: Podlaha ve velké míře ovlivňuje celkovou atmosféru interiéru a každý druh má svá pro a proti.
■ DOMÁCÍ POMOCNÍCI: Stojíte před koupí nové chladničky a nevíte, jakou si vybrat? Pomůže vám naše porovnání.

Návštěvy
■ JAK BYDLÍ OPTIMISTÉ: Navrhování pestrého interiéru se pro celou rodinu změnilo v poměrně velkou zábavu.
■ ŽIVOT NA ITALSKÉM VENKOVĚ: Domov interiérové designérky a vyznavačky slow living je plný světla, jemných barev a pohody.
■ BYT S MENTOLOVOU KUCHYNÍ: Mladá rodina chtěla bydlet tak, aby byli její členové co nejvíc spolu, když jsou doma. Přání jim architektka splnila.
■ ELEGANTNÍ MEZONET: Interiér v tomto bytě dokazuje, že kombinace černé a bílé má daleko od nudy a monotónnosti.
■ KOUZLO JEDNODUCHÉHO: Panelákový byt v původním stavu stihli majitelé svépomocně zrekonstruovat za čtyři měsíce. „Tlačil“ je totiž termín porodu.
■ CHALUPA, KTERÁ DOSTALA DRUHOU ŠANCI: Když stáli majitelé před starým domem v Lužických horách, neviděli jen ošuntělou stavbu, ale i velký potenciál a svůj splněný sen.

ZAHRADA
■ ČERVEN V ZAHRADĚ: Zahrada se odívá do letních barev a vůní, dozrává sladké ovoce, sekáme trávník a sbíráme zeleninovou úrodu.
■ VODA V ZAHRADĚ: Stále častěji nás sucha střídající se s přívalovými dešti nutí přemýšlet, jak s vodou lépe hospodařit a využívat ji tak, aby neskončila nevyužitá v kanalizaci.
■ 55 VĚCÍ NA BALKÓN: Balkón je úžasný multifunkční prostor, který dokáže měnit podobu podle toho, na co máte právě chuť.
■ VÝSADBY NA TERASY A BALKÓN: Inspirujte se netradičními výsadbami, které jsou vhodné na sluncem zalité pozemky, dvory, terasy nebo balkóny.
■ TIPY: Šikovné a trendové vychytávky do zahrady, na terasu i na balkón.

STAVBA
■ DŘEVĚNÁ FASÁDA: Pokud po ní pokukujete a přemýšlíte, zda by neslušela vašemu domu, nejdříve byste o ní měli něco vědět.
■ ODVLHČENÍ SKLEPA: Jak postupovat, abyste se zbavili nadměrné vlhkosti ve spodní stavbě?
■ JAK NA TO: Chcete si při rekonstrukci koupelny ušetřit čas i námahu? Položte novou dlažbu na tu původní. Ukážeme vám jak.
■ TIPY: Novinky, rady, materiály.