tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Riga neuteče

Původně jsem měla během tohoto jara úplně jiné plány, ale… Vymalovali jsme. Cihlovou stěnu v obýváku na bílo, jednu ze stěn v chodbě na černo, a aby se neřeklo, že všechno je jen černo-bílé, obklad v kuchyni dostal hezký mentolový odstín. Zrenovovala jsem starou tonetku i noční stolek po prababičce. Zreorganizovala jsem kompletně celou knihovnu a po iks letech jsem každou jednu knihu vyndala a utřela. Och, jak se jen radovaly. A já s nimi.
Toto všechno se dělo v březnu, během kterého jsem měla letět na výlet do Rigy. Riga se však nekonala. Místo toho jsem doma běhala se štětcem či mopem, případně suplovala učitelku. Letenky mi sice propadly, ale první týdny, než děti naběhly na online vyučování, jsem si tuto svou další kumulovanou funkci užívala a zažili jsme spolu hromadu zábavy. Nemluvě o tom, že jsem si oprášila různé dávno zapomenuté vědomosti typu názvosloví oxidů, život obojživelníků či ustálená slovní spojení. Nikdy nevíte, kdy se vám hodí. A Riga mě přece počká.
Nejvíc mi během uplynulých měsíců kromě cestování chyběli srdci blízcí lidé. Okamžitě jsem si nainstalovala všechny možné aplikace, přes které jsem si pravidelně s různými skupinami dávala nejen online pracovní porady, ale i pátková večerní videa u sklenky vína nebo pravidelné lekce jógy. Ačkoli ta esence osobního setkání chyběla, díky bohu i za tento vynález. Jasně, že občas bych z naší divoké hlučné domácnosti nejraději utekla někam do hlubokého tichého lesa, ale tehdy stačilo obout si tenisky a jít to vyběhat.
Vím, že mnozí lidé na toto období nebudou vzpomínat rádi, ale jsem přesvědčená, že každý jeden z nás, pokud se bude velmi snažit, najde na něm alespoň něco pozitivního. Všechno se zpomalilo, ztichlo. Příroda si odpočinula. Zjistili jsme, že toho nepotřebujeme až tak moc. Setkali jsme se s velkou solidaritou. Některé věci, události a projekty se sice zastavily, rozeběhly se však jiné. Život se pomalu vrací do normálu a mnohým toto globální zpomalení a ztišení vysloveně přišlo vhod. Mně určitě.
Původně jsem měla úplně jiné plány, ale ani takto to není špatné. Minimálně jsem se naučila péct chleba a udělat stojku na hlavě. Co se podařilo vám?
Hodně zdraví a příjemné čtení,

Katarína Barošová

 

 

Bydlení
■ Stylové úlovky: Mějte náskok a zjistěte, jaké jsou designové novinky, bez kterých se určitě neobejdete.
■ Styl měsíce: Pop-art miluje svobodu a překračování hranic, nesnáší nudu a monotónnost.
■ Červnové tipy: Praktické, šikovné, trendové a individuální vychytávky do domácnosti.
■ Levnější/dražší: Podobný styl, podobné produkty, rozdílné rozpočty. Srovnávejte s námi.
■ Kuchyň snů: Jak správně rozvrhnout místnost, v níž se vaří, debatuje, dělají se plány a ochutnávají koláče?
■ 33 věcí pro tři osobnosti: Obklopte se věcmi, které hned na první pohled napoví, jak rádi trávíte svůj volný čas.
■ Do detailu: Dětské pokoje slouží k odpočinku, učení a zábavě bez ohledu na věk dítěte. Myslete na to při zařizování.
■ Velká debata: Poschoďová postel je ideálním řešením, pokud máte málo místa, hodně dětí, nebo kombinaci obou.
■ Hrátky: Záclony, závěsy a rolety okna nejen zkrášlují, ale současně chrání interiér před sluncem i zvědavýma očima.
■ DomácÍ pomocníci: Chladničky s větším prostorem, nižší spotřebou, či nejtišším provozem − vyberte si tu svou.

Návštěvy
■ Dům, který překonal očekávání: Polská blogerka Paula o interiérech nejen píše, ale občas se i sama realizuje, jako v případě svého vlastního domu, který navrhla a zařídila.
■ Kuchyň, na kterou se vyplatilo čekat: Krásná zelená kuchyně byla poslední částí přeměny viktoriánského domu, který prošel kompletní modernizací.
■ V jihočeské pohádce: Rekonstrukce jihočeského statku z 19. století je krásným příkladem přeměny tradičního vesnického domu v půvabné moderní bydlení.
■ Dva v jednom: Mladá rodina se rozhodla pro koupi dvou bytů, které s pomocí architektů proměnili v jeden byt splňující všechny jejich požadavky.
■ S nádechem hotelového luxusu: Majitel toužil vytvořit prostor, ze kterého bude vyzařovat pocit exkluzivity. Designéři proto sáhli po luxusnějších prvcích a materiálech.

Zahrada
■ Měsíc v zahradě: Zahrada se odívá do letních barev a vůní, dozrává sladké ovoce, sekáme trávník, sbíráme zeleninovou úrodu.
■ Grilování: Grilovací sezóna je tady! Pořiďte si praktické pomůcky, které vám grilování usnadní.
■ Zahrada ve svahu: Na zpevnění nerovného pozemku máme po ruce hned několik vizuálně atraktivních řešení.
■ Jedlé květy: Do jídla se přidávají nejen kvůli svému vzhledu, ale i kvůli chuťovým a aromatickým vlastnostem.
■ Zahradní tipy: Praktické, trendové a šikovné vychytávky do vaší zahrady.

Stavba
■ Stínění: Markýza, nebo pergola? Podle čeho se nejlépe rozhodnete?
■ Postup: Správně namontovaná markýza může přispět ke snížení teploty v interiéru. Její instalace je úplně jednoduchá.
■ Ochrana dřeva: Abyste si vybrali správný systém, který dřevu zajistí vhodnou ochranu, musíte si nejprve ujasnit, co přesně potřebujete a jaké dřevo chcete ošetřit.
■ Hydroizolace: Co s vlhkými zdmi? Najděte příčinu vlhnutí, odstraňte ji a pak zdi vysušte.
■ Stavební tipy: Stavební materiály, praktické rady a užitečné tipy na lepší orientaci v problematice.