tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Terapie zahradou

Občas si všichni potřebujeme připomenout, že svět se netočí jen okolo nás. Práce v zahradě nás dokonale propojí se zemí, přírodou a připomene nám, že jsme její součástí.
Je dokázáno, že zahradničení má pozitivní vliv na duševní zdraví člověka. Lidé, kteří se mu pravidelně věnují, jsou méně depresivní a bezprostředně po něm mají lepší náladu. Existuje dokonce zahradní terapie, takzvaná hortiterapie, jejíž kořeny sahají až do starého Egypta. Jako jedna z metod podpory duševní pohody u pacientů s psychickými onemocněními se začala rozvíjet v 19. století ve Spojených státech, odkud se postupně rozšířila až do Evropy. Zahradní terapii využívají například nemocnice, domovy pro seniory nebo léčebny, které ve svém areálu vybudovaly speciálně navržený prostor, ve kterém se mohou pacienti i jejich rodinní příslušníci realizovat. Sázejí, zalévají, stříhají, sbírají, hrabou nebo jen sedí na lavičce či se procházejí. A benefity pro jejich zdraví má takové zahradničení hodně. Jsou na čerstvém vzduchu, ve spojení s přírodou, pociťují radost z dobře vykonané práce a její smysluplnost, lépe se soustředí, rozvíjejí paměť, jemnou motoriku, lépe spí a pociťují méně stresu. Nakonec, velmi dobře to vystihl Sigmund Freud, který pobyty v přírodě svým pacientům vřele doporučoval: „Pohled na rostliny je uklidňující, protože nemají žádné emoce a nejsou konfliktní.“
Je to tedy jasné. Je třeba zahradničit. Zejména v této době, kdy je nápor na duševní zdraví mnohých z nás o něco větší. Nemějte obavy, nepotřebujete na to deset arů pozemku, stačí i menší kus země, dokonce i balkon splní svůj účel. V tomto čísle jsme nakoukli do čtyř pěkných městských zahrad. Některé jsou sice rozlohou skromnější, ale určitě svým majitelům nabízejí všechny výše zmíněné benefity zahradničení. Inspirujte se.
Ve vzduchu už je cítit jaro. Ideální čas na to, zabořit ruce do hlíny, zapomenout na starosti všedních dnů a spojit se s přírodou, která je tím nejlepším psychologem.

Katarína

 

 
Bydlení
■ STYLOVÉ ÚLOVKY: Mějte náskok a zjistěte, jaké jsou designové novinky, bez kterých se určitě neobejdete.
■ TIPY: Praktické, stylové, trendové a individuální vychytávky do domácnosti.
■ VYHODNOCENÍ SOUTĚŽE O INTERIÉR ROKU: Na prvních příčkách jsou interiéry ve zcela rozdílných stylech.
■ PRAKTICKY: Poradíme vám, jak se zorientovat v nabídce desek pod umyvadlo, a ukážeme nejkrásnější umyvadlové skříňky.
■ DOMÁCÍ POMOCNÍCI: Vaří a pečou, ale i odsávají, snímají a mají vše pod kontrolou. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější varné desky na trhu.

Návštěvy
■ NANOVO A PRECIZNĚ: Ve svém novém bytě nechtěl Kamil nechat nic náhodě, a tak ho svěřil do rukou designérky. Ta nejdříve „uklidila“ dispozici, potom decentně vyšperkovala interiér.
■ PLNÝ ŽIVOTA: Šikovná dvojice majitelů z uměleckého fachu proměnila starší fádní dům na mimořádně pozitivní domov.
■ KRÁSA V DETAILECH: Fotografie a celý domov mladé Instagramerky jsou ztělesněním harmonického, přírodně laděného bydlení skandinávské estetiky a životního stylu.
■ VLASTNÍMA RUKAMA: On je mimořádně zručný, ona má zase velký cit pro design a zařizování. Výsledkem jejich společných talentů je tento sympatický, sluncem zalitý domeček.

Zahrada
■ DUBEN V ZAHRADĚ: Zahrada je plná nové energie. Rozkvétají mnohé cibuloviny, keře, stromy a většina skalniček.
■ MODERNÍ ZAHRADA: Zahrada ve městě by měla svým obyvatelům poskytovat vnější prostor, který je stylový, funkční, zábavný, a zejména jednoduchý na údržbu.
■ VELKÁ DEBATA: Zahrada bez trávníku – ano, nebo ne?
■ ZAHRADA SE ŽÁROVKAMI: Zahradní architekti z ateliéru Flera nenechali v této zahradě ani jediný čtvereční metr náhodě.
■ ZELENÁ OÁZA: Vkročte do útulné a stylové londýnské zahrady, která je svým důmyslným členěním doslova zelenou oázou pro rodinný život.
■ BEZSTAROSTNÉ ATRIUM: V nevelkém dvoře mezi obytnými budovami vytvořili zahradní architekti tiché a klidné místo pro mladou rodinu se dvěma dětmi.
■ INSPIRACE Z JAPONSKA: Zadání pro architekty bylo jasné: rozšířit obytný prostor domu i do exteriéru i přes jeho svažitý terén.
■ VODNÍ PRVKY V ZAHRADĚ: Pro někoho je relaxem klidná hladina jezera, jiného uklidní šum vodopádu, a někdo si dokonalý odpočinek neumí představit bez ponoření hlavy pod hladinu.
■ TIPY DO ZAHRADY: Praktické, stylové, trendy a individuální vychytávky do zahrady.

Stavba
■ DŮM PODLE PŘEDSTAV: Šest let trvalo, než našla mladá rodina pozemek podle svých představ. Spolupráce s architektkou a volba cihelného systému zajistily, že si na něm postavili domov, který by neměnili.
■ GARÁŽE: Jaro je ideálním obdobím na to, abyste svou garáž dali do perfektního pořádku.
■ PRACOVNÍ POSTUP: Vinylové podlahy nabízejí obrovské množství vzorů a dekorů, jednoduchou údržbu a dlouhou životnost. Poradíme, jak na její pokládku.
■ TIPY: Novinky, rady, materiály.