tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

MĚSÍC JARA, KNIHY A ŽEN

I vám se zdá, že čas šíleně letí? Přijde mi to jako strašně krátká chvíle, co jsem psala editorial do posledního loňského vydání, a najednou tu máme březen. Osobně jsem tedy ráda, protože zima rozhodně není moje oblíbené roční období. Procházky jsou osekány na co nejkratší dobu, nemůžete se jen tak potkávat venku se známými, většina sportovních aktivit se přesouvá do haly a fitka, kde čerstvý vzduch nemá šanci. Za celý svůj život jsem zatím nepřišla na jinou aktivitu než lyže, běžky, a aktuálně i velmi oblíbené otužování, které je v zimě možné dělat na čerstvém vzduchu. Když mi někdo řekne, že miluje zimu, automaticky si pomyslím, že se prostě v létě příliš potí, a proto preferuje zimu. A že je i trochu asociální, protože mu vyhovuje, že se koná o dost méně akcí, a tak si nemusí na poslední chvíli hledat výmluvu, proč se jich nezúčastní. Ano, vím, velmi zúžený jednostranný pohled, klidně mi ho zkuste vyvrátit (a ideálně i navrhnout nějakou zajímavou zimní aktivitu).
S březnem tedy oficiálně přichází tolik vytoužené jaro a více slunečných dnů. Avšak nejen to. Díky nástěnkám ve škole a v knihovně si asi všichni z dětství pamatujeme, že březen je i měsícem knihy. (Nevím, zda se ještě stále březnu dává tento přívlastek  nepřekvapilo by mě, kdyby se z něho už stal měsíc Netflixu nebo sociálních sítí…) V dětství jsem četla prakticky neustále, hodiny a hodiny denně. A v současnosti tuto lásku ke knihám objevuji znovu. V této zvláštní, chaotické době mi pomáhají alespoň na chvíli vypnout a odstřihnout se od reality. A protože nás čeká rekonstrukce bytu, mám jasno v tom, co v něm nemůže chybět  velká knihovna. Dřevěná, ideálně přes celou stěnu. Bude plná klasiky, ale i knih o fungování mozku, komiksových knih, knih o interiérovém designu i feminismu (věděli jste, že březen je v USA měsícem historie žen?).
Jeden můj kamarád, který vystudoval literaturu, říkává: „Ukaž mi svoji knihovnu a já ti řeknu, jaký si člověk.“ Nevím, nakolik přesně by se trefil, pokud by se postavil před knihovnu cizího člověka, ale něco na tom může být. Dá se to v podstatě aplikovat i na bydlení. Vypovídá o nás strašně moc. Už když překročíte práh dveří, můžete většinou odhadnout, jací jsou lidé, kteří zde bydlí. V tomto vydání jsme se proto snažili ukázat vám krok za krokem, jak si zařídit bydlení v různých stylech. Vyberte si ten, který je vašemu srdci nejbližší, vneste však do něho něco, díky čemuž každý ihned zjistí, že tento domov je právě váš.
A nezapomeňte otevřít okna dokořán a pozvat k sobě trochu slunce. Jaro už je snad konečně tady 🙂

Lucia Blažiová

 

Bydlení
■ STYLOVÉ ÚLOVKY: Mějte náskok a zjistěte, jaké jsou designové novinky, bez kterých se určitě neobejdete.
■ STYL MĚSÍCE: Přírodně jednoduchý, vzdušný, s minimem nábytku a přebytečných věcí – takový je styl měsíce ikigai.
■ TIPY: Praktické, stylové, trendové a individuální vychytávky do domácnosti.
■ STYLOVÉ POČTY: Toužíte po elegantní, romantické nebo venkovské ložnici? Inspirujte se našimi tipy na nákupy.
■ PASTELOVÉ BARVY: Vanilková, mátová, pistáciová, broskvová  pastelové odstíny do každého prostoru dokážou s absolutní lehkostí vnést potřebnou svěžest.
■ RYCHLOKURZ ZAŘIZOVÁNÍ: Čím začít, jak postupovat a na co nezapomenout vám napoví v 16 krocích náš rychlokurz plný super nápadů a tipů od profesionálů.
■ PRŮVODCE VAŠÍM STYLEM: Preferujete útulný venkov, pestrý eklektismus, praktický minimalismus nebo severskou jednoduchost?
■ TRENDY KOUPELNA: Některé koupelnové trendy se stále nemění, ale ukážeme vám i několik těch nových.
■ KUCHYŇ BEZ CHAOSU: S důmyslnými pomocníky i našimi praktickými radami hravě zvládnete udržovat v kuchyni přehled a řád.
■ ROBOTICKÉ VYSAVAČE: Žijete rychle a nemáte času nazbyt? Bydlíte v domě nebo ve větším bytě bez koberců? V tom případě by ve vaší domácnosti neměl chybět šikovný robotický vysavač.

Návštěvy
■ CHUŤ VELKÉHO JABLKA: Designérka Maria Malinowska se při tvorbě svého polského bydlení inspirovala atmosférou newyorského nájemního domu.
■ ŽIVOTNÍ PROJEKT: Rodinný dům, nebo byt? Nakonec vyhrál byt, ale při jeho rekonstrukci „nezůstal kámen na kameni“.
■ STARÝ SVĚT S MODERNÍM NÁDECHEM: V pařížském slunném bytě influencerky Mirjam se mísí kalifornská bezstarostnost a francouzská nonšalance.
■ BYT PLNÝ SVĚTLA: Hlavním úkolem pro architektky bylo vyřešit spojený prostor kuchyně a obývacího pokoje, a vymyslet dostatek úložných prostor.
■ OKRUŽNÍ BYT S CHARAKTEREM: Navrhnout jednoduchý interiér není vůbec jednoduché. V tomto pánském bytě se to povedlo, navíc je plný zajímavých detailů.

Zahrada
■ BŘEZEN V ZAHRADĚ: Jarní květy přinesou do zahrady závan jara, i když jsou záhony ještě pod sněhem.
■ NEJHEZČÍ POKOJOVKY: Milovníci botaniky věří, že neexistuje nic takového jako příliš mnoho zeleně. A my s nimi souhlasíme.

Stavba
■ PŮDA PRO SLEČNU: Před časem temná zaprášená půda, dnes prosvětlené soukromí pro dospívající slečnu. Zásadní světelnou i funkční proměnou neprošlo jen podkroví, ale celý dům.
■ PRACOVNÍ POSTUP: Pěkné tapety na upraveném podkladě mohou i z nevlídného bytu udělat útulný domov.
■ TIPY: Novinky, rady, materiály.