tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Revoluce 2020

Číslo, které držíte v ruce, je posledním v tomto roce. Až otevřete další ASB, budeme již spolu několik měsíců v roce 2020, roce, který přinese do českého stavebnictví jednu velkou změnu – všechny nové budovy budou muset splňovat Směrnici Evropské unie o energetické náročnosti budov, bude se tedy jednat o téměř pasivní domy.
Anebo také ne. Budova s téměř nulovou spotřebou energie je totiž podle české interpretace objekt, který dosahuje měrné spotřeby tepla na vytápění 40 až 80 kWh – v závislosti na geometrii stavby –, nejedná se tedy o žádný velký skok oproti dnes již standardní nízkoenergetické výstavbě.
Asi je to dobře, že jsme ke splnění těchto požadavků dospěli postupnou evolucí. Přístup laiků k pasivním domům se za poslední dekádu radikálně změnil od obecné nedůvěry k opatrné podpoře. Můžeme snad proto doufat, že i po „zabetonování“ požadavků na nízkou spotřebu energie u nové výstavby bude jen velmi malé množství těch, kdo se ve svém Průkazu energetické náročnosti budovy pokusí kouzlit s čísly.
Můžeme to brát jako novoroční předsevzetí pro rok 2020: že budeme stavět krásné a ekologičtější domy. Letmým pohledem na nejnovější českou architekturu zjistíme, že projektanti jsou připraveni. Někteří z nich se dokonce nemohou dočkat fascinujícího nového světa, ve kterém je nezbytné spolupracovat s odborníky na nejrůznější oblasti a neustále se učit novým věcem. Koncepty off grid a soběstačných domů se brzy stanou mnohem běžnějšími.
Nevím, jak vy, ale já se docela těším.
Hezké počtení!

Anna Vrabcová

 

Fokus
■ Analýza: Ochránit až za hradby
■ Rozhovor: Chris Lepine
■ Anketa: Veřejný prostor

Projekty
■ Brněnské výstaviště
■ Jinonický dvůr
■ Astrid Offices
■ Rezidence Písková
■ Reality a investice

Realizace
■ Grand Quay
■ Muzeum středověkého umění
■ Slezská univerzita
■ Čtyři věže
■ Lanovka
■ Biograf
■ Zámek v Dolních Břežanech
■ Zámek v Písečném
■ Rekonstrukce Muzea východních Čech
■ DOCK IN THREE

Interiér
■ Avocado Gang
■ Apartmány Harrachov

Design
■ École Saint Anne
■ Car Parks 2.0
■ Lávka přes Dřetovický potok
■ Designmix

Materiály, konstrukce
■ Pasivní dům
■ Okna pro pasivní standard
■ Rozhovor: Ivor Ševčík

Aktuality
■ Česká cena za architekturu
■ Stavba roku
■ Park roku
■ Události
■ Archwars
■ Prohra architektury